Dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. Alina Maciejewska zauważyła, że w tym roku świętujemy nie tylko jubileusz 60-lecia Zakładu Kartografii. Kartografia jako nauka i przedmiot nauczania pojawiła się w PW na Wydziale Mierniczym w 1924 r. (a więc minęło już 90 lat), a od roku 1934 przedmioty takie, jak: kartografia matematyczna czy kartografia ogólna były wykładane na specjalnościach geodezyjnych: pomiary podstawowe i miernictwo stosowane. Składając gratulacje na ręce kierownika Zakładu dr. hab. Pawła Pędzicha, prof. Maciejewska podkreśliła, że jest ogromnie dumna z dokonań pracowników. Do życzeń dołączyli się m.in. prorektor ds. rozwoju prof. Stanisław Wincenciak oraz główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski, który zwrócił uwagę na bardzo dobrą i owocną współpracę, jaką administracja geodezyjna i kartograficzna miała, ma i na pewno będzie mieć z Wydziałem Geodezji i Kartografii PW, a w szczególności z Zakładem Kartografii.
Szerzej historię i działalność Zakładu przedstawili: dr hab. Paweł Pędzich, dr hab. Robert Olszewski oraz dr hab. Dariusz Gotlib.
Założona w 1954 r. Katedra Kartografii, której pierwszym kierownikiem był prof. Jan Różycki, składała się z czterech zakładów: Kartografii Matematycznej, Redakcji i Opracowania Map, Reprodukcji Kartograficznej i Geografii. Osiem lat później adiunkt Jan Panasiuk uzyskał pierwszy w ramach struktury organizacyjnej katedry doktorat. W 1968 r. z inicjatywy prof. Felicjana Piątkowskiego i przy zaangażowaniu Zakładu Reprodukcji Kartograficznej utworzono studia poligraficzne na Wydziale Geodezji i Kartografii. W 1970 r. Katedrę przekształcono w Zakład Kartografii działający w ramach Instytutu Fotogrametrii i Kartografii (Instytut istniał do 2008 r.). W ostatnich dwudziestu latach powstało kilka laboratoriów: Systemu Cyfrowej Produkcji Map Intergraph (1994 r.), Systemów Informacji Geograficznej (1997 r.), Kartografii Mobilnej (2008 r.).
Obecnie w Zakładzie Kartografii prowadzone są badania z zakresu m.in.: kartografii topograficznej, projektowania wielorozdzielczych baz danych przestrzennych i generalizacji informacji geograficznej, kartograficznej metody badań i eksploracyjnej analizy danych przestrzennych, kartografii internetowej, multimedialnej, mobilnej i wnętrz budynków, oraz kartografii matematycznej. W najbliższych latach kontynuowane będą wszystkie powyższe badania. Planowane jest jeszcze szersze wykorzystanie nowoczesnych technologii geoinformatycznych i dynamiczny rozwój nauczania z zakresu geoinformatyki. W zakresie kartografii mobilnej planowana jest intensyfikacja badań nad wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej. Jednym z najnowszych zainteresowań pracowników Zakładu jest wykorzystanie w kartografii technologii holograficznych oraz druku 3D. Planuje się również prace związane z opracowaniem nowych odwzorowań kartograficznych, w szczególności na potrzeby kartografii planetarnej.

W drugiej części spotkania zaproszeni goście mogli skosztować urodzinowego tortu i wznieść toast za pomyślność Zakładu.