Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-04-19| GIS, Mapy, Teledetekcja, Edukacja

Bartek wzięty w dwa ognie

Dziś (19 kwietnia) rozpoczął się projekt badawczy „Bartek 3D”, którego celem jest cykliczny monitoring 3D największego drzewa w Polsce.


Bartek wzięty w dwa ognie

Przedsięwzięcie jest realizowane przez konsorcjum sekcji studenckich kół naukowych (SKN): Sekcji Geomatyki (SKN Leśników) Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, SKN Geodetów „Dahlta” Akademii Górniczo-Hutniczej oraz SKN Geografów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Projekt koordynuje dr Piotr Wężyk z Laboratorium Geomatyki WL UR przy wsparciu doktorantów i opiekunów z poszczególnych uczelni.

Celem prac jest cykliczny monitoring 3D największego drzewa w Polsce – dębu „Bartek” w Zagnańsku, realizowany przy wykorzystaniu naziemnego skanowania laserowego (TLS). Pomiary terenowe prowadzone są niezależnie dwoma skanerami należącymi do AGH, tj.: Faro Focus 3D oraz Leica C10, a także wysokiej klasy odbiornikiem GNSS Javad Triumph i tachimetrem Leica TCR 303. Równolegle prowadzony jest tradycyjny pomiar wysokości drzewa wysokościomierzami Vertex Hagloef i Suunto, a także obwodu za pomocą taśmy mierniczej.

Prace planowane do wykonania w następnych tygodniach obejmują: przetwarzanie chmur punktów TLS w aplikacjach Faro Scene oraz Leica Cyclone, klasyfikację chmury punktów (Terrasolid), modelowanie 3D (CAD, SketchUp), nadanie georeferencji oraz porównanie dokładności uzyskanych modeli na bazie chmur punktów z dwóch skanerów. Analizy wpływu najbliższego otoczenia na stanowisko drzewa wykonywane będą na bazie archiwalnych map pozyskanych z lokalnych urzędów oraz osób prywatnych. W czerwcu br. planowany jest kolejny skaning naziemny „Bartka” oraz określenie wskaźnika LAI (Leaf Area Index) i pozyskanie zobrazowań za pomocą bezpilotowej maszyny latającej (UAV).

Wynikami badań zainteresowana jest społeczność lokalna oraz władze gminy Zagnańsk i lokalnego nadleśnictwa. Projekt jest wspierany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Uczestnicy przedsięwzięcia zachęcają ośrodki naukowe i firmy komercyjne do włączenia się w te prace.

Piotr Wężyk (WL UR)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama