Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-05-16 | GIS, Firma, Software

Jak zarządzać danymi przestrzennymi w gminie

Wczoraj (15 maja) w Warszawie odbyło się kolejne organizowane przez firmę Geo-System seminarium na temat prowadzenia gminnych rejestrów związanych z danymi przestrzennymi.


Ilustracja: Jak zarządzać danymi przestrzennymi w gminie
Jak podkreślił na wstępie Waldemar Izdebski, prezes spółki, oferowane przez firmę rozwiązanie e-Gmina oferuje wszelkie usługi związane z prowadzeniem rejestrów wymaganych przepisami prawnymi. Oprogramowanie to funkcjonuje w dwóch sferach: urzędu (są to specjalistyczne aplikacje, dzięki którym możliwe jest prowadzenie baz danych) oraz publicznej (pozwalającej na udostępniane danych obywatelom za pomocą serwisu e-mapa). Na wczorajszym spotkaniu najwięcej czasu poświęcono dwóm modułom e-Gminy – aplikacjom do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów (iMPA) oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (iGeoPlan).

Obecnie z Internetowego Managera Punktów Adresowych korzystają 992 gminy w całej Polsce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, baza adresów prowadzona jest w postaci usług sieciowych, dzięki czemu możliwy jest swobodny przepływ informacji między różnymi portalami. Nowy punkt adresowy wprowadzony za pomocą iMPA jest od razu widoczny nie tylko na geoportalu gminnym, ale także powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Ponadto wiadomość o nowym punkcie adresowym jest automatycznie przekazywana w formie elektronicznego zawiadomienia do urzędu statystycznego. Do US takich zawiadomień w zeszłym roku trafiło do US 21 tys. Obecna na spotkaniu przedstawicielka Urzędu Statystycznego w Warszawie zwróciła uwagę, że gminy mają obowiązek przynajmniej raz w miesiącu przekazywać wykaz zmian punktów adresowych, czego aż 32% gmin w województwie mazowieckim nie robi. Internetowy Manager – zgodnie z wymaganiami, jakie powinien spełniać system informatyczny do prowadzenia EMUiA, zawartymi w rozporządzeniu w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów – umożliwia także przekazywanie do Państwowego Rejestru Granic nowych lub zmienionych danych ewidencyjnych dotyczących adresów. Waldemar Izdebski podkreślił, że iMPA spełnia to wymaganie od września ub.r., lecz do tej pory dane te do PRG nie są przesyłane, gdyż Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie jest jeszcze gotowy, aby móc je przyjąć.

Poza prowadzeniem EMUiA, gminy mają także m.in. obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Firma Geo-System oferuje rozwiązanie umożliwiające daleko posuniętą automatyzację w generowaniu wyrysów i wypisów z MPZP, a także tworzenie analiz i statystyk w zakresie planowania przestrzennego. Aby jednak było to możliwe konieczna jest pełna wektoryzacja planów. Dzięki aplikacji iGeoPlan proces generowania dokumentów sprowadza się do podania podstawowych informacji, takich jak: numer interesującej nas działki (do wypisu automatycznie wybierane są wtedy te paragrafy uchwał, które jej dotyczą) czy wyboru zakresu wydruku. Do tej pory firma wykonała pełną wektoryzację dla prawie 1300 obowiązujących planów miejscowych w 35 gminach, w których z użyciem tego narzędzia wydano około 15 tys. wypisów.



Część wczorajszego spotkania poświęcono także rozwiązaniom na urządzenia mobilne. Waldemar Izdebski zapowiedział, że już niedługo udostępniona zostanie aplikacja, która – dzięki odbiornikowi GPS wbudowanemu w komórkę lub tablet – wyszuka najbliższe punkty adresowe i umożliwi przypisanie im zdjęć i opisów. Rozwiązanie to będzie jednak wymagało od użytkownika dostępu do bazy punktów adresowych. Prezes Geo-Systemu zwrócił także uwagę na usługę lokalizacji dostępną w serwisach e-mapa, jeśli korzystamy z nich na urządzeniach mobilnych. Dzięki niej możemy np. zgłosić problem bez konieczności wskazywania miejsca jego występowania, gdyż serwis sam pobierze naszą pozycję

W trakcie seminarium można było także wysłuchać wystąpień przedstawicieli firm Geosystems Polska oraz Lehmann+Partner Polska. Mirosław Bartos z Geosystemsu, producenta nawigacji samochodowej Automapa, wskazał na przykładzie danych z gminy Dywity wykorzystującej system iMPA, że punkty adresowe prowadzone przez gminy w rejestrze publicznym EMUiA są ważnym elementem we współczesnych metodach lokalizacji i pozwalają, zwłaszcza na terenach wiejskich, wydatnie usprawnić dojazd do poszukiwanych adresów. Wojciech Butkiewicz z Lehmann+Partner przedstawił natomiast możliwości obsługi ewidencji dróg i obiektów mostowych z wykorzystaniem produktu RoadMan. Bardzo istotnym aspektem funkcjonowania tej technologii jest współpraca z systemem e-Gmina, co pozwala na integrację i bezpośrednią prezentację danych ewidencji dróg w portalu mapowym gminy, co zostało przedstawione na przykładzie gminy Czerwonak.

W seminarium wzięło udział 89 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, wśród nich pracownicy m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

widziałem w życiu kilka zintegrowanych i działających. Różnych producentów.
  
@TopModela Słuszna racja z tymi systemami zintegrowanymi. Nie wiem tylko czy słyszałeś o podziale systemów na: działające i zintegrowane. Jak myślisz jaki jest ten planowany do piaseczna i płocka?
  
Poszkodowanymi? GeoSystem chyba nie stanowi jeszcze konkurencji dla firm, nazwijmy to, z innej ligii.
  
 2 
? czy poniższy wpis sugeruje, że najbardziej poszkodowanymi nie jest gugik, a inne firmy? Łatwo nie ma, ale gwarantuję, że spokojnie sobie radzimy nawet z geosystemem. pozdrawia konkurencja
  
 2 
Szkodliwy redukcjonizm Pan Izdebski sprzedał,chyba nie w przetargach nieograniczonych, licencje na swój produkt, EMUiA, do prawie 1000 gmin i pod hasłem integracji próbuje dostarczyć do tych gmin swoje kolejne produkty, które sukcesywnie tworzy. Taki przyjął model biznesowy. Małymi kroczkami do celu i raczej bez stawania do rywalizacji w przetargach nieograniczonych. Niestety nie ma tutaj merytorycznej dyskusji, bo jak jeden z przedmówców zauważył, mamy do czynienia ze światem czarno-białym i bardzo zredukowanym. Zgodnie z nim na rynku funkcjonują tylko racje Pana Izdebskiego i GUGiK. Niestety, obraz świata jest bardziej złożony i funkcjonują w nim bardziej złożone i zintegrowane systemy. Przypuszczam jednak, że system GeoSystem nie jest jeszcze gotowy, by walczyć o duże wdrożenia.
  
 3 
IIP A jak to wszystko się ma do Art. 9 ustawy o IIP, który mówi o obowiązku tworzenia sieci usług dotyczących zbiorów i usług danych przestrzennych?
    1 
 1 
Nikogo nie zamierzam wspierać. Jedyne, co mam do powiedzenia to to, że obowiązek prawny publikowania aktów prawa miejscowego jest znacznie 'starszy' niż BIP i IIP. Cała 'reszta' to tylko 'narzędzia' do realizacji tego obowiązku. I to by było na tyle.
    1 
 1 
nie napisałem tego co jest o godzinie 10:54:48 - widzę że idziemy w kierunku rynsztoku.
  
 2 
Gminy prowadzą rejestry tak jak mogą przy kasie jaką na to mają. Narzucanie kolejnych obowiązków na samorządy bez pieniędzy nic nie da. Dawanie pieniędzy jeśli weźmiesz soft którego gminy nie chcą bo jest z nim problem również. Więc może warto zmienić podejście. I po tej zmianie niech w jednym pokoju nie znajdzie się pan Izdebski i Jarząbek bo nic z tego nie wyjdzie. Z pism widać że panowie czują do siebie "chemię", która przekłada się na sytuację na rynku i wojenki na różnym poziomie. Geodezji to nie służy.
  
 1 
@Fil Czekaliśmy na Ciebie. Dobrze, że jesteś. Mam nadzieję, że będziesz mnie wspierał.
    1 
 2 
Zgadywanka i 'słowna przepychanka' jest wygodna. Bo wtedy można całą wypowiedź ograniczyć do tego, że ktoś lub coś jest złe, niedobre, głupie, komunistyczne itd. Albo, że ktoś jest mądry, bo 'cośtam-cośtam'. Pytanie o konkrety kończy się z reguły skwitowaniem, że jesteś niemądry albo z gugik. Pozostawiam bez komentarza darmową reklamę konkretnej firmy, w której niektórzy uczestniczą. A może spróbujcie pomyśleć nad taką reklamą, która spowoduje, że wszystkie gminy zaczną porządnie prowadzić swoje rejestry publiczne?
  
 2 
jeśli nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, w tym o czarno-białym świecie to przeczytaj sobie jeszcze raz. Dziękuję za komplement że takie podejście powinni mieć wysocy przedstawiciele GUGiK. :):) Zapewniam Ciebie że czytając odpowiedzi na listy pana Izdebskiego jasno widać że niektóre osoby z władz GUGiKu mają podejście emocjonalne. Widać również po którymś z kolei liście że nie strategia pisania listów działa. Skoro nie ma obowiązku to się nie przedstawiam. I to mój wybór i naszego gospodarza. Więc nie pluj mi do talerza, drogi gościu.
  
 3 
do jakiejś pani Zbawiciel napisal że nie ma obowiązku a pani że nie ma zakazu. Piszecie o czyms innym chyba? Podniecająca jest taka zgadywanka czy to ktos z gugik czy nie ? To na pewno ktos z wysokiego szczebla a może jeszcze wyższego albo najwyższego. "Zbawiciel" - prośba sprostuj to dla zdrowia "jakiejs pani" bo się dziewczę wykonczy z tych emocji :)
  
 3 
Zbawiecielu nie musisz się przedstawiać, bo po wyrażanych poglądach widać, że reprezentujesz GUGiK i to prawdopodobnie wysoki szczebel jego władz. A co do zasad komentarzy, to w regulaminie nie ma zabronionego wypowiadania się pod własnym nazwiskiem (przeczytaj uważnie jeszcze raz).
    3 
wszyscy jesteśmy gośćmi geoforum - zasady określa gospodarz. Są powyżej zaczynają się od słowa Komentarze. Wśród tych zasad nie ma obowiązku przedstawiania się. Więc może jako goście nie narzucajmy zasad które mogą nie odpowiadać gospodarzowi ?
  
 6 
Tyle tyko ze on wie co mówi i w dodatku ma sukcesy, a ty nawet niewiadomo kim jesteś?
    4 
 1 
a dlaczego zakładasz to co wmawia min. pan Izdebski że świat jest czarno-biały ? Że jedyny wybór jaki mają ludzie to poglądy GUGiK lub poglądy Izdebskiego ? Nie podoba mi się że ilekroć na tym forum pojawi się jakakolwiek sensowna dyskusja pojawia się pan Izdebski ze swoją wizją czarno-białego świata i mentorskim tonem z komunałami w stylu "Rozsądek, prawda i logika zawsze zwycięża". Sposób argumentacji pan Izdebskiego niczego nie poprawia - daje GUGiKowi doskonały argument do pokazania swoim przełożonym, że krytyczne uwagi to efekt działania jakiegoś sfrustrowanego prezesa i jego popleczników, a sposób argumentacji w stylu "głupota, zakłamanie i chaos" uniemożliwia jakąkolwiek dyskusję więc jej nie podejmują. Więc akurat jeśli się głębiej zastanowisz takie słowa działają na korzyść GUGiK.
    1 
 7 
Gratulacje A ja gratuluję Panu Waldkowi kompetencji i uporu. Podziwiam za to, że mimo przeszkadzaczy konsekwentnie zwiększa liczbę wdrożeń. A z firmą rozmawia się zawsze uprzejmie i rzeczowo. Powodzenia:)
    3 
 1 
:) Ja na miejscu zbawiciela zamiast się martwić zorganizowałbym seminarium, najlepiej w lepszym hotelu i zakasował konkurencję pokazując co potrafię. A tak to najwyżej ponarzekać można pod nickiem stosownym.
    4 
 1 
hmmm jaka zazdrość, jaka frustracja ? Gdzie to niby w moich wypowiedziach widzisz ?
    1 
 4 
@zbawiciela A ja myślę "zbawicielu", że Pan Waldek zostawił Cię daleko w tyle na polu technologicznym i biznesowym i stąd Twoja zazdrość i frustracje.
    4 
 2 
nick zaczerpnięty z nie zapomnianej roli pani Celińskiej z komedii "Pieniądze to nie wszystko".
  
 2 
@zbawiciela gratuluję nicku
    2 
 2 
nieco pan przesadza panie Waldemarze z tymi odezwami. Z artykułu powyżej jasno widać że w ramach wdrożonego już oprogramowania do adresów promuje pan oprogramowanie do planowania. Więc może i prawda, logika, rozsądek to ważna sprawa ale zarabianie kasy widać ważniejsza. Jedni robią to bez wzniosłych haseł, inni z flagą zbawcy.
    2 
 6 
Panie Leszku Dla większości nie ma potrzeby, a przekonywanie mniejszości kierującej się pokrętnymi intencjami też nie ma sensu. Róbmy swoje. Rozsądek, prawda i logika zawsze zwycięża, chociaż czasem musi stoczyć długą walkę z głupotą, zakłamaniem i chaosem.
    7 
 2 
Biuletyn Informacji Publicznej obowiązuje wcześniej niż IIP. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to podstawowy akt prawny gminy i jako taki stanowi Informację Publiczną. Czy jest potrzeba dalszego wyjaśniania?
    1 
 2 
Brawo Panowie Adam i Zbyszek szkoda, że "mpzp" nie chce autoryzować swoich poglądów. Publikować trzeba, bo to jest rozwój społeczeństwa informacyjnego, a przepisy są dosyć stare aby mogły to wszystko szczegółowo przewidywać. Najpierw jest postęp, a potem przepisy dostosowuje się do możliwości technicznych, a nie odwrotnie.
    6 
 2 
Publikacja Większość podejmowanych uchwał przez Rady Gmin wymaga ogłoszenia w Dzienniku Wojewódzkim a te dotyczące MPZP w szczególności gdyż terminy ich obowiązywania zależne są od daty publikacji. Ponadto art.30 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przypomina, że KAŻDY ma prawo wglądu do MPZP.
    1 
 1 
mpzp od zawsze najważniejsze jest dla nas pokazywanie korzyści płynących z informatyzacji i publikacji rejestrów publicznych. do tego stopnia że mam niemalże zakaz prezesa do używania wymogów prawnych jako argumentów. oczywiście samorządy działają w oparciu o przepisy prawa ale logika i korzyści z informatyzacji są po stokroć ważniejsze. Co było z resztą sednem tego wystąpienia.
    3 
 3 
nie do Z.Malinowskiego Z art. 30 ustawy o IIP nie wynika obowiązek "publikowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego" - artykuł ten mówi o zapewnieniu dostępu do zbiorów inspire (odpowiadających poszczególnym tematom)w określonych terminach dla których w przypadku tematu z rozdziału 3 pkt 4 źródłem mogą być i pewnie powinny MPZP. Natomiast przepisy o interoperacyjności o których mowa w at. 30 to Rozporządzenie KE (UE) NR 1253/2013 z dnia 21 października 2013 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1089/2010 w sprawie wykonania dyrektywy 2007/2/WE w zakresie interoperacyjności zbiorów i usług danych przestrzennych i ono nie dotyczy MPZP tylko tego co ewentualnie przy udziale MPZP trzeba zrobić a więc udostępnić dane z rozdziału 3 pkt 4. Natomiast warto i należy co do zasady MPZP informatyzować, standaryzować i upubliczniać - tylko po co te sztuczki prawne ? Mówmy o korzyściach a nie straszmy prawnym obowiązkiem.
  
 4 
mpzp "obowiązek publikowania" zamienił się na "obowiązek uchwalania" :) mam nadzieję że to była tylko zwykła literówka. Trzeba uważać na sformułowania bo znowu wybuchnie panika w gminach na wieść o INSPIRE.
    2 
 1 
Odpowiedź Witam, jako osoba prezentująca ten temat pozwolę sobie uprzedzić Pana Damiana w odpowiedzi: obowiązek wynika z art 29 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r. a także w postaci przestrzennej z art 30 ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej z dnia 4 marca 2010r. Niezależnie od tego mpzp jako akty prawa miejscowego muszą być dostępne, aby obywatel znał obowiązujące prawo, a mpzp jest prawem miejscowym. Zabetonowanie ich w bunkrze nie służy realizacji tego prawa:) Zachęcam do ew. dalszej wymiany poglądów i wątpliwości, ale pod imieniem i nazwiskiem.
    4 
 5 
mpzp Panie Damianie, proszę odpowiedzieć.
  
 2 
mpzp na podstawie jakiego aktu prawnego "gminy mają także m.in. obowiązek publikowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego" ?
  
 2 



zobacz też:

Warmińsko-mazurscy samorządowcy dyskutowali o zarządzaniu danymi

Seminarium pt. „Prowadzenie gminnych rejestrów związanych z danymi...

Kowiesy z serwisem iMPA

Dziś (30 kwietnia) uruchomiono Internetowy Manager Punktów Adresowych (iMPA) dla gminy Kowiesy. Jest to 975. wdrożenie serwisu...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1933 r. Polska rozciągała się w kierunku północ-południe na 903 kilometry?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Staszic (1755-1826)

Stanisław Staszic (1755-1826)
Geolog, organizator przemysłu i nauki, publicysta, działacz społeczny, ksiądz katolicki; wybitny przedstawiciel polskiego oświecenia. Urodził się w pierwszych dniach listopada 1775 r. w Pile w rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec oraz dziadek byli...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1818
Kapitan Henry Kater (1777-1835), brytyjski geodeta, skonstruował (ulegając sugestion F.W. Bessela) wahadło rewersyjne, umożliwiajace precyzyjne wyznaczenie przyspieszenia ziemskiego g w badanym punkcie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2