Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-12-08| Mapy, Edukacja, Imprezy

Jubileusz Zakładu Kartografii PW

60 lat studiów kartograficznych w PW traktujemy jak dziedzictwo, a nie brzemię – powiedział dr hab. Robert Olszewski, pracownik Zakładu Kartografii Wydziału Geodezji i Kartografii PW. – Wykorzystując metodykę, która była opracowywana w naszym zakładzie przez dziesiątki lat i zdobycze nowoczesnej technologii, staramy się robić to, co zawsze robiliśmy najlepiej. Staramy się tworzyć kartograficznie poprawne modele otaczającej nas przestrzeni – dodał.


Jubileusz Zakładu Kartografii PW <br />
Od lewej: dr hab. Paweł Pędzich, prof. Alina Maciejewska, prof. Stanisław Wincenciak
Od lewej: dr hab. Paweł Pędzich, prof. Alina Maciejewska, prof. Stanisław Wincenciak
Dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. Alina Maciejewska zauważyła, że w tym roku świętujemy nie tylko jubileusz 60-lecia Zakładu Kartografii. Kartografia jako nauka i przedmiot nauczania pojawiła się w PW na Wydziale Mierniczym w 1924 r. (a więc minęło już 90 lat), a od roku 1934 przedmioty takie, jak: kartografia matematyczna czy kartografia ogólna były wykładane na specjalnościach geodezyjnych: pomiary podstawowe i miernictwo stosowane. Składając gratulacje na ręce kierownika Zakładu dr. hab. Pawła Pędzicha, prof. Maciejewska podkreśliła, że jest ogromnie dumna z dokonań pracowników. Do życzeń dołączyli się m.in. prorektor ds. rozwoju prof. Stanisław Wincenciak oraz główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski, który zwrócił uwagę na bardzo dobrą i owocną współpracę, jaką administracja geodezyjna i kartograficzna miała, ma i na pewno będzie mieć z Wydziałem Geodezji i Kartografii PW, a w szczególności z Zakładem Kartografii.

Szerzej historię i działalność Zakładu przedstawili: dr hab. Paweł Pędzich, dr hab. Robert Olszewski oraz dr hab. Dariusz Gotlib.

Założona w 1954 r. Katedra Kartografii, której pierwszym kierownikiem był prof. Jan Różycki, składała się z czterech zakładów: Kartografii Matematycznej, Redakcji i Opracowania Map, Reprodukcji Kartograficznej i Geografii. Osiem lat później adiunkt Jan Panasiuk uzyskał pierwszy w ramach struktury organizacyjnej katedry doktorat. W 1968 r. z inicjatywy prof. Felicjana Piątkowskiego i przy zaangażowaniu Zakładu Reprodukcji Kartograficznej utworzono studia poligraficzne na Wydziale Geodezji i Kartografii. W 1970 r. Katedrę przekształcono w Zakład Kartografii działający w ramach Instytutu Fotogrametrii i Kartografii (Instytut istniał do 2008 r.). W ostatnich dwudziestu latach powstało kilka laboratoriów: Systemu Cyfrowej Produkcji Map Intergraph (1994 r.), Systemów Informacji Geograficznej (1997 r.), Kartografii Mobilnej (2008 r.).

Obecnie w Zakładzie Kartografii prowadzone są badania z zakresu m.in.: kartografii topograficznej, projektowania wielorozdzielczych baz danych przestrzennych i generalizacji informacji geograficznej, kartograficznej metody badań i eksploracyjnej analizy danych przestrzennych, kartografii internetowej, multimedialnej, mobilnej i wnętrz budynków, oraz kartografii matematycznej. W najbliższych latach kontynuowane będą wszystkie powyższe badania. Planowane jest jeszcze szersze wykorzystanie nowoczesnych technologii geoinformatycznych i dynamiczny rozwój nauczania z zakresu geoinformatyki. W zakresie kartografii mobilnej planowana jest intensyfikacja badań nad wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej. Jednym z najnowszych zainteresowań pracowników Zakładu jest wykorzystanie w kartografii technologii holograficznych oraz druku 3D. Planuje się również prace związane z opracowaniem nowych odwzorowań kartograficznych, w szczególności na potrzeby kartografii planetarnej.



W drugiej części spotkania zaproszeni goście mogli skosztować urodzinowego tortu i wznieść toast za pomyślność Zakładu.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS