|2014-05-19|
Geodezja, Firma, Prawo, Software, Ludzie, Instytucje
GUGiK odpowiada, a Waldemar Izdebski dalej pyta
Główny Urząd Geodezji i Kartografii odpowiedział na pytania wystosowane przez Waldemara Izdebskiego, prezesa firmy Geo-System, dotyczące aplikacji do prowadzenia zasobu geodezyjnego oraz ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA).
W liście otwartym z końca kwietnia br. Waldemar Izdebski pytał: 1. Czy aplikacja EMUiA posiada możliwość integracji z gminnymi systemami przez udostępnienie funkcjonalności wyszukiwania, dodawania i modyfikacji obiektów (punktów adresowych)? Jeśli tak, to prosimy o udostępnienie interfejsu do tych funkcjonalności celem jego implementacji w naszych systemach Odpowiedź GUGiK: Tak, aplikacja je posiada, a usługa oferowana jest zainteresowanym gminom.
2. Kiedy zacznie działać (uzgodniony ponad rok temu) mechanizm zasilania bazy PRG w dane adresowe prowadzone w gminach? GUGiK: Mechanizm działa, co potwierdziły przeprowadzone już około rok temu testy, natomiast problemem były i wciąż są uzgodnienia i dostosowanie pliku GML do oczekiwanego schematu. W przypadku firmy Geo-System uzgodnienie nastąpiło we wrześniu ubiegłego roku, w przypadku firmy Geobid – w styczniu tego roku, natomiast wciąż trwają uzgodnienia z pozostałymi dostawcami rozwiązań do prowadzenia EMUiA.
3. Kiedy zacznie poprawnie funkcjonować usługa WMS z punktami adresowymi z bazy PRG? GUGiK: Wbrew twierdzeniu zawartemu w pytaniu, usługa WMS z punktami adresowymi z bazy PRG działa poprawnie i udostępnia dane. Jeśli występowała jej czasowa niedostępność, to związane to było z modyfikacjami infrastruktury lub usług geoportalu, o których Urząd stara się informować w komunikatach.
4. W ilu powiatach uruchomiono oprogramowanie dedykowane do prowadzenia powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego powstałe w ramach tzw. projektu norweskiego? GUGiK: W dalszym ciągu trwają prace związane z dostosowaniem narzędzi do aktualnych przepisów. Zadanie to realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. W związku z tym nie przeprowadzono do tej pory wdrożeń oprogramowania.
Powyższe odpowiedzi nie usatysfakcjonowały prezesa Geo-Systemu, w związku z czym zwrócił się właśnie do głównego geodety kraju z piątym już w tym roku listem otwartym. W nawiązaniu do pierwszego pytania ponownie zwraca się o udostępnienie rzeczonego interfejsu. – Argument, że interfejs udostępniany jest jedynie gminom, które podpisały porozumienie z GUGiK, nie jest umocowany prawnie, a po drugie uważam, że interfejs taki nie może być przedmiotem tajemnicy – pisze Waldemar Izdebski.
W nawiązaniu do drugiego pytania apeluje, by mechanizm zasiania państwowego rejestru granic udostępnić jak najszybciej, „nie czekając na maruderów”. Co do usługi WMS z danymi PRG, to zdaniem Waldemara Izdebskiego oczywiste jest, że serwis nie działał, ale tylko dzięki prowizorycznemu rozwiązaniu, coś tam się pojawia. Najprawdopodobniej jest to kopia danych z BDOT, bo zawiera te same błędy co w BDOT – twierdzi prezes Geo-Systemu.
Odpowiedź na pytanie dotyczące systemu do prowadzenia PZGiK Waldemar Izdebski kwituje krótko: „systemu nie było i nie będzie, więc może warto zamknąć sprawę ostatecznie i nie rozbudzać niepotrzebnie nadziei”.
Pełna treść odpowiedzi GUGiK oraz V listu otwartego
JK
|