wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-09-30| GIS, Mapy, Firma

Sieć Tauronu na jednej mapie

Tauron Dystrybucja eksploatuje sieć energetyczną o długości 260 tys. km, 56 tys. transformatorów i około 57 tys. stacji elektroenergetycznych. W systemie ZMS każde urządzenie energetyczne ma swój elektroniczny paszport, czyli dokument z pełną historią danych technicznych i formalno-prawnych. Paszporty to elementy ewidencyjne elementów sieci, które określają ich położenie geograficzne, podstawowe parametry techniczne oraz relacje między nimi.


Sieć Tauronu na jednej mapie

Firma Tauron Dystrybucja zakończyła pierwszy etap wdrażania nowoczesnego systemu Zarządzania Majątkiem Sieciowym (ZMS). Jak chwali się, oznacza to koniec epoki papierowej w zakresie inwentaryzacji i informacji o majątku spółki.

– Cyfryzacja dokumentacji umożliwia nam stworzenie mapy wszystkich urządzeń Tauron Dystrybucja. Stały monitoring całej sieci, bieżąca aktualizacja danych czy możliwość szybkiego reagowania na pojawiające się zagrożenia to tylko niektóre z korzyści, jakie przynosi budowa Systemu Zarządzania Majątkiem Sieciowym – mówi Marek Kleszczewski, wiceprezes Tauron Dystrybucja.

Po wprowadzeniu pełnej wersji systemu będzie obowiązywać jedna, kompletna i ustandaryzowana baza danych wszystkich urządzeń, stacji i linii elektroenergetycznych. Paszportyzacja sieci jest też niezbędnym elementem budowania inteligentnych sieci (smart grid). Nowy system przyniesie też ogromny postęp w planowaniu, raportowaniu i prowadzeniu prac na sieciach elektroenergetycznych. System ZMS pozwala również na bieżące porównywanie i analizę danych, co ułatwia nadzór nad procesami biznesowymi przy utrzymaniu majątku sieciowego.

– Korzyści odczują również klienci spółki. Nowy system zrewolucjonizuje na przykład przeprowadzanie analiz i symulacji stanów sieci przy budowie nowych przyłączy, co skróci czas przyłączania klientów. Jest także pomocny przy planowaniu i realizacji eksploatacji, remontów i modernizacji sieci elektroenergetycznej – przekonuje Mirosław Janik, dyrektor projektu ZMS w Tauron Dystrybucja. Na podstawie danych pozyskanych z systemu można również szybko uzyskać informacje o stanie technicznym urządzeń i historii ich pracy, a także kompleksowych kosztach eksploatacji.

System ZMS to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające rezygnację z dokumentacji w wersji papierowej. Co więcej – zeskanowane, zinwentaryzowane i opatrzone paszportami dokumenty stają się dostępne zdalnie dla projektantów, wykonawców zadań inwestycyjnych i zarządzających pracą sieci.

Źródło: Tauron Dystrybucja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Do optymisty Moją intencją nie było sianie wrednej krytyki. Chciałem się tylko podzielić swoim spostrzeżeniem po obejrzeniu zdjęcia oraz moim zdziwieniem i rozbawieniem po rozpoznaniu popularnej przeglądarki do zdjęć :-) Zabrakło mi w artykule informacji technicznych o systemie, na jakim sofcie jest oparty, stąd moje zainteresowanie tym, co widać na zdjęciu :-) Jak się głębiej nad tym zastanowić, to coś tu nie pasuje... Tauron wydaje kupę kasy na system, w którym obsługa dokumentacji w tym zdjęć i skanów powinna być "w pakiecie", tymczasem operator korzysta z IrfanView. Jak wiadomo, IrfanView jest bezpłatny z wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Tauron chyba ma wykupioną licencję?

a mi się wydaje że System, Operator to ważne rzeczy. Ale żeby je pisać z dużej litery co podkreśla ich ważność to już przesada. Promowana przez Marketingowców. Widoczna zresztą też w innych przypadkach w tym służby GK.

Do XML Wydaje się że to nie zdjęcie Systemu, co bystrym oczkiem zauważyłeś, tylko proces weryfikacji aktualnej dokumentacji majątku sieciowego: zdjęcie słupa i skan dokumentacji - na podstawie tych danych tworzone są dane w wersji nadającej się do zasilenia Systemu. Może trochę walczmy z tą naszą wredną polską tendencją do krytyki, tym bardziej gdy siejesz tym na forum? Więcej optymizmu kolego!

Wniosek do Tauronu Uprzejmie proszę o udzielenie bardziej szczegółowych informacji na temat systemu oraz koloru oczu blondynki/blondyna ;-)

na 90% blondynka ma niebieskie. Tak to statystyka. Sprawdza się na dużej ilości danych. :):)

do GML skąd wiesz, że to nie jest blondyn? XML bystrzacha!

XML, a jaki kolor oczu ma blondynka?

Ciekawy system :-) Na lewym wyświetlaczu widać IrfanView z zeskanowaną mapką, na prawym fotkę słupa. Ciekawe ile ten system kosztował :-)

Nie chcę być złośliwy, ale to jest dowód na tezę, że GESUT nie jest potrzebny nikomu poza państwu do posiadania nieaktualnej bazy i pobierania za nieaktualne informacje opłaty. Wszystkie sieci uzbrojenia podziemnego są czyjąś własnością. Niema państwowej sieci. Państwo jedna rości sobie prawa do dysponowania informacją o prywatnych sieciach i handlu tą informacją, pozyskaną za darmo. Wdrożenie takiego systemu w nowoczesnym przedsiębiorstwie zarządzającym sieciami jest absolutnie niezbędne. Właściciel sieci musi dostrzec wymierne korzyści. To się musi opłacać. Państwu nie musi się to opłacać, bo dostaje za darmo, nie musi zawierać informacji takiej jaka potrzebuje właściciel, bo gdyby GESUT, ją zawierał, to żaden właściciel nie wydawałby pieniędzy na budową drugiej takiej samej bazy danych.

NIS A tak z ciekawości, Kto wdrożył Wam tak kompletny system, w szczególności w zakresie sieci NN?

wreszcie! czekałem 9 miesięcy na przyłącze! skandal. czy w związku z usprawnieniami można spodziewać się niższej ceny za kWh i przesyłowo/licznikowe? taaa...

11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS