Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-10-20| Geodezja, Prawo, Instytucje

Kancelaria Prezydenta odpowiada PTG ws. nowelizacji Pgik

Po czterech miesiącach od wystosowania listu i trzy miesiące po wejściu w życie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego Kancelaria Prezydenta odpowiedziała Polskiemu Towarzystwu Geodezyjnemu, dlaczego Bronisław Komorowski nie zdecydował się skierować ustawy do Trybunały Konstytucyjnego.


Kancelaria Prezydenta odpowiada PTG ws. nowelizacji Pgik

Przypomnijmy, że liście z czerwca br. PTG starało się udowodnić, że w wielu punktach nowelizacja Pgik jest niezgodna z konstytucją. Organizacja wskazywała tu na regulacje związane z: odpowiedzialnością dyscyplinarną geodetów, możliwością wykonywania komercyjnych prac geodezyjnych i kartograficznych przez podmioty państwowe (słynny art. 11), obligatoryjnym zgłaszaniem tychże prac, różnicowaniem obowiązków wykonawców prac, udostępnianiem państwowych danych przestrzennych oraz pobieraniem opłat za nie. PTG zwróciło także uwagę, że sposób prac nad ustawą łamał „Zasady techniki prawodawczej”.

W ocenie Andrzeja Dorsza, dyrektora Biura Prawa i Ustroju, zarzuty PTG są bezzasadne. Regulacje dotyczące odpowiedzialności zawodowej są jego zdaniem zgodne z Konstytucją, co więcej, są podobne do analogicznych przepisów dla innych zawodów i znacznie wzmacniają prawa geodetów, przeciwko którym toczą się postępowania dyscyplinarne. Także w art. 11 Kancelaria nie dopatruje się sprzeczności z konstytucją. W ocenie Andrzeja Dorsza, trudno mówić, że może być nią zwiększanie konkurencyjności na rynku. Dyrektor Biura Prawa i Ustroju uważa ponadto, że w przepisach dotyczących obligatoryjnego zgłaszania prac geodezyjnych również nie da się dopatrzeć się sprzeczności z ustawą zasadniczą.

„Z uwagi na obszerność i wagę nowelizacji, w opinii Biura Prawa i Ustroju, wprowadzone przepisy wymagają oceny ex post ich stosowania w praktyce” – podsumowuje Andrzej Dorsz.

„Właściwie to nie spodziewaliśmy się innej odpowiedzi. Została ona udzielona po 3 miesiącach od podpisania ustawy przez Prezydenta, na skutek wniesionej skargi na formalne niezałatwienie naszego wniosku. (…) Polskie Towarzystwo Geodezyjne odczuwa tylko żal, że Pan Prezydent RP został postawiony niejako pod ścianą i musiał podpisać ustawę, która to w pośpiechu przygotowana przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii wprowadziła w geodezji chaos, nie spotykany w dotychczasowej historii” – komentuje treść listu PTG.

List Kancelarii Prezydenta do PTG

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS