wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-10-01| GIS, Firma, Software, Ludzie, Imprezy

O BIM i mapie zasadniczej na seminarium Bentleya

Na dorocznym spotkaniu krajowych użytkowników oprogramowania Bentley Systems (Warszawa, 30 września) dyskutowano nie tylko o nowościach w ofercie tej firmy, ale także innowacyjnych sposobach ich wykorzystania.


O BIM i mapie zasadniczej na seminarium Bentleya

Mowa była m.in. o modelowaniu informacji o budynkach, czyli BIM . Nad Wisłą to temat coraz gorętszy, choć – jak zwracał uwagę prezes Bentley Systems Polska Paweł Starzyński – na Zachodzie to już codzienność. Pierwsza jaskółką zwiastującą, że i u nas rozwiązania te staną się powszechne, jest projekt hotelu w Arłamowie wykonany przez firmę MWM Architekci. Na konferencji z dumą ogłoszono, że został on nominowany w kategorii „Innowacja w Budownictwie” do nagrody BeInspired 2014, przyznawanej najciekawszym przedsięwzięciom infrastrukturalnym z całego świata powstałym z wykorzystaniem oprogramowania Bentleya.

Jak zwracał uwagę współautor konkursowej pracy – Maciej Łobos, to jeden z pierwszych projektów budowlanych w Polsce wykonany w technologii BIM. Stosując m.in. oprogramowanie Bentleya, zamodelowano 80% konstrukcji hotelu, w niektórych przypadkach nawet pojedyncze śruby! A warto zwrócić uwagę, że cały hotel ma ponad 200 pokoi, powierzchnię ponad 50 tys. m kw. oraz znajduje się na stuhektarowej działce. Pracy nad modelem było więc mnóstwo, ale zdaniem Macieja Łobosa warto było, bo BIM znacznie ułatwił roboty budowlane i – co najważniejsze – pomógł ukończyć je w zaplanowanym terminie.

Na seminarium Bentley Advantage nie zabrakło także prezentacji nowości z oferty Bentleya. Geodetów najbardziej zaciekawi polska edycja Bentley Map, przystosowana do wymogów rozporządzenia ws. GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej. Pozwala ona zgodnie z obowiązującym prawem edytować obiekty z geodezyjnych baz danych (m.in. z wykorzystaniem wygodnych formularzy), a także generować mapę zasadniczą w skalach od 1:5000 do 1:500. Dane mogą być zapisywane zarówno do plików DGN, jak i baz Oracle Spatial czy MS SQL Spatial Server. Oprogramowanie trafi do pierwszych klientów za kilka tygodni. Będzie dostępne nie jako oddzielna aplikacja, ale zestaw konfiguracyjny XFM. Dzięki temu dotychczasowi użytkownicy Bentley Map nie będą musieli uczyć się pracy w nowym środowisku, a w razie potrzeby mogą dostosować zestaw XMF do swoich potrzeb. Polska edycja na być darmowa dla subskrybentów usługi SELECTseries.

Firmy geodezyjne może także zaciekawić nowa usługa elastycznego licencjonowania aplikacji Open Access. Dzięki niej przedsiębiorstwo zyskuje możliwość korzystania z dowolnych produktów Bentleya i płacić przy tym tylko za faktyczne ich wykorzystanie, a nie samo ich pobranie. Dotychczas podobna oferta (ELS) dostępna była wyłącznie dla korporacji.

Mocnym geodezyjnym akcentem na seminarium Bentley Advantage było wręczenie dr. Arturowi Krawczykowi z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH nagrody Wykładowcy Roku 2014 (Educator of the Year). Jak podkreślił Paweł Starzyński z Bentley Systems Polska, werdykt jury był w tym roku jednogłośny. Dr Artur Krawczyk został doceniony m.in. za organizację fakultetów z obsługi MicroStation. Stały się one tak popularne, że uczęszczali na nie studenci z różnych kierunków, nie tylko geodezji i kartografii. Zasługą wyróżnionego wykładowcy jest także wspieranie koła naukowego KNGK „Geoinformatyka”, czego wymiernym efektem jest czterokrotne zdobycie przez członków tego koła nagrody Bentley Student Design Competition.

Dr Artur Krawczyk z nagrodą Wykładowcy Roku 2014 wśród swoich studentów i absolwentów

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS