Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-07-04 | Prawo

To już pewne. Nowela Pgik wchodzi w życie 12 lipca

Dziś (4 lipca) w Dzienniku Ustaw (poz. 897) opublikowano nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego, co formalnie kończy proces legislacyjny tego aktu.


Ilustracja: To już pewne. Nowela Pgik wchodzi w życie 12 lipca

Ustawa z 5 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracjipoza kilkoma wyjątkami wchodzi w życie 12 lipca. Tego samego dnia powinny zacząć obowiązywać również rozporządzenia wykonawcze do tego aktu. Na razie nie zostały one jednak opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Przypomnijmy, że nowelizację wymusił zeszłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego (z 25 czerwca), który przepisy dotyczące opłat za czynności geodezyjne uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą. Sędziowie dali rządowi czas na naprawienie przepisów do 12 lipca br. Założenia do nowelizacji Pgik opublikowano do konsultacji już 19 lipca 2013 r. Rada Ministrów zaakceptowała je w połowie stycznia br. Na tej podstawie Rządowe Centrum Legislacji przez trzy miesiące pracowało nad projektem ustawy. Na przełomie kwietnia i maja został on przyjęty przez Radę Ministrów, a następnie trafił do Sejmu. Posłowie uchwalili ustawę 5 czerwca. Następie 12 czerwca nowelizację bez poprawek przyjął Senat.

Z powodu wyroku TK nowelizacja Pgik zmienia przede wszystkim zasady kalkulacji opłat. Ostateczna cena za materiały z zasobu ma zależeć nie tylko od stawki podstawowej i ilości zamawianych materiałów, ale także od tzw. współczynników korygujących. Ważną zmianą w cenniku jest także wprowadzenie opłat za korzystanie z sieci ASG-EUPOS. Ustawa przewiduje ponadto kary pieniężne za wykorzystanie materiałów z PZGiK niezgodnie z licencją. W przypadku, gdy petent nie zgadza się z kalkulacją opłaty dokonaną przez ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, nowelizacja zakłada ponadto wydanie decyzji administracyjnej.

Projekt zapewnia również bezpłatne udostępnienie danych z rejestrów granic i nazw geograficznych oraz bazy danych ogólnogeograficznych, a także numerycznych modeli terenu o rozdzielczości powyżej 100 m. Nieodpłatny dostęp do wszystkich zbiorów danych PZGiK w postaci elektronicznej będzie przysługiwał na cele: edukacyjne, badań naukowych oraz prac rozwojowych realizowanych przez uczelnie i jednostki naukowe oraz ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego wykonywane przez służby specjalne.

Przy okazji poprawiania przepisów o opłatach rząd zdecydował się również zmienić zapisy Pgik dotyczące m.in.: odpowiedzialności zawodowej geodetów, prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz ewidencji miejscowości ulic i adresów, uzgadniania dokumentacji projektowej (wprowadzono tzw. narady koordynacyjne), kompetencji marszałków województw czy zgłaszania prac geodezyjnych.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

cytat z nowego Pgik art. 28b ust. 3 pkt 3 (...)starosta zawiadamia (...) wójtów na terenie których mają być sytuowane (...) . Rozumiem, że jeśli na wójcie ktoś chce coś usytuować, wójt powinien o tym wcześniej wiedzieć :)
  
 2 
kazdy ma swoją robotę - przed udostępnieniem takiego kalkulatora trzeba było trzy razy wszystko sprawdzić. Np. art 40d wskazuje minimalną opłatę za udostępnienie materiałów - co więc z tego że wyliczę sobie 5zł skoro ten artykuł zrobi z tego 30 zł.
    1 
 2 
błędy ??? A może jak zawiera błędy to trzeba je zgłosić albo chociaż tutaj napisać jakie to błędy to na pewno poprawią.
  
może dlatego taniej że ten kalkulator zawiera błędy - ustawa zakłada ceny minimalne w niektórych przypadkach których implementacji w kalkulatorze nie ma.
  
do Witolda Ja też przeliczyłem i u mnie wychodzi taniej. Może bierzesz mnóstwo niepotrzebnych materiałów ? Jak był ryczałt to się brało wszystko co człowiek był w stanie unieść albo ściągnąć a potem połowa i tak nie była potrzebna - teraz trzeba się zastanowić.
    2 
 3 
gdzie są rozporządzenia czas ucieka a rozporządzeń jak nie było tak nie ma opublikowanych . To chyba jakaś farsa . Przeliczam opłatę za mapę dc. projektowych kalkulatorem na strnonie codgik do 0,5 ha (http://www.codgik.gov.pl/kalkulator_codgik.html) i pozyskanie wszystkich niezbędnych materiałów do wykonania roboty wychodzi dużo drożej niż było dotychczas .Natomiast GUGiK twierdził cały czas że będzie taniej
    2 
 1 
ankieta zapewne do ankiety "czego spodziewamy się po nowym prawie" już siadają pracownicy ggk wypełniać skwapliwie.
    1 
 2 
. Niech inni (świat) zobaczą i docenią polską myśl legislacyjno-techniczną skrojoną na potrzeby „Cyfrowej Polski XXI wieku” Osobiście wybrałbym dla nich Irak, Libię albo Syrię- tam chyba i tak nic już nie można sp…dolić, a troszkę „naszych” w ubiegłym wieku jeszcze się tam szwendało. Bez pozdrowień dla [tekst usunięty przez administratora] ze Wspólnej.
    3 
 2 
. [Tekst usunięty przez administratora] Konsultacje społeczne? A na co to, komu. Lepiej dać termin zgłoszenia propozycji za pięć dwunasta, a tych, którzy odważyli się coś napisać spławić argumentując między wierszami, że w d..ie byli i guano widzieli. Za parę miesięcy dorzuci się jakieś wyjaśnienia autorów "prawa", parę zaleceń, interpretacji i będzie cacy, prawda?. Nie zapominajmy o jakże ważnych szkoleniach po nowemu. Grunt, że biznes się kręci. O szczególną pomstę do nieba prosi się nowy tryb zgłaszania prac –osobiście będąc na miejscu „jaśnie oświeconych” dorzuciłbym jeszcze parę kartek. Radziłbym również autorom tych wypocin zrobić jakieś tournee po świecie by pokazać polskim niedowiarkom, jakie z nich są „debeściaki”. My na nich tylko potrafimy lamentować nie rozumiejąc sedna zmian.
    3 
 2 
eee tam bierzcie koledzy geodeci tyczki i idźcie na URM, bo inaczej nikt was nie wysłucha. może jak się was przestraszą, to coś zrobią sensownie, a jak nie potrafią, to zlecą komuś, kto potrafi.
    5 
 4 
spokojnie, Panie przewodniczący, przecież mamy lato, można iść na urlop. Potem na pewno jakoś się ułoży, to nie pierwsze przepisy, których w geodezji w ogóle się nie trzymamy. Wymyśliliśmy obowiązkowe rezerwacje mianowników działek do podziału, to i z tym damy sobie radę. Po wakacjach na pewno będzie jakaś narada WINGiKów albo szkolenie, ustali się zasady dostosowane do regionalnych przyzwyczajeń innych branż, co naszego prawa przecież nie czytają wcale. Za to wysnuwają różne żądania, które nasza służba skwapliwe rękami prywatnych wykonawców spełnia. Wykonawcami nie ma się co przejmować, zrobią tak, jak dotychczas, czyli tak, jak w lokalnym ośrodku przechodzi. Byle było szybko, wtedy nikt się nie będzie dochodził ani skarg pisał, klient nasz, wykonawców, Pan, w odróżnieniu od petenta oczywiście. A klient chce tylko szybko i tanio i my, wykonawcy, mamy mu to załatwić. Razem damy radę, teraz będzie lato obustronnych zapewne kompromisów. Podobno będziemy razem "uzgadniać" wspólnie, co jest potrzebne do wykonania roboty.
    1 
 4 
koniec ZUDP czy od 12 lipca przestaje obowiązywać rozporządzenie w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej? Ratunku, ktokolwiek wie....
  
 2 
Dziś obowiązuje decyzja administracyjna - zgodnie z art. 60 i nast. ustawy o finansach publicznych. Co w tym zakresie mówią ci sami prawnicy?
  
Czar ustawy pryśnie ...w momencie gdy z powodu błędnej interpretacji przepisów ustawy będzie trzeba zwrócić pieniądze z odsetkami klientowi zasobu. A niejasnych i niespójnych z innymi przepisami pojęć jest w tej ustawie bardzo dużo. Zwracali na to uwagę i wykonawcy i urzędnicy i jak grochem o ścianę. Już niektórzy prawnicy podważają dokument obliczenia opłaty jako nieposiadający cech dokumentu księgowego. Trudno więc o optymizm chociaż zawsze należy go szukać i się nie poddawać. Fajnie jest w naszym kraju być "na górze" bo za tworzenie przepisów i konsekwencje ich niejasności nie ponosi się żadnej odpowiedzialności.Pardon - polityczną, czyli w praktyce żadną
    1 
 4 
zgroza rozporządzenie ma obowiazywac od 12 lipca a dzisiaj mamy 7 i jeszcze go nie ma. gdzie jest taki drugi kraj?
  
 4 
zmiany kolego Radosławie (jeśli mogę), moją intencją jest fakt, że obie strony administracja-klient sa zdani na siebie i muszą sami rozwiązać problemy wynikajace z wprowadzanych zmian. Jako geodeta powiatowy jestem za współpracą i zrozumieniem z obu stron. Jedynym właściwym rozwiązaniem jest rozsądne i praktyczne podejście, bez zbędnych interpretacji. Polecam swoim kolegom współpracę, nie konfrontację. I jeszcze raz, musimy sobie z tym poradzić. Pozdrawiam wszystkich.
    1 
 5 
Geodeto powiatowy... po pierwsze z problemem to my, wykonawcy, mierzymy się codziennie. I nowelizacja nic tu nie zmienia poza treścią tych problemów. Bo źródło jest to samo, niejednoznaczne przepisy i dowolność interpretacji przez geodetów powiatowych. Niczego Wam w ogólności nie ujmując bo wiem że system zostawił Was samych wobec problemów które postawiła przed Wami administracja centralna. Po drugie nikt nie biadoli. Po prostu dajemy wyraz niezadowoleniu, w jedyny sposób jaki nam pozostał. A że milczenie często uważane jest za zgodę to tym, co nazywasz biadoleniem, dajemy sygnał że po prostu się nie zgadzamy. I tyle. A od 12 razem będziemy musieli wypić to piwo które nam "góra" nawarzyła. I proponuję żebyśmy zrobili to w atmosferze szacunku do siebie nawzajem. Albo żebyśmy przynajmniej próbowali. Bo zgadzam się że świat się kręci dalej a czy tak, czy inaczej, jesteśmy na siebie skazani. A że będziemy się bronić przed bezprawiem, no to chyba naturalne, o to nie można mieć do nas pretensji. Pozdrawiam
    1 
 11 
musiałbyś wybić z głowy wydawanie opinii tym którzy te wymądrzałe interpretacje piszą. Na razie świadczą one o tym że są ważni i potrzebni.Przy rozpatrywaniu odwołania od decyzji przez SKO wszystkie te opinie będą funta kłaków warte. I niejedno ciekawie uzasadnione uchylenie decyzji jeszcze zobaczymy.
    2 
 4 
zmiany Nic nasze biadolenie nie da. Tak samo jeżeli kogoś zabraknie świat się nie zawali. Będziemy się musielizmierzyć z problemem. W tej chwili trzeba się zastanowić jak "zaspokoić wymagania ustawy" i organizować naszą pracę z sensem bez głupich, wymądrzałych interpretacji. I trochę optymizmu, świat się kręci dalej.
    4 
 4 
rozporządzenia czy nie powinny być opublikowane w tym samym dzienniku ustaw ?????
  
 6 
łańcuch ... i kupię coś jeszcze. Sznur.
    2 
 3 
łańcuch Dziś zadzwonił do mnie kolega geodeta powiatowy z innego powiatu. Po słowach pozdrowień zadał pytanie, czy nabyłem już łańcuch i kłódkę... Odpowiedziałem, że jeszcze nie, bo zarobiony jestem w robocie, ale blisko jest Tesco, to w przyszły piątek po fajrancie wyskoczę, kupię i założę... Z pozdrowieniami dla wykonawców. Wasz powiatowy.
    1 
 3 
szczęśliwy ocenimy sytuację 14 lipca. Zobaczymy czy będziesz dalej szczęśliwy :)
    1 
 3 
dla mnie na zero. zawsze rozwój kadry akademickiej jest dobry dla Polski nawet jeśli jest to produkcja ludzi pokroju np Pani Poseł Pawlowskiej. z drugiej strony złe prawo zawsze pozostaje złym prawem. i - jak dla mnie
    3 
 4 
Jest dobrze To dobry tydzień dla Polski: wczoraj habilitacja dr. Izdebskiego, dzisiaj publikacja nowej, nowoczesnej i dobrej ustawy PGiK. Cieszę się, że mamy takich chwile w naszej historii.
    12 
 5 



zobacz też:

Czy jest alternatywa dla ASG-EUPOS?

W związku z wprowadzeniem 12 lipca opłat za korekty ASG-EUPOS część właścicieli odbiorników satelitarnych...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Wyobraź sobie, że...
w 1956 r. w Polsce było 400 powiatów, w 1957 r. ? 397, w 1958 r. ? 398, 1959 r. ? 396, a w 1961 r. ? 391?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873)

Paweł Edmund  Strzelecki  (1797-1873)
Geolog, podróżnik, odkrywca, który zdobył najwyższy szczyt Australii i nazwał go Górą Kościuszki. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie (dziś w granicach Poznania) w rodzinie szlacheckiej herbu Oksza. Przez kilka lat zarządzał włościami księcia...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1793-1815
Ukazuje się mapa topograficzna Francji. Prace z polecenia króla Ludwika XV zapoczątkował ok. 1750 r. César Françoise Cassini de Thury, a zakończył jego syn Jean-Dominique Cassini. Mapa składała się z 182 arkuszy wykonanych w...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama