Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-05-13 | Geodezja, GIS, Mapy, Imprezy

Kartografowie i klimatolodzy obradowali w Książu

Hasłem przewodnim odbywającej się w dniach 6-9 maja na zamku Książ 22. Szkoły Kartograficznej była „Geoinformatyka i nauki o atmosferze”.


Ilustracja: Kartografowie i klimatolodzy obradowali w Książu <br />
fot. dr Jan Krupski
fot. dr Jan Krupski
Pierwszego dnia spotkania, po oficjalnym otwarciu, prof. Zbigniew Ustrnul z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawił problemy dotyczące danych i analiz przestrzennych w klimatologii. Kolejne godziny upłynęły pod znakiem dyskusji i wymiany poglądów na temat modelowania procesów atmosferycznych. Drugą tego dnia sesję rozpoczął doktor Anthony Dore z Centre for Ecology and Hydrology w Edynburgu, przedstawiając zagadnienie dyspersji zanieczyszczeń i jej symulacji.

Nazajutrz odbyła się tylko jedna, krótka sesja dotycząca wizualizacji danych klimatologicznych i meteorologicznych. Prof. Heiko Baltzera, dyrektor Centre of Landscape and Climate Research Uniwersytetu w Leicester przedstawił sposoby prezentacji danych teledetekcyjnych i różnego rodzaju ich analizy. Resztę dnia poświęcono na warsztaty terenowe połączone z wycieczką krajoznawczą. Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z obsługą samolotu bezzałogowego, będącego w posiadaniu Zakładu Geoinformatyki i Kartografii UWr. Pokazowy lot odbył się w Żelaźnie w Kotlinie Kłodzkiej. Miejscowość ta jest jednym z punktów obserwacyjnych w projekcie prognozowania hydrologicznego HydroProg prowadzonego przez naukowców z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr pod kierownictwem dr hab. Tomasza Niedzielskiego.


fot. dr Jan Krupski

Trzeciego dnia Szkoły, obok kolejnych sesji referatowych, odbyła się druga część warsztatów, tym razem z przetwarzania zdjęć (uzyskanych podczas środowych lotów) do postaci ortofotomapy, a także rozstrzygnięto konkurs na „Internetową Mapę Roku 2013” oraz na „Mapę Roku 2013”. Wykład doktora Dapeng Yu z Uniwersytetu w Loughborough dotyczył modelowania powodziowego w miastach nadbrzeżnych pod wpływem zmieniającego się klimatu. Wystąpienie to stanowiło wstęp do kolejnych referatów, oscylujących wokół tematu wykorzystania danych i analiz klimatologicznych w innych dyscyplinach naukowych. Popołudniową sesję otworzył wykład wrocławskiego kartografa, doktora Waldemara Spallka, który zreferował zasady przedstawiania zjawisk meteorologicznych i klimatologicznych na mapach, w atlasach i w webserwisach. Na zakończenie dnia zaplanowano sesję posterową. Przedstawione podczas niej prace dotyczyły głównie zagadnień z dziedziny klimatologii, meteorologii, hydrologii oraz oceanografii. Pojawiły się również dwa opracowania związane z mapami geoturystycznymi.

Ostatni dzień konferencji został w całości poświęcony źródłom danych w klimatologii. Dr Piotr Struzik, kierownik Ośrodka Teledetekcji Satelitarnej IMGW w Krakowie, omówił wykorzystanie danych teledetekcyjnych. Benjamin Schröter z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie opowiedział natomiast o monitorowaniu zmian pogody i linii śniegu na Wyżynie Tybetańskiej przy użyciu fotografii naziemnej. Referat ten stanowił doskonałe podsumowanie całej konferencji, przedstawiając geoinformatykę i kartografię jako narzędzie do prowadzenia zaawansowanych analiz i badań. To przesłanie podkreślił raz jeszcze dr Tomasz Niedzielski podczas oficjalnego zakończenia Szkoły.

W tegorocznym spotkaniu wzięło udział sześćdziesięciu ośmiu uczestników, w tym 12 zagranicznych gości, m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Grecji i Czech. Konferencja podzielona została na sześć paneli tematycznych, w których wygłoszono łącznie 24 referaty. Podczas Szkoły odbyła się również sesja posterowa, na której przedstawiono 35 prac.

Organizatorem 22. Szkoły Kartograficznej, która odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, był Zakład Geoinformatyki i Kartografii we współpracy z Zakładem Meteorologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolejna edycja imprezy odbędzie w 2016 r. we Wrocławiu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Magdalena Stec


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w X wieku arabski uczony Abu al-Rayhan al-Biruni jako jeden z pierwszych zastosował triangulację przy pomiarze odległości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tycho Brahe (1546-1601)

Tycho  Brahe  (1546-1601)
Ten wybitny duński astronom urodził się 14 grudnia 1546 roku w szlacheckiej rodzinie w posiadłości Knutstrup w Skanii (dzisiaj teren Szwecji). Nauki pobierał najpierw na uniwersytetach w Kopenhadze i Lipsku, a następnie w Wittenbergu, Rostocku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1662
Anglik Samuel Morland (1625-95), matematyk i wynalazca, prezentuje królowi Edwardowi II mechaniczną maszynę liczącą, umożliwiającą dodawanie i odejmowanie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama