Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-07-01| GIS, Teledetekcja, Edukacja

Zobacz Bartka w chmurze

Na YouTube można już zobaczyć efekty skanowania laserowego jednego z najstarszych drzew w Polsce – dębu Bartek.


Zobacz Bartka w chmurze

3-minutowy materiał powstał w ramach projektu „Bartek 3D” realizowanego przez konsorcjum krakowskich uczelni. Na filmie można zobaczyć nie tylko samo drzewo oraz jego otoczenie, ale także zajrzeć do wnętrza pnia oraz przekonać się, jak roślina ta wyglądałaby bez podpór.

Celem projektu „Bartek 3D”, który ruszył wiosną 2013 r., jest monitoring stanu tego zabytkowego drzewa poprzez jego cykliczne skanowanie laserowe. Służą do tego skanery naziemne Faro Focus 3D oraz Leica C10, a także skaner triangulacyjny RevScan. Oprócz tego w pomiarach wykorzystywane są: tachimetr, geodezyjny odbiornik GNSS, wysokościomierz oraz aparat z e-kompasem i odbiornikiem GPS. W planach jest także użycie zdjęć z bezzałogowej maszyny latającej oraz danych z lotniczego skanowania laserowego.

Projekt jest realizowany przez Sekcję Studenckich Kół Naukowych z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz Uniwersytet Jagielloński. Przedsięwzięcie koordynuje Laboratorium Geomatyki UR, kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Piotr Wężyk.

Źródło: WŚ, Bartek 3D


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS