Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-05-16 | Geodezja, GIS, Firma, Prawo, Instytucje, Imprezy

Krakowskie spotkania trzymają się mocno. A INSPIRE?

Choć w geodezji i kartografii kryzys, a wiele branżowych imprez ma kłopot ze zgromadzeniem chętnych (lub w ogóle wypadło z kalendarza), „Krakowskie spotkania z INSPIRE” wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem. Rozpoczęta wczoraj (15 maja) jubileuszowa, dziesiąta edycja tej imprezy zgromadziła około 150 uczestników.


Ilustracja: Krakowskie spotkania trzymają się mocno. A INSPIRE?

Najwięcej reprezentuje oczywiście branżę geodezyjną i kartograficzną, w tym administrację publiczną różnych szczebli, naukę oraz biznes. Ale do Krakowa przybyli również przedstawiciele wojska czy tzw. organów wiodących, np. GUS-u, Ministerstwa Środowiska czy KZGW.

Swoją obecnością „Spotkania” zaszczycili także: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wojewoda małopolski Jerzy Miller oraz członek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys. Jak zgodnie podkreślali, dyskutowane na tej konferencji sprawy mają coraz większe znaczenie dla decydentów, a rola informacji przestrzennej w funkcjonowaniu państwa wyraźnie rośnie, dlatego nie można na niej oszczędzać. – Odnieśli państwo sukces, który zmienił funkcjonowanie urzędów oraz ich relacje z obywatelami – zwrócił się do uczestników Jerzy Miller. Takich ciepłych słów padło zresztą z ust tych trzech osób znacznie więcej.

W optymistycznym tonie zabrzmiało także wystąpienie głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego. Jak powiedział, z INSPIRE i krajową infrastrukturą informacji przestrzennej jest jak z Euro 2012 i stadionem narodowym. Jedno bez drugiego kiedyś by w końcu powstało, ale na pewno nie tak szybko. Zauważył również, że rozpatrywana przez Sejm nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego również wpisuje się w ducha INSPIRE. Zapewni bowiem wszystkim chętnym darmowy dostęp do czterech państwowych rejestrów oraz do całego zasobu geodezyjnego i kartograficznego do celów naukowych, edukacyjnych i badawczo-rozwojowych. To powinno okazać się silnym impulsem do rozwoju krajowej geodezji i kartografii.

Jednak z każdym następnym wystąpieniem optymizm malał. Kolejni prelegenci narzekali przede wszystkim na brak pieniędzy i nadmiar obowiązków. Krytykowano obowiązujące rozwiązania prawne oraz błyskawiczne tempo zmian przepisów. Narzekano na mnogość systemów do prowadzenia PZGiK, trudności ze znalezieniem chętnym do kiepsko płatnej pracy w urzędzie i prawo przetargowe. Zwracano także uwagę, że wielu decydentów – inaczej niż Jerzego Millera – bardzo trudno przekonać do inwestowania w geodezję.

Podsumowaniem tej litanii żalów może być zacytowany przez prof. Stanisława Białousza z Politechniki Warszawskiej fragment uzasadnienia do ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Blisko pięć lat temu napisano w nim, że akt ten „przyczyni się do rozwoju polskich przedsiębiorstw w branży technologii informatycznych i telekomunikacyjnych oraz geodezji i kartografii. Przyczyni się także do zwiększania liczby miejsc pracy”. Słowa te brzmią szczególnie gorzko w Krakowie, gdzie firma PGI Compass popadła w poważne tarapaty finansowe, zostawiając na lodzie samorządy korzystające z jej systemów informatycznych. Te, wobec sporych zmian w prawie, muszą teraz kupować nowe oprogramowanie.

Więcej o X „Krakowskich spotkaniach z INSPIRE” wkrótce na Geoforum.pl oraz w GEODECIE

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

:( smutne to, bo tu sukcesy i peany a jak się zaczęli specjaliści wypowiadać to się róż nieco zakurzył. Potem znowu będą po-obrażani wszyscy święci ze oni się starali a tu im utrudniano więc wyniki marne.
    2 
 3 



zobacz też:

Co pokażemy na europejskiej konferencji INSPIRE?

Za niecałe dwa miesiące, 16 czerwca, w Aalborg w Danii rusza 8. europejska konferencja INSPIRE. Co...

Dużo pracy, mało czasu, czyli o planach budowy IIP

Budowa krajowej infrastruktury informacji przestrzennej (IIP) wkracza w decydującą fazę –...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pierwszym wydawnictwem wydrukowanym w Polsce był kalendarz na rok 1474, wykonany w Krakowie w 1473 r. przez niemieckiego drukarza Kacpra Straubego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Władysław Surmacki (1888-1942)

Władysław  Surmacki  (1888-1942)
Urodził się w 20 października 1888 roku w Proszowicach koło Miechowa (Małopolskie). W 1900 roku rodzina Surmackich przeniosła się do Warszawy. Tam zaczął edukację w szkole realnej na Kanonii. Uczęszczał na tajne komplety, na których nauczano w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1967
Brytyjski kartograf David P. Bickmore (1917-93) utworzył w Londynie Experimental Cartography Unit - jednostkę badawczą prowadzącą prace nad wykorzystaniem komputerów w kartografii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama