|2014-06-24|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Edukacja, Imprezy
Aby Polska mogła się rozwijać
120 uczestników, blisko 80 referatów i 40 posterów – tak można scharakteryzować dwudniową konferencję pod hasłem „Współczesne uwarunkowania gospodarowania przestrzenią – szanse i zagrożenia dla zrównoważonego rozwoju”, która rozpoczęła się dziś na Politechnice Warszawskiej.
Życzę, abyście państwo w twórczy sposób myśleli o naszym kraju i aby dyskusja podczas konferencji przybliżyła nas do odpowiedzi, jak powinniśmy kształtować tę przestrzeń, którą nazywamy Polską, aby mogła dalej się rozwijać – stwierdził rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt.
– Zarówno liczba, jak i szeroka problematyka referatów to znakomity materiał do dyskusji – stwierdziła, otwierając spotkanie, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. Alina Maciejewska, przewodnicząca Komitetu Naukowego. – To cykliczna konferencja podejmująca problematykę racjonalnego gospodarowania przestrzenią, a tym razem będziemy chcieli skoncentrować się wokół uwarunkowań gospodarczych, społecznych, środowiskowych i prawnych – dodała dziekan.
Tematykę spotkania rozwinął wiceprzewodniczący Komitetu Naukowego prof. Jan Chmielewski, zwracając uwagę na uwarunkowania planowania przestrzennego wynikające m.in. z braku kodyfikacji w ustawodawstwie planistycznym, słabej współpracy między dyscyplinami technicznymi, społecznymi, ekonomicznymi, przyrodniczymi w podejmowaniu decyzji planistycznych zarówno na poziomie projektowania, jak i administracji. Stwierdził, że warto dyskutować na temat uwarunkowań planowania przestrzennego wynikających z niskiej świadomości przestrzennej i ekologicznej społeczeństwa, ale także niskiego zaufania społecznego do władz.
Z kolei przewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN prof. Tadeusz Markowski zwrócił uwagę, że gospodarka przestrzenna wymaga nowoczesnego sposobu myślenia, łączenia intelektualnych wysiłków urbaniistów, planistów, socjologów, a także geodetów i architektów. – Okazuje się, że dzięki współpracy interdyscyplinarnej można uzyskać znakomite efekty – stwierdził. – Na co dzień na pewne sprawy patrzymy cząstkowo, a dzięki tej konferencji zyskujemy nowe spojrzenie, pozwala nam to składać pewne fakty w całość – dodał prof. Markowski.
– Konferencja gromadzi przedstawicieli różnych branż i ma na celu rozwinięcie współpracy w wielu obszarach, w których każdy z zawodów będzie mógł wnieść swój wkład w dyskusję nt. zagospodarowania przestrzeni. Chciałbym podkreślić rolę geodetów, którzy mogą być znakomitymi partnerami w zespołach zajmujących się gospodarką przestrzenną – stwierdził natomiast główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski. – Rejestrują oni stan zagospodarowania przestrzennego i dysponują już bardzo rozbudowanymi bazami danych z tego zakresu. Mogą wnieść więc istotny wkład w usprawnienie analiz i niezbędnych opracowań służących wypracowaniu koncepcji zagospodarowania przestrzennego.
– Myślę, że również doświadczenie geodetów w zakresie posługiwania się nowoczesnymi technologiami GIS-owymi może być istotnym wkładem do współpracy interdyscyplinarnej – dodał GGK. Zwrócił uwagę na projekt pod nazwą Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej, który GUGiK planuje realizować w perspektywie 2014-20. W jego ramach mają być stworzone warunki infrastrukturalne i dane, które mogłyby być wykorzystywane do wykonywania tego typu analiz.
GGK zwrócił też uwagę na to, że po wejściu w życie znowelizowanej ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne dane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wykorzystywane do prac badawczych i rozwojowych będą udostępniane nieodpłatnie. A cztery podstawowe zbiory danych: dane adresowe, z państwowego rejestru granic, państwowego rejestru nazw geograficznych, a także bazy danych obiektów ogólnogeograficznych będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich.
W konferencji, która potrwa do jutrzejszego popołudnia, licznie uczestniczą przedstawiciele świata nauki reprezentujący ośrodki zajmujące się gospodarką przestrzenną z całego kraju, studenci oraz przedstawiciele jednostek samorządowych. Spotkaniu towarzyszy wystawa posterów, a także prezentacje oferty sponsorów konferencji: grupy MGGP, firmy Esri Polska czy Ricoh.
Organizatorami konferencji są: Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Katedra Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Anna Wardziak
|