Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-12-12| GNSS, Geodezja, Edukacja, Imprezy

Geodeci wspomogą opracowanie inteligentnych modeli prognozowania pogody

Zespół „GNSS&Meteo” z wrocławskiego Instytutu Geodezji i Geoinformatyki pracuje nad inteligentnym systemem prognozowania pogody na bazie sygnałów z satelitów GNSS. Realizowany razem z RMIT University w Australii projekt ma na celu zmniejszenie ryzyka i skutków klęsk żywiołowych.


Geodeci wspomogą opracowanie inteligentnych modeli prognozowania pogody

– Nasilenie niebezpiecznych zdarzeń pogodowych łączone jest zazwyczaj ze zmianami klimatu. W Polsce nie mamy do czynienia z tak ekstremalnymi zdarzeniami jak w Australii, jednak musimy mierzyć się z nawałnicowymi opadami deszczu i śniegu, silnymi wiatrami oraz ich skutkami – wskazuje dr Witold Rohm z IGiG Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Zdolność do monitorowania i przewidywania rozwoju burz, w szczególności tych, które mają potencjał do powodowania silnych opadów, jest zależna od informacji dotyczących rozkładu pary wodnej. – Ilość pary wodnej zawartej w troposferze ma istotne konsekwencje w określaniu intensywności, czasu i zakresu działalności burzy – wyjaśnia dr Witold Rohm. – Celem prac naszego zespołu jest opracowanie modelu wiążącego opóźnienia sygnału GNSS w kierunku zenitu z ilością pary wodnej w numerycznych modelach prognozy pogody. Przygotowany w Polsce program pozwoli kolegom z Australii otrzymywać dane, które poprawią jakość numerycznych prognoz pogody.

W poniedziałek, 8 grudnia, odbyło się seminarium „The workshop on tomography and applications of GNSS observations in meteorology”, w którym uczestniczyli przedstawiciele zespołów realizujących projekt, a także naukowcy zajmujący się meteorologią GNSS w Polsce. Wśród obecnych byli przedstawiciele: Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Politechniki w Ostrawie, Politechniki w Guardzie oraz Belgijskiego Instytutu Aeronomii Kosmicznej.

Źródło: UP we Wrocławiu


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS