|2013-04-19|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Edukacja
Bartek wzięty w dwa ognie
Dziś (19 kwietnia) rozpoczął się projekt badawczy „Bartek 3D”, którego celem jest cykliczny monitoring 3D największego drzewa w Polsce.
Przedsięwzięcie jest realizowane przez konsorcjum sekcji studenckich kół naukowych (SKN): Sekcji Geomatyki (SKN Leśników) Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, SKN Geodetów „Dahlta” Akademii Górniczo-Hutniczej oraz SKN Geografów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Projekt koordynuje dr Piotr Wężyk z Laboratorium Geomatyki WL UR przy wsparciu doktorantów i opiekunów z poszczególnych uczelni.
Celem prac jest cykliczny monitoring 3D największego drzewa w Polsce – dębu „Bartek” w Zagnańsku, realizowany przy wykorzystaniu naziemnego skanowania laserowego (TLS). Pomiary terenowe prowadzone są niezależnie dwoma skanerami należącymi do AGH, tj.: Faro Focus 3D oraz Leica C10, a także wysokiej klasy odbiornikiem GNSS Javad Triumph i tachimetrem Leica TCR 303. Równolegle prowadzony jest tradycyjny pomiar wysokości drzewa wysokościomierzami Vertex Hagloef i Suunto, a także obwodu za pomocą taśmy mierniczej.
Prace planowane do wykonania w następnych tygodniach obejmują: przetwarzanie chmur punktów TLS w aplikacjach Faro Scene oraz Leica Cyclone, klasyfikację chmury punktów (Terrasolid), modelowanie 3D (CAD, SketchUp), nadanie georeferencji oraz porównanie dokładności uzyskanych modeli na bazie chmur punktów z dwóch skanerów. Analizy wpływu najbliższego otoczenia na stanowisko drzewa wykonywane będą na bazie archiwalnych map pozyskanych z lokalnych urzędów oraz osób prywatnych. W czerwcu br. planowany jest kolejny skaning naziemny „Bartka” oraz określenie wskaźnika LAI (Leaf Area Index) i pozyskanie zobrazowań za pomocą bezpilotowej maszyny latającej (UAV).
Wynikami badań zainteresowana jest społeczność lokalna oraz władze gminy Zagnańsk i lokalnego nadleśnictwa. Projekt jest wspierany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Uczestnicy przedsięwzięcia zachęcają ośrodki naukowe i firmy komercyjne do włączenia się w te prace.
Piotr Wężyk (WL UR)
|