Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-09-05| Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje

PTG do GGK: nie czas na świętowanie

Moje miejsce jest wśród koleżanek i kolegów zmagających się z negatywnymi skutkami Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a nie w gronie osób lansujących teorię o doskonałości i wyjątkowości tej ustawy – pisze w liście otwartym do głównego geodety kraju Jarosław Formalewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego.


PTG do GGK: nie czas na świętowanie

Odmawia w ten sposób udziału w konferencji poświęconej 25-leciu Pgik, którą GUGiK organizuje w przyszły wtorek (9 września) w Sejmie. Jak czytamy dalej w liście, mimo wielu lat obowiązywania tej ustawy w rzeczywistości wolnorynkowej oraz licznych jej nowelizacji założenia systemowe tego aktu, tworzone w okresie komunizmu, nadal nie uległy zmianie. Zdaniem Jarosława Formalewicza nasze Pgik jest regulacją niespotykaną w jakimkolwiek innym kraju UE. Jest to ustawa niekonstytucyjna, która zaprzecza idei wolności gospodarczej i jest coraz poważniejszą barierą w procesach inwestycyjnych.

Zdaniem prezesa PTG efektem obowiązywania szkodliwych przepisów Pgik, w tym tych wprowadzonych przez ostatnią nowelizację, jest katastrofalna sytuacja w branży. „Dochody osiągane przez geodetów należą do najniższych w gospodarce, poziom zadowolenia z wykonywanej pracy jest bardzo niski (…). Przepisy techniczne są niejednoznaczne (…), a część interpretacji wywodzących się z nadzoru geodezyjnego wręcz uniemożliwia wykonywanie naszego zawodu zgodnie ze sztuką geodezyjną. Wykonawcy pozostawieni sami sobie nie mogą doprosić się jednoznacznych, obowiązujących w całym kraju zasad i poszanowania swoich praw obywatelskich.” – pisze Jarosław Formalewicz.

Kluczem do rozwiązania tych problemów – zdaniem prezesa PTG – jest napisanie Pgik od nowa, ale tym razem musi ono powstawać w ścisłej współpracy z przedstawicielami branży – zarówno wykonawstwem, jak i administracją. „Chcę Pana zapewnić, że weźmiemy czynny i merytoryczny udział w pracach nad nowym i dobrym prawem, jeżeli uznamy, że jest wola tworzenia takiego prawa” – kończy swój list do Kazimierza Bujakowskiego Jarosław Formalewicz.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS