3-minutowy materiał powstał w ramach projektu „Bartek 3D” realizowanego przez konsorcjum krakowskich uczelni. Na filmie można zobaczyć nie tylko samo drzewo oraz jego otoczenie, ale także zajrzeć do wnętrza pnia oraz przekonać się, jak roślina ta wyglądałaby bez podpór.
Celem projektu „Bartek 3D”, który ruszył wiosną 2013 r., jest monitoring stanu tego zabytkowego drzewa poprzez jego cykliczne skanowanie laserowe. Służą do tego skanery naziemne Faro Focus 3D oraz Leica C10, a także skaner triangulacyjny RevScan. Oprócz tego w pomiarach wykorzystywane są: tachimetr, geodezyjny odbiornik GNSS, wysokościomierz oraz aparat z e-kompasem i odbiornikiem GPS. W planach jest także użycie zdjęć z bezzałogowej maszyny latającej oraz danych z lotniczego skanowania laserowego.
Projekt jest realizowany przez Sekcję Studenckich Kół Naukowych z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz Uniwersytet Jagielloński. Przedsięwzięcie koordynuje Laboratorium Geomatyki UR, kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Piotr Wężyk.