|2014-12-12|
GNSS, Geodezja, Edukacja, Imprezy
Geodeci wspomogą opracowanie inteligentnych modeli prognozowania pogody
Zespół „GNSS&Meteo” z wrocławskiego Instytutu Geodezji i Geoinformatyki pracuje nad inteligentnym systemem prognozowania pogody na bazie sygnałów z satelitów GNSS. Realizowany razem z RMIT University w Australii projekt ma na celu zmniejszenie ryzyka i skutków klęsk żywiołowych.
– Nasilenie niebezpiecznych zdarzeń pogodowych łączone jest zazwyczaj ze zmianami klimatu. W Polsce nie mamy do czynienia z tak ekstremalnymi zdarzeniami jak w Australii, jednak musimy mierzyć się z nawałnicowymi opadami deszczu i śniegu, silnymi wiatrami oraz ich skutkami – wskazuje dr Witold Rohm z IGiG Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Zdolność do monitorowania i przewidywania rozwoju burz, w szczególności tych, które mają potencjał do powodowania silnych opadów, jest zależna od informacji dotyczących rozkładu pary wodnej. – Ilość pary wodnej zawartej w troposferze ma istotne konsekwencje w określaniu intensywności, czasu i zakresu działalności burzy – wyjaśnia dr Witold Rohm. – Celem prac naszego zespołu jest opracowanie modelu wiążącego opóźnienia sygnału GNSS w kierunku zenitu z ilością pary wodnej w numerycznych modelach prognozy pogody. Przygotowany w Polsce program pozwoli kolegom z Australii otrzymywać dane, które poprawią jakość numerycznych prognoz pogody.
W poniedziałek, 8 grudnia, odbyło się seminarium „The workshop on tomography and applications of GNSS observations in meteorology”, w którym uczestniczyli przedstawiciele zespołów realizujących projekt, a także naukowcy zajmujący się meteorologią GNSS w Polsce. Wśród obecnych byli przedstawiciele: Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Politechniki w Ostrawie, Politechniki w Guardzie oraz Belgijskiego Instytutu Aeronomii Kosmicznej.
Źródło: UP we Wrocławiu
|