|2014-06-25|
Geodezja, Prawo, Instytucje
GIG postuluje rozpocząć prace nad nowym Pgik
Utworzenie zespołu ekspertów reprezentujących produkcję, administrację i naukę geodezyjną w celu opracowania tez do nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego – taki postulat pojawił się we wnioskach z niedawnego walnego zgromadzenia Geodezyjnej Izby Gospodarczej (Poznań, 14 czerwca).
W przeddzień spotkania odbyło się sympozjum pod hasłem „Problemy współpracy geodetów wykonawców z ośrodkami dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej”. Referat wprowadzający przedstawił członek Rady GIG i przewodniczący Stowarzyszenia Firm Geodezyjnych Ziemi Andrychowskiej Władysław Baka. W swoim wystąpieniu omówił problemy rzutujące na opinie o ODGiK-ach. Z punktu widzenia geodety są to: • brak poszanowania prawa do samodzielności geodetów uprawnionych, • brak dotrzymywania ze strony urzędów terminów kontroli i przyjęcia operatów, • dowolne terminy uzupełnienia przez ośrodek mapy zasadniczej danymi z operatu i wymuszanie wniesienia opłat przed odbiorem operatu, • dowolnie ustalany zakres wymaganych od wykonawcy prac oraz różnorodność wymaganych standardów i ograniczony dostęp do danych w ramach wykonywania zgłoszonej pracy, • stosowana w ośrodkach kolejowych dowolność w ustalaniu zasad obsługi i wysokości opłat, • fatalny stan danych z zakresu ewidencji gruntów, • ograniczony dostęp do rynku prac i długie terminy obsługi zgłoszenia spowodowane niedopuszczalną praktyką wykonywania prac przez geodetów urzędników, • brak możliwości skutecznego odwołania się wykonawców od decyzji ODGiK.
Problemy z punktu widzenia administracji geodezyjnej to z kolei: • brak etatów i funduszy oraz niskie zarobki, • brak wystarczającej praktyki zawodowej, • niespójne przepisy oraz brak standardów, • niska jakość części operatów wymusza wielokrotność kontroli, co prowadzi do konieczności wskazania sposobu wykonania prac
W ocenie Władysława Baki wprowadzenie trzeciego stopnia służby geodezyjnej jako formacji społecznej, czyli samorządu zawodowego, jawi się jako jedyna realna droga do wyjścia z tej trudnej dla wszystkich sytuacji geodezji praktycznej. W dyskusji po referacie wypowiadali się zarówno geodeci wykonawcy, jak i urzędnicy. Wszyscy wskazywali na konieczność zmian w organizacji geodezji. Powszechnie żądano zakazu wykonywania prac geodezyjnych przez urzędników, określając to jako patologię. Dostało się też szkolnictwu za zbyt liczny nabór do nauki zawodu oraz zaniżanie poziomu kształcenia.
Podczas obraz walnego zgromadzenia obszerne sprawozdanie z działalności Rady Izby za ostatni rok przedstawił prezes GIG Rafał Piętka. Omówił m.in. proces tworzenia zmian do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wymuszony zeszłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. GIG brała czynny udział w tych pracach, tyle że GUGiK nie uwzględnił żadnych ze zgłaszanych uwag. Ostateczna wersja ustawy zawiera część zgłaszanych propozycji, jak np.: uprawnienie do zgłaszania prac geodezyjnych dla biegłych sądowych (w projekcie, z którym GIG się nie zgadzała, mogły to czynić wszystkie osoby fizyczne posiadające uprawnienia z zakresu geodezji) oraz zapis, że skład komisji dyscyplinarnej przy wojewodzie i odwoławczej przy GUGiK mają stanowić osoby gwarantujące uczciwość i solidność zawodową (w projekcie miały to gwarantować, o zgrozo, pracownicy odpowiednio urzędu wojewódzkiego i GUGiK).
Po wystąpieniach uczestnicy zgromadzenia „zasypali” Jacka Jarząbka, zastępcę głównego geodety kraju, wieloma krytycznymi opiniami oraz pytaniami dotyczącymi tworzonego prawa. Prezes tłumaczył, że – zgodnie ze zobowiązaniem – GUGIK wydaje rozporządzenia wykonawcze i następnie będzie je poprawiał, konsultując ze środowiskiem geodetów. Zapowiedział również szerokie konsultacje nad nowym Pgik już na etapie tworzenia założeń do ustawy oraz że będzie wspierał tworzenie samorządu zawodowego.
Jacek Jarząbek zapowiedział ponadto wzrost finansowania prac z zakresu EGiB do poziomu 500-600 milionów złotych. Aby wykorzystać te środki, duże i małe firmy winny współpracować ze sobą. W dyskusji zwrócono uwagę na fakt kierowania oferty do dużych firm, które pozyskując niejednokrotnie zamówienie za kwotę o wiele niższą od planowanej przez zamawiającego, proponują wykonanie robót podwykonawcy nawet za 30% wartości przetargu. Wpływa to na jakość wykonanych prac i wymaga ich bardzo skrupulatnego nadzoru oraz odbioru robót, żeby środki publiczne nie zostały zmarnotrawione. W głosowaniu nad udzieleniem członkom organów GIG absolutorium wszystkie osoby je uzyskały. Skład komisji rewizyjnej uzupełniono o Przemysława Wiśniewskiego, a także przyjęto skorygowany budżet na 2014 rok i projekt budżetu na rok następny. Na koniec przystąpiono do przyjęcia wniosków z Walnego Zgromadzenia. Głosowaniu poddano 13 wniosków, z czego większość (tj. 9) przyjęto do realizacji.
Wnioski uchwalone na XXII Walnym Sprawozdawczym Zgromadzeniu Członków GIG 1. Walne Zgromadzenie wnioskuje, aby władze GIG wystąpiły do Głównego Geodety Kraju z prośbą o: a) utworzenie szerokiego Zespołu Ekspertów ze wszystkich środowisk zawodowych (produkcja, administracja, nauka) dla opracowania tez do nowego Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego, które powinny zostać przedyskutowane w szerszym gronie, b) przyjęcie zasady, że do każdego Zespołu opracowującego przepisy dotyczące geodezji i kartografii będą powoływani przedstawiciele wykonawstwa geodezyjnego. c) pilne uzupełnienie Zespołu, który rozpatruje uwagi i propozycje dotyczące nowelizacji rozporządzenia o standardach zawodowych o przedstawicieli wykonawstwa. d) opracowanie jednolitych standardów technicznych dla modernizacji ewidencji gruntów i budynków. 2. Proponuje się podjąć działania aby w nowym Prawie Geodezyjnym i Kartograficznym zlikwidować weryfikację operatów geodezyjnych przez Miejskie i Powiatowe Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej wprowadzając równocześnie odpowiedzialność cywilną i karną dla wykonawców prac za wadliwie sporządzone opracowania. 3. W celu polepszenia jakości prac geodezyjnych i kartograficznych , a także obsługi administracyjnej, proponuje się podjąć działania, aby w nowej ustawie Prawo Geodezyjne i Kartograficzne znalazł się zapis o obowiązku ustawicznego kształcenia dla wszystkich geodetów. 4. Sprawdzić możliwości uzyskania dofinansowania uczestnictwa przedstawicieli Polski w posiedzeniach CLGE. 5. Należy dążyć do uzyskania funduszy unijnych dla zapewnienia środków na działalność Geodezyjnej Izby Gospodarczej. 6. Proponuje się wprowadzenie do przepisów prawa zasady powoływania inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego przez zleceniodawców, dla prac geodezyjnych i kartograficznych zlecanych ze środków publicznych w oparciu o Prawo zamówień publicznych. 7. Wnioskuje się aby Rada GIG wybrała miejsce na kolejne Walne Zgromadzenie wg poniższej listy: a) w Warszawie b) w Pogorzelicy c) w Rzeszowie d) w Ustroniu k/Wisły. 8. Zobowiązuje się Radę Izby do opracowania Regulaminu nadawania tytułu HONOROWEGO CZŁONKA GIG, autorytetom w naszym zawodzie i osobom zasłużonym. 9. Należy podjąć działania mające na celu zmianę ustawy o działalności gospodarczej w ten sposób, aby składki na rzecz Izb Gospodarczych były kosztami uzyskania przychodów.
Karol Sołtysiak
|