Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-07-09| GNSS, Prawo

Kto nie zapłaci za ASG-EUPOS?

12 lipca państwowa sieć ASG-EUPOS staje się płatna. Ale niektórzy użytkownicy mogą z niej korzystać za darmo lub liczyć na zniżki. Szczegóły wyjaśnia GUGiK w opublikowanym dziś (9 lipca) komunikacie.


Kto nie zapłaci za ASG-EUPOS?

Na wstępie zaznaczmy, że zgodnie z wchodzącą 12 lipca nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego zwolnienia z opłat oraz zniżki nie dotyczą usług teleinformatycznych ASG-EUPOS wymienionych w tab. 17 załącznika do Pgik, a więc:

• NAWGEO (korekty RTN i RTK),
• KODGIS i NAWGIS (DGPS),
• POZGEO (dotyczy tylko licencji czasowej).

Zniżki i zwolnienia dotyczą wyłącznie pozycji, które w cenniku wymieniono w tabelach 4 poz. 6 oraz 15, a więc serwisów:
• POZGEO udostępniającego satelitarne dane obserwacyjne dotyczące podstawowej osnowy geodezyjnej (a należą do niej stacje ASG-EUPOS);
• POZGEO D (z wyłączeniem licencji czasowej) udostępniającego opracowane satelitarne dane obserwacyjne.

Na darmowy dostęp wymienionych danych można liczyć w tylko celach:
• edukacyjnych (dotyczy jednostek oświatowych, uczelni oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie);
• prowadzenia badań naukowych oraz prac rozwojowych (dotyczy jednostek naukowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie);
• w celu realizacji ustawowych zadań w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego (dotyczy służb specjalnych).

Za dane ASG-EUPOS nie zapłacą także wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych, ale tylko w przypadku tych robót, które wykonywane są na zlecenie głównego geodety kraju oraz organów administracji geodezyjnej i kartograficznej w celu realizacji ich ustawowych zadań.

Ulgi za korzystanie z ASG-EUPOS wynikają natomiast z zastosowania następujących czynników korygujących:
• K – dotyczy wykorzystania danych do realizacji prac geodezyjnych i kartograficznych podlegających zgłoszeniu (zniżka 50%) oraz na potrzeby szkoleniowe (zniżka 20%);
• LR – zależny od liczby zamawianych jednostek rozliczeniowych zgodnie z zasadą im więcej, tym taniej;
• AJ – stosowany, gdy udostępniany materiał zawiera informacje nieaktualne lub o cechach zmniejszających przydatność użytkową tego materiału;
• T – w przypadku okresowego udostępniania materiałów za pomocą usług sieciowych.

Szczegóły formalne dotyczące korzystania ze zniżek oraz zwolnień z opłat dostępne są w komunikacie GUGiK.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS