Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-07-09| GNSS, Prawo

Kto nie zapłaci za ASG-EUPOS?

12 lipca państwowa sieć ASG-EUPOS staje się płatna. Ale niektórzy użytkownicy mogą z niej korzystać za darmo lub liczyć na zniżki. Szczegóły wyjaśnia GUGiK w opublikowanym dziś (9 lipca) komunikacie.


Kto nie zapłaci za ASG-EUPOS?

Na wstępie zaznaczmy, że zgodnie z wchodzącą 12 lipca nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego zwolnienia z opłat oraz zniżki nie dotyczą usług teleinformatycznych ASG-EUPOS wymienionych w tab. 17 załącznika do Pgik, a więc:

• NAWGEO (korekty RTN i RTK),
• KODGIS i NAWGIS (DGPS),
• POZGEO (dotyczy tylko licencji czasowej).

Zniżki i zwolnienia dotyczą wyłącznie pozycji, które w cenniku wymieniono w tabelach 4 poz. 6 oraz 15, a więc serwisów:
• POZGEO udostępniającego satelitarne dane obserwacyjne dotyczące podstawowej osnowy geodezyjnej (a należą do niej stacje ASG-EUPOS);
• POZGEO D (z wyłączeniem licencji czasowej) udostępniającego opracowane satelitarne dane obserwacyjne.

Na darmowy dostęp wymienionych danych można liczyć w tylko celach:
• edukacyjnych (dotyczy jednostek oświatowych, uczelni oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie);
• prowadzenia badań naukowych oraz prac rozwojowych (dotyczy jednostek naukowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie);
• w celu realizacji ustawowych zadań w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego (dotyczy służb specjalnych).

Za dane ASG-EUPOS nie zapłacą także wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych, ale tylko w przypadku tych robót, które wykonywane są na zlecenie głównego geodety kraju oraz organów administracji geodezyjnej i kartograficznej w celu realizacji ich ustawowych zadań.

Ulgi za korzystanie z ASG-EUPOS wynikają natomiast z zastosowania następujących czynników korygujących:
• K – dotyczy wykorzystania danych do realizacji prac geodezyjnych i kartograficznych podlegających zgłoszeniu (zniżka 50%) oraz na potrzeby szkoleniowe (zniżka 20%);
• LR – zależny od liczby zamawianych jednostek rozliczeniowych zgodnie z zasadą im więcej, tym taniej;
• AJ – stosowany, gdy udostępniany materiał zawiera informacje nieaktualne lub o cechach zmniejszających przydatność użytkową tego materiału;
• T – w przypadku okresowego udostępniania materiałów za pomocą usług sieciowych.

Szczegóły formalne dotyczące korzystania ze zniżek oraz zwolnień z opłat dostępne są w komunikacie GUGiK.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Fil stwierdzenie "że organy właściwe będą pobierać opłaty" a kwoty które geodetom zaoferowano do zapłacenia to dwie różne rzeczy. Rozumiem że cena za wypis dla firmy która musi przekazać go dalej w wysokości 330 zł (współczynnik 3, innego w takim wypadku nie można zastosować) - spełnia wymogi zapisu "Ceny mają być ustalane tak, aby nie stanowiły bariery w korzystaniu z zasobu". Gratuluję realizmu i oceny sytuacji finansowej geodetów i zawodów spokrewnionych.
  
Opłaty za ASG-EUPO |2013-07-19| Geodezja, Prawo Opłaty za udostępnianie PZGiK (...) Jeśli chodzi o inne zbiory, ustawa określi podstawowe stawki opłat lub zasady ich ustalania. Ceny mają być ustalane tak, aby nie stanowiły bariery w korzystaniu z zasobu. Oprócz ilości zamawianych danych opłaty będą uzależnione od: celu ich wykorzystania, sposobie ich dalszego udostępniania oraz kompletności zbioru. W ustawie znajdzie się za to zapis, że korzystanie z ASG-EUPOS będzie płatne. http://geoforum.pl/?page=news
  
JSCC - sprawdzam. Gdzie mogę znaleźć ogólnodostępna informację o poinformowaniu o fakcie odpłatności za ASG w wysokości podanej w ustawie na stronach urzędu, mac lub innej oficjalnej z datą ponad rok temu. Skoro takie rzeczy piszesz to bez problemu mi taką informację wskażesz.
    1 
 3 
@JCSS ! Prawda jest taka, że nie idzie o sam fakt płacenia! Idzie o sposób w jaki się to robi.Skoro na stronie ASG w mam do dziś wpisane: "pełen dostęp do ASG EUPOS na okres 5 lat",i w nast.rubryce: "wygasa w ciągu 1028 dni" to mam prawo w to wierzyć. A nawet jeśli by stosować p9 regulaminu ASG, to informacja o rozpoczęciu pobierania opłat powinna być rozesłana 30 dni wcześniej! Czyli 12.06.2014,a nie 24.06.2014 jak choćby w moim przypadku.Dodatkowo ktoś tam powinien przewidzieć, że jest prawie niewykonalne na nowo zarejestrować kilka? a może kilkanaście tysięcy podmiotów w dwa tygodnie nie mając do końca przygotowanych druków i podpierając się protezami w rodzaju -to napiszcie oświadczenie,a my, jak przepis zacznie obowiązywać to zaksięgujemy kasę! itp. Sam sposób rejestracji jest oczywiście prosty i klarowny! - TYLKO"5 kroków"!!! Jak na razie dostałem tzw."komunikaty" z instr. jak to zrobić: 1,2,2A i3 I co? no ZA TRUDNE! - no geniusze nie potrafią nawet podpunktów zanumerować po kolei!
  
 2 
PRAWDA i OBIEKTYWIZM Abstrahując od języka kogoś podpisujące się "ide do komercji" (notabene pewnie z komercji)chciałbym przypomnieć, że o fakcie odpłatności za ASG wiadomo od co najmniej roku. Również data obowiązywania odpłatności jest znana od roku - to 12 lipca 2014r. W związku z tym trzeba mieć ogromną dozę złej woli aby tak się dzisiaj wypowiadać. Mogą nam się nie podobać opłaty, może nam się nie podobać ich wysokość (chociaż konkurencyjna) ale nie możemy mówić, że nas to zaskoczyło.
    4 
Oj... Nie zauważyłeś lubię jeść, że to pisał minister, nie geodeta...
  
 1 
obiad w dobrej stołówce -kolego chyba ludzi dobrze robisz w babuko i u Ciebie robią za najniższą i masz swoj obiadek w tej stołówce..
    1 
 1 
Ja! - nie zapłacę! W każdym razie tej instytucji, która potrafiła skomplikować "procedurę" ściągania haraczu do MegaAbsurdu! Nawet do tego stopnia, że sama się pogubiła w tym urzędniczym BEŁKOCIE. Zresztą ten bełkot atakuje nas już od czasów słynnego GNIOTA. Nie wspomnę o chamskim terminie niemalże "z dnia na dzień" - a potem się dziwią co niektórzy, że Nasz Tuskostan w rankingach jest za Kirgistanem, Zimbabwe i Wybrzeżem Kości Słoniowej!
    2 
 8 
co się rzucasz - opłata roczna za dostęp to tyle co obiad w dobrej restauracji. Nic wielkiego
    1 
 14 
Dziki kraj który w dodatku istnieje tylko teoretycznie
  
 10 



zobacz też:

|2014-07-04| Czy jest alternatywa dla ASG-EUPOS?

W związku z wprowadzeniem 12 lipca opłat za korekty ASG-EUPOS część właścicieli odbiorników satelitarnych ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW | XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pochodzący z przełomu XIV i XV w. rękopis „Explitit Practica Geometriae” był pierwszym w Polsce przekazem wiedzy mierniczej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Chrzanowski (1932-2020)

Adam Chrzanowski (1932-2020)
Wybitny specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej i geodezji górniczej. Był postrzegany jako ambasador polskiej nauki na forum światowym. Urodził się 22 grudnia 1932 roku w Krakowie. W Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskał stopień magistra ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1418
Syn króla Portugalii Joao, książę Henryk Żeglarz (1394-1460), podróżnik i odkrywca, zakłada centrum nawigacji, kartografii i budowy okrętów w Sagres. Prace nad mapami nadzorował Jehuda Cresques, syn znanego średniowiecznego żydowskiego kartografa ...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama