Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-05-16| GIS, Firma, Software

Jak zarządzać danymi przestrzennymi w gminie

Wczoraj (15 maja) w Warszawie odbyło się kolejne organizowane przez firmę Geo-System seminarium na temat prowadzenia gminnych rejestrów związanych z danymi przestrzennymi.


Jak zarządzać danymi przestrzennymi w gminie
Jak podkreślił na wstępie Waldemar Izdebski, prezes spółki, oferowane przez firmę rozwiązanie e-Gmina oferuje wszelkie usługi związane z prowadzeniem rejestrów wymaganych przepisami prawnymi. Oprogramowanie to funkcjonuje w dwóch sferach: urzędu (są to specjalistyczne aplikacje, dzięki którym możliwe jest prowadzenie baz danych) oraz publicznej (pozwalającej na udostępniane danych obywatelom za pomocą serwisu e-mapa). Na wczorajszym spotkaniu najwięcej czasu poświęcono dwóm modułom e-Gminy – aplikacjom do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów (iMPA) oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (iGeoPlan).

Obecnie z Internetowego Managera Punktów Adresowych korzystają 992 gminy w całej Polsce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, baza adresów prowadzona jest w postaci usług sieciowych, dzięki czemu możliwy jest swobodny przepływ informacji między różnymi portalami. Nowy punkt adresowy wprowadzony za pomocą iMPA jest od razu widoczny nie tylko na geoportalu gminnym, ale także powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Ponadto wiadomość o nowym punkcie adresowym jest automatycznie przekazywana w formie elektronicznego zawiadomienia do urzędu statystycznego. Do US takich zawiadomień w zeszłym roku trafiło do US 21 tys. Obecna na spotkaniu przedstawicielka Urzędu Statystycznego w Warszawie zwróciła uwagę, że gminy mają obowiązek przynajmniej raz w miesiącu przekazywać wykaz zmian punktów adresowych, czego aż 32% gmin w województwie mazowieckim nie robi. Internetowy Manager – zgodnie z wymaganiami, jakie powinien spełniać system informatyczny do prowadzenia EMUiA, zawartymi w rozporządzeniu w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów – umożliwia także przekazywanie do Państwowego Rejestru Granic nowych lub zmienionych danych ewidencyjnych dotyczących adresów. Waldemar Izdebski podkreślił, że iMPA spełnia to wymaganie od września ub.r., lecz do tej pory dane te do PRG nie są przesyłane, gdyż Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie jest jeszcze gotowy, aby móc je przyjąć.

Poza prowadzeniem EMUiA, gminy mają także m.in. obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Firma Geo-System oferuje rozwiązanie umożliwiające daleko posuniętą automatyzację w generowaniu wyrysów i wypisów z MPZP, a także tworzenie analiz i statystyk w zakresie planowania przestrzennego. Aby jednak było to możliwe konieczna jest pełna wektoryzacja planów. Dzięki aplikacji iGeoPlan proces generowania dokumentów sprowadza się do podania podstawowych informacji, takich jak: numer interesującej nas działki (do wypisu automatycznie wybierane są wtedy te paragrafy uchwał, które jej dotyczą) czy wyboru zakresu wydruku. Do tej pory firma wykonała pełną wektoryzację dla prawie 1300 obowiązujących planów miejscowych w 35 gminach, w których z użyciem tego narzędzia wydano około 15 tys. wypisów.



Część wczorajszego spotkania poświęcono także rozwiązaniom na urządzenia mobilne. Waldemar Izdebski zapowiedział, że już niedługo udostępniona zostanie aplikacja, która – dzięki odbiornikowi GPS wbudowanemu w komórkę lub tablet – wyszuka najbliższe punkty adresowe i umożliwi przypisanie im zdjęć i opisów. Rozwiązanie to będzie jednak wymagało od użytkownika dostępu do bazy punktów adresowych. Prezes Geo-Systemu zwrócił także uwagę na usługę lokalizacji dostępną w serwisach e-mapa, jeśli korzystamy z nich na urządzeniach mobilnych. Dzięki niej możemy np. zgłosić problem bez konieczności wskazywania miejsca jego występowania, gdyż serwis sam pobierze naszą pozycję

W trakcie seminarium można było także wysłuchać wystąpień przedstawicieli firm Geosystems Polska oraz Lehmann+Partner Polska. Mirosław Bartos z Geosystemsu, producenta nawigacji samochodowej Automapa, wskazał na przykładzie danych z gminy Dywity wykorzystującej system iMPA, że punkty adresowe prowadzone przez gminy w rejestrze publicznym EMUiA są ważnym elementem we współczesnych metodach lokalizacji i pozwalają, zwłaszcza na terenach wiejskich, wydatnie usprawnić dojazd do poszukiwanych adresów. Wojciech Butkiewicz z Lehmann+Partner przedstawił natomiast możliwości obsługi ewidencji dróg i obiektów mostowych z wykorzystaniem produktu RoadMan. Bardzo istotnym aspektem funkcjonowania tej technologii jest współpraca z systemem e-Gmina, co pozwala na integrację i bezpośrednią prezentację danych ewidencji dróg w portalu mapowym gminy, co zostało przedstawione na przykładzie gminy Czerwonak.

W seminarium wzięło udział 89 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, wśród nich pracownicy m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS