Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-08-08| GNSS, Geodezja, Teledetekcja, Prawo

Poprawki Senatu do ustawy o POLSA

Między innymi zmianę statusu rady POLSA (POLish Space Agency) oraz lokalizacji jej siedziby zakładają poprawki wprowadzone do przyjętej przez Sejm ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej podczas wczorajszego posiedzenia Senatu (7 sierpnia).


Poprawki Senatu do ustawy o POLSA <br />
fot. senat.gov.pl
fot. senat.gov.pl
Przypomnijmy, że niższa izba parlamentu uchwaliła ustawę 25 lipca br., trzy dni później została przekazana do Senatu. Marszałek skierował ją do czterech senackich komisji, które – po rozpatrzeniu 30 lipca i 5 sierpnia – wspólnie przedstawiły sprawozdanie podczas posiedzenia 6 sierpnia.

Podczas drugiego dnia posiedzenia (7 sierpnia) senatorowie wprowadzili 41 poprawek, m.in. te dotyczące siedziby, celów i zadań Agencji oraz zasad powoływania jej władz. Zaproponowali zmianę nazwy tego aktu prawnego na ustawę o Agencji Kosmiczneji. Uznali też, że rada Agencji powinna mieć charakter opiniodawczo-doradczy, a nie doradczo-nadzorczy oraz że siedziba agencji Agencji powinna być w Gdańsku, a nie – jak pierwotnie zapisano w ustawie – w Warszawie.

Wyższa izba parlamentu chce też, by POLSA realizowała zadania w zakresie badań i rozwoju techniki kosmicznej, w tym inżynierii satelitarnej oraz ich zastosowania dla celów użytkowych, gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa państwa oraz naukowych. W celu realizacji swoich zadań Agencja może tworzyć zakłady i laboratoria, a także zawierać porozumienia o współpracy z podmiotami publicznymi i prywatnymi oraz przekazywać im – w ramach tych porozumień – doświadczenie i wiedzę z zakresu użytkowania przestrzeni kosmicznej.

Senat zgłosił także poprawki dotyczące powoływania prezesa POLSA. W ustawie przyjętej przez Sejm zapisano, że prezesa Agencji powołuje prezes Rady Ministrów „spośród osób wyłonionych w drodze konkursu przeprowadzonego przez Radę Agencji na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw obrony narodowej”. Senatorowie postulują natomiast, by premier powoływał go „spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru – po zasięgnięciu opinii Rady Agencji, ministra do spraw gospodarki, ministra obrony narodowej oraz ministra właściwego do spraw nauki”.

Teraz ustawa wróci do Sejmu.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS