Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-03-28| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Software, Instytucje

Ortofoto Hiszpanii na sprzęcie Leica Geosystems


Hiszpański Narodowy Instytut Geograficzny we współpracy z narodowymi agencjami tego kraju i władzami regionalnymi rozpoczął realizację projektu wykonania ortofotomapy Hiszpanii (Plan Nacional de Ortofotografa Area – PNOA).

Jego celem jest stworzenie ortofotomapy o rozdzielczości 0,5 m, pokrywającej obszar całego kraju (ponad 0,5 mln km2) i uaktualnianej co dwa lata. Od przyszłego roku rozdzielczość dla terenów miejskich wzrośnie do 10 centymetrów, a dla pozostałego obszaru do 25 cm.
Za wykonanie 4 z 17 obszarów (na jakie podzielono PNOA) odpowiedzialna jest spółka Venturo. Jest to jedna z największych w Hiszpanii prywatnych firm geoinformatycznych. Powstała w Asturii dwa lata temu, a jej założyciele byli wcześniej dystrybutorami Leica Geosystems w płd. i zachodniej Hiszpanii. Venturo zatrudnia 125 pracowników, w ramach projektu PNOA realizuje ortofotomapę dla obszaru 60 tys. km2. 50 tys. km2 zarejestrowano z rozdzielczością 50 cm, pozostałą część – z 25 cm. Do realizacji zadań firma dysponuje m.in. 12 cyfrowymi stacjami fotogrametrycznymi (LPS), 40 stacjami roboczymi Digi 3D, skanerem Leica DSW700, 5 licencjami oprogramowania Leica IMAGINE i 24 licencjami oprogramowania SIGRAF do prowadzenia katastru. Venturo planuje poszerzyć swoją ofertę o skanowanie lotnicze w technologii LIDAR.

Źródło: Leica Geosystems


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS