Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-04-19 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Edukacja

Bartek wzięty w dwa ognie

Dziś (19 kwietnia) rozpoczął się projekt badawczy „Bartek 3D”, którego celem jest cykliczny monitoring 3D największego drzewa w Polsce.


Ilustracja: Bartek wzięty w dwa ognie

Przedsięwzięcie jest realizowane przez konsorcjum sekcji studenckich kół naukowych (SKN): Sekcji Geomatyki (SKN Leśników) Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, SKN Geodetów „Dahlta” Akademii Górniczo-Hutniczej oraz SKN Geografów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Projekt koordynuje dr Piotr Wężyk z Laboratorium Geomatyki WL UR przy wsparciu doktorantów i opiekunów z poszczególnych uczelni.

Celem prac jest cykliczny monitoring 3D największego drzewa w Polsce – dębu „Bartek” w Zagnańsku, realizowany przy wykorzystaniu naziemnego skanowania laserowego (TLS). Pomiary terenowe prowadzone są niezależnie dwoma skanerami należącymi do AGH, tj.: Faro Focus 3D oraz Leica C10, a także wysokiej klasy odbiornikiem GNSS Javad Triumph i tachimetrem Leica TCR 303. Równolegle prowadzony jest tradycyjny pomiar wysokości drzewa wysokościomierzami Vertex Hagloef i Suunto, a także obwodu za pomocą taśmy mierniczej.

Prace planowane do wykonania w następnych tygodniach obejmują: przetwarzanie chmur punktów TLS w aplikacjach Faro Scene oraz Leica Cyclone, klasyfikację chmury punktów (Terrasolid), modelowanie 3D (CAD, SketchUp), nadanie georeferencji oraz porównanie dokładności uzyskanych modeli na bazie chmur punktów z dwóch skanerów. Analizy wpływu najbliższego otoczenia na stanowisko drzewa wykonywane będą na bazie archiwalnych map pozyskanych z lokalnych urzędów oraz osób prywatnych. W czerwcu br. planowany jest kolejny skaning naziemny „Bartka” oraz określenie wskaźnika LAI (Leaf Area Index) i pozyskanie zobrazowań za pomocą bezpilotowej maszyny latającej (UAV).

Wynikami badań zainteresowana jest społeczność lokalna oraz władze gminy Zagnańsk i lokalnego nadleśnictwa. Projekt jest wspierany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Uczestnicy przedsięwzięcia zachęcają ośrodki naukowe i firmy komercyjne do włączenia się w te prace.

Piotr Wężyk (WL UR)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

odp. do klauz klauz która? bo ja widzę dwie, obydwie mają po trzy żółte nogi...
  
na pierwszym planie ależ śliczna dziewczyna na pierwszym planie...
  
 4 



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łańcuch triangulacyjny w łuku Struvego miał długość 2880 km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stefan Juliusz Hausbrandt (1896-1971)

Stefan Juliusz  Hausbrandt  (1896-1971)
Urodził się w Warszawie 19 listopada 1896 roku. W 1922 roku ukończył tamtejszą Państwową Szkołę Mierniczą. Przez kilka lat prowadził prace pomiarowe związane z triangulacją, poligonizacją i scaleniami, najpierw jako praktykant, a po uzyskaniu tytułu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1818
Robert Adrain (1775-1843), matematyk irlandzki, zainspirowany pracami Laplace'a pisze pracę pt. "Investigation of the figure of the Earth and of the gravity in different latitudes", w której określił, że spłaszczenie Ziemi na biegunach wynosi 1/319.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2