Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-28| GIS, Edukacja, Imprezy

GIS w stolicy - wymiary współczesności

W dawnym budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego 21 listopada odbyła się trzecia już edycja konferencji „GIS w Stolicy” w ramach obchodów Światowego Dnia Systemów Informacji Geograficznej (GIS Day). W tym roku jej hasło brzmiało „GIS – Wymiary współczesności” i nawiązywało do coraz powszechniejszego wykorzystania GIS w badaniach pod, na i nad powierzchnią Ziemi. W ramach obchodów Dnia GIS świętowano także 50-lecie nauczania teledetekcji na Uniwersytecie Warszawskim.


GIS w stolicy -  wymiary współczesności

Oficjalne rozpoczęcie konferencji poprowadził przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Adrian Ochtyra z Koła Naukowego Geoinformatyki i Teledetekcji UW. W murach Uniwersytetu Warszawskiego zgromadzonych powitał dziekan Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych prof. Andrzej Lisowski. Następnie w barwny sposób bogatą historię nauczania teledetekcji na tej uczelni przedstawił kierownik Zakładu Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji dr hab. Bogdan Zagajewski wraz z dr Elżbietą Wołk-Musiał.

Pierwsza sesja referatowa poświęcona była wykorzystaniu systemów informacji geograficznej w badaniach pod oraz na powierzchni ziemi. Zebrani mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystuje się techniki geoinformacyjne w badaniach geologicznych (głównie w modelowaniu osuwisk czy tworzeniu profili i przekrojów geologicznych). Przedstawione także zostało wykorzystanie GIS-u w analizach infrastruktury telekomunikacyjnej oraz w projektowaniu systemu ratowniczego. Swoje dokonania zaprezentowały także firmy Esri Polska oraz Intergraph.

Podczas sesji poświęconej badaniom naziemnym z wykorzystaniem GIS dużą uwagę poświęcono wykorzystaniu technik geoinformacyjnych w leśnictwie. Dotyczyły tego referaty przedstawicieli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Ponadto swoją aplikację „Yanosik” zaprezentowała firma Neptis, dostawca usług informatycznych. Przytoczona przez prelegentki miesięczna liczba użytkowników aplikacji (ponad milion osób) potwierdza, że GIS staje się narzędziem coraz częściej wykorzystywanym nie tylko w badaniach naukowych ale także w życiu codziennym. Wykorzystanie informacji przestrzennej i nowoczesnych technik geoinformatycznych zaprezentowała firma WGS84 Polska, która od kilku lat prowadzi projekt mający na celu wykorzystanie GIS do inwentaryzacji wyrobów azbestowych w Polsce. Bardzo ciekawą ideę – Uniwersyteckie Repozytorium Danych Przestrzennych – zaprezentowali studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest to darmowa platforma do wymiany danych, która ma zachęcać użytkowników do dzielenia się informacją przestrzenną. W czasie sesji nie zabrakło także prezentacji dotyczącej rozwoju informacji przestrzennej od starożytności do czasów współczesnych wygłoszonej przez prezesa firmy Softline – Jerzego Biegalskiego. Swoje spojrzenie na GIS i koncepcję miasta przyszłości – SMART CITY w żartobliwy sposób przedstawił prelegent z Politechniki Warszawskiej dr hab. Robert Olszewski.

Ostatnia sesja poświęcona była wykorzystaniu technik geoinformacyjnych głównie w badaniach nadziemnych. Dwa referaty przedstawione przez reprezentantów Wojskowej Akademii Technicznej oraz Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN dotyczyły wykorzystania systemów informacji geograficznej kolejno w analizach wojskowych i zarządzaniu kryzysowym. Firma Astri Polska zaprezentowała możliwość modelowania potencjału obszarów rolniczych na potrzeby uprawy roślin energetycznych. W referacie podkreślono uniwersalność wykorzystywania narzędzi GIS do tego rodzaju badań. O wykorzystaniu technik teledetekcyjnych i GIS w badaniach środowiskowych opowiedział także Łukasz Sławik z firmy MGGP Aero. Na przykładzie torfowisk w dolinie Biebrzy wykazał, że metody bezinwazyjne, jakimi są badania teledetekcyjne, mogą w znaczący sposób usprawnić pracę naukowców oraz pomóc w określeniu zasięgu i ochronie terenów o szczególnych walorach przyrodniczych. Uczestnicy spotkania mieli także okazję bliższego zapoznania się z instrumentami służącymi do pozyskiwania danych przestrzennych. Prezentacja Michała Krupińskiego z Centrum Badań Kosmicznych PAN dotyczyła pierwszego polskiego skanera hiperspektralnego – SPEKTROP. Jak zaznaczył prelegent, obecnie urządzenie przeszło testy i kalibrację na różnych platformach latających, a jego konstruktorzy już mają plany na dalsze rozwijanie zastosowanych technologii. O nieco innym rodzaju bezzałogowych statków latających – wielowirnikowcach – opowiedział Michał Chiliński z Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawił on w bardzo przystępny sposób konstrukcję wielowirnikowców oraz sytuację prawną wykorzystania tych urządzeń do pozyskiwania informacji przestrzennej. Podczas ostatniej prezentacji, połączonej z pokazem urządzeń, specjaliści z firmy Fotoraporty przybliżyli uczestnikom możliwości, jakie niesie za sobą wykorzystanie dronów w badaniach środowiska.

Podczas obchodów GIS Day w Warszawie nie zabrakło także licznych konkursów, podczas których uczestnicy mogli sprawdzić zarówno swoją wiedzę, jak i szybkość czy spostrzegawczość. Do wygrania, jak co roku, były bardzo cenne nagrody m.in. staż w firmie, vouchery na szkolenia z oprogramowania GIS czy nagrody rzeczowe, takie jak dysk zewnętrzny, telefon komórkowy czy czytnik e-book ufundowane przez firmy, których stoiska były oblegane podczas przerw na kawę. Uczestnicy konferencji mieli możliwość bliższego poznania firm będących dostawcami narzędzi GIS oraz jednostek naukowych prezentujących swoje badania z wykorzystaniem technik geoinformacyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz samochodu MMS z zainstalowanym skanerem laserowym firmy HERE. Jak co roku, konferencji towarzyszyły również warsztaty z różnego rodzaju oprogramowania GIS, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników (miejsca na warsztaty rozeszły się jak świeże bułeczki). Nie sposób również nie wspomnieć o grze miejskiej pod hasłem „Budowniczowie współczesności”, która odbyła się tydzień przed obchodami warszawskiego Dnia GIS na Mariensztacie, której uczestnicy także zmierzyli się z trzema wymiarami GISu – pod, na i nad powierzchnią Ziemi, a na zwycięzców również czekały atrakcyjne nagrody.

Kontynuując tradycję warszawskich obchodów GIS Day, organizatorzy postawili sobie także za cel szerzenie wiedzy o systemach informacji geograficznej nie tylko wśród studentów, ale także wśród młodzieży licealnej. W tym roku w ramach „GIS w stolicy” przygotowano atrakcje dla grupy ponad 100 licealistów.

Tegorocznym gospodarzem konferencji było Koło Naukowe Geoinformatyki i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego (KNGiT UW). Współorganizatorami, jak w ubiegłym roku, byli również: Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „GEOIDA”, Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Politechniki Warszawskiej, Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej oraz Studenckie Koło Naukowe „GISowcy” ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W tym roku do organizatorów dołączyli również: Studenckie Koło Naukowe GeoPixel z Wojskowej Akademii Technicznej im. J. Dąbrowskiego, Szkoła Główna Służby Pożarniczej oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

W imieniu organizatorów tegorocznej edycji GIS Day 2014 – „GIS w Stolicy” serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie! Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, co bardzo nas cieszy, ponieważ widać coraz większe zainteresowanie systemami informacji geograficznej wśród naszego społeczeństwa. Jednocześnie żywimy nadzieję, iż każdy z uczestników znalazł dla siebie coś interesującego zarówno podczas sesji referatowych, jak i pokazów, czy warsztatów.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć na profilu wydarzenia oraz na kolejną edycję „GIS w Stolicy”, która odbędzie się tym razem na Politechnice Warszawskiej. Do zobaczenia!

Maria Szepietowska (w imieniu Komitetu Organizacyjnego)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS