Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-09-01 | Przetargi

Pełna obsługa GML w GoKart

Firma GeoX udostępniła nową wersję programu GoKart służącego do kreślenia mapy zasadniczej w środowiskach CAD.


Ilustracja: Pełna obsługa GML w GoKart

Aktualizacja wprowadza obsługę wszystkich baz mapy zasadniczej (BDOT500, GESUT, EGiB, BDSOG, PRPOG, PRG) oraz możliwość importu plików GML zgodnych ze schematami aplikacyjnymi według najnowszych rozporządzeń. Jak zapewnia producent, obsługa tego standardu została zrealizowana w taki sposób, aby umożliwić przenoszenie w plikach GML obiektów wraz z redakcją mapy. Starano się uwzględnić różne warianty plików GML wynikające z niejednoznaczności przepisów.

W GoKart 2.1 wprowadzono także inne udoskonalenia, dotyczące również starszych konfiguracji zgodnych z instrukcją K-1. Pojawił się między innymi eksport wektorów do programu EWMAPA.

GoKart został dostosowany do najnowszych aplikacji CAD-owskich, w tym AutoCAD 2015.

Źródło: GeoX, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Do Standard Buster Dziękuję za wymyślenie świetnego hasła reklamowego ;-)
  
 1 
Tylko po co GMLe łączyć z kupą?
  
 3 
naprawdę zabawnie zrobi się jak ktoś spróbuje te wszystkie GML z powiatów połączyć do kupy.
  
 2 
To oznacza, że do przeskoku w przyszłość nie potrzebujemy DeLoreana DMC-12 - wystarczy GoKart :)
  
Dyskusja o dalekiej przyszłości. Wybaczcie Panowie i Panie, ale w wielu powiatach to dyskusja o dalekiej przyszłości. Standard Buster napisał "Przecież nikt nie bierze rapitografu i jedzie po kalce technicznej. 20 lat temu było ok". Jest niejeden Ośrodek, w którym trzeba kreślić. Żeby nie być gołosłownym mam kilka sekcji na biurku czekających na wkreślenie. O układzie 2000 w ogóle nie wspominam, choć minęło dobrych parę lat od momentu uznania go za jedyny słuszny. Model obiektowy to dla wielu Wykonawców i Urzędników zupełna abstrakcja, a w zasadzie to cytuję "dorabianie nikomu nie potrzebnej ideologii do prostych spraw". Jeśli aplikacje będą umiały "przerabiać kreski na bazę obiektową" same po naciśnięciu ikony to może to zacznie działać. W innym przypadku nie zadziała bo większość tego zwyczajnie nie rozumie.
  
 1 
I racja! ani problemy GMLa, ani ISO nie dotyczą projektantów - w kontekście osób przygotowujących mapy do celów projektowych! GMLe i ISO dotyczą wytwórców oprogramowania. Jeśli ktoś wykorzystuje takie oprogramowanie, zgodnie z przygotowaną instrukcją, to mimochodem przestrzega zapisów norm. Jeśli projektant zapisuje dane do GMLa to wybiera funkcję "Eksportuj do GML" i na tym się jego pojecie o GMLu powinno kończyć! Moim zdaniem, żadnemu użytkownikowi końcowemu nie jest potrzebna znajomość ani ISO ani kwestii dotyczących GMLa! Komplikacje związane z IIP (pośrednio ISO) są potrzebne. Pozwalają spełnić jedno z 5 kluczowych założeń INSPIRE - tj. umożliwić wielokrotne wykorzystanie tych samych danych - nie tylko przez projektantów... PS. A z tym duchem to chodziło o odwzorowywanie obiektu świata rzeczywistego na obiekt w bazie danych - czyli konstruowanie modelu rzeczywistości w bazie danych. Potem taki model przedstawia się np. za pomocą mapy, albo analizuje dostępnymi narzędziami klasy GIS.
  
Standard Buster Mogę Twój cytat " Jak ktoś kreśli mapy ewidencyjne i zapisuje je do gmla (ZGODNIE Z DUCHEM ISO 19109, 19107), to jest ok" przekazać projektantom - za przeproszeniem nie napiszę gdzie mają normy ISO 19109. Potrzebują za to czytelnej mapy do celów projektowych na której działają. I nikomu niepotrzebne są komplikacje w stylu ISO, GML bazy danych itd. Na końcu format musi być dla klienta strawny - czy tak ciężko to decydentom zrozumieć ?.
  
:) KR_Etykieta, to standard jest - pochodzi z podstawowego schematu aplikacyjnego dla wszystkich danych IiP.Nie jest to niz nadzwyczajnego, ale rzeczywiście zasługuje na uwagę - do tej pory nie było takiego wynalazku. Nie jest ważne jak naziwiemy wprowadzanie danych. Słowo "kreślenie" nie pasuje do 21 wieku. Przecież nikt nie bierze rapitografu i jedzie po kalce technicznej. 20 lat temu było ok, ale rzeczywiście nie ma co walczyć ze słowem. Jak ktoś kreśli mapy ewidencyjne i zapisuje je do gmla (ZGODNIE Z DUCHEM ISO 19109, 19107), to jest ok.
  
GML i CAD. Schematy aplikacyjne zawierają pewne mechanizmy umożliwiające przenoszenie w plikach GML elementów redakcji mapy (np. KR_Etykieta) i byłoby bardzo źle, gdyby ta możliwość nie została wykorzystana podczas wymiany danych z PODGiKiem. Co do zasadności kreślenia map w CAD - taka metoda tworzenia map ma w naszym kraju długie tradycje i wielką rzeszę zwolenników :-) Mapy ewidencyjne to trochę inny temat. GoKart jest nastawiony przede wszystkim na wydajne aktualizowanie map do celów projektowych. Nie spotkałem natomiast nikogo robiącego mapy do celów projektowych w QGISie :-) Geodeta tworząc mapę nie robi tej mapy ani dla Ośrodka ani dla GUGiKu ani też dlatego, że jest entuzjastą IIP. Plik GML ma być tylko narzędziem umożliwiającym współpracę z PODGiKiem - dostajemy z Ośrodka mapę w GML, aktualizujemy i zwracamy do Ośrodka zaktualizowanego GMLa. Dzięki temu zasób jest zaktualizowany a geodeta ma gotowy produkt w postaci pliku DWG/DGN dla klienta. Tak działa GoKart.
  
Cały wysiłek IIP na marne Właśnie o to chodzi kolego GIS, że głównym "produktem" ewidencyjnym jest baza danych a nie mapa. Zawartość bazy danych (obiekty wraz z atrybutami)mogą a nawet powinny być przekazywane za pomocą standardowego GML - bez żadnych wariantów. Na uwagę zasługuje informacja o przenoszeniu redakcji wraz z plikiem GML. Jeśli w schemacie aplikacyjnym GML nie są zdefiniowane elementy redakcyjne(a raczej ich nie ma) to w GMLu nie może być tych elementów... - chyba, że to kolejny wariant GML - tym razem od producenta GoKartów :) W każdym środowisku da się robić tzw. bazy obiektowe - wszystko zależy od potrzeb, a co za tym idzie odpowiedniego oprogramowania aplikacyjnego (doprogramowania CAD, żeby było wygodniej), operatorów rozumiejących zagadnienie i w zasadzie to tyle co trzeba żeby robić "obiektowe" bazy danych.
  
Opinia. I tak się robi wodę w mózgu wśród niezorientowanych.
  
 1 
To powinno być zakazane CAD to CAD a GIS to GIS. Mapa ewidencyjna w CAD to jak projekt budynku w SHP...
  
 1 
o mamo służącego do kreślenia mapy zasadniczej w środowiskach CAD - czy nie powinniśmy już tworzyć bazy obiektowej, a nie kreślić w środowisku cad?
  
 2 



zobacz też:

Co nowego w EWMAPIE?

Śląska firma Geobid udostępniła wersję 11.10 oprogramowania EWMAPA do edycji cyfrowych map.

Automatyczne tworzenie obiektów z nowym Global Mapperem

Firma Blue Marble Geographics zaprezentowała wydanie 15.2 aplikacji Global Mapper. Wyróżnia...

Nowość do map obiektowych od producenta C-Geo

By umożliwić geodetom edycję map obiektowych w zgodzie z nowymi przepisami, firma Softline opracowała...

Nowość dla geodetów z Androidem

Na stronie Google Play opublikowano demonstracyjną wersję aplikacji D-Geo umożliwiającej wyświetlanie map z...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łańcuch triangulacyjny w łuku Struvego miał długość 2880 km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stefan Juliusz Hausbrandt (1896-1971)

Stefan Juliusz  Hausbrandt  (1896-1971)
Urodził się w Warszawie 19 listopada 1896 roku. W 1922 roku ukończył tamtejszą Państwową Szkołę Mierniczą. Przez kilka lat prowadził prace pomiarowe związane z triangulacją, poligonizacją i scaleniami, najpierw jako praktykant, a po uzyskaniu tytułu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1818
Robert Adrain (1775-1843), matematyk irlandzki, zainspirowany pracami Laplace'a pisze pracę pt. "Investigation of the figure of the Earth and of the gravity in different latitudes", w której określił, że spłaszczenie Ziemi na biegunach wynosi 1/319.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2