Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-05-09 | Geodezja, Edukacja, Imprezy

Studenci z WAT-u nagrodzeni

Prezentacja Aleksandry Tomaszewskiej i Damiana Pacholca na temat „Wyznaczania podstawowych parametrów filtrów interferencyjnych z wykorzystaniem dwóch spektroradiometrów” zdobyła uznanie jurorów i I nagrodę w konkursie referatów podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Geodezji (Warszawa, 8-9 maja).


Ilustracja: Studenci z WAT-u nagrodzeni <br />
Od lewej: Dorota Latos (opiekun), A. Tomaszewska, D. Pacholec
Od lewej: Dorota Latos (opiekun), A. Tomaszewska, D. Pacholec

Zanim jednak jury ogłosiło swój werdykt, a nagrody i pamiątkowe dyplomy trafiły w ręce studentów, uczestnicy zgromadzeni w Gmachu Matematyki PW wysłuchali 17 konkursowych referatów przewidzianych na drugi dzień konferencji. Po zapoznaniu się ze wszystkimi 33 prezentacjami i krótkich obradach jurorzy postanowili, oprócz nagrody głównej, przyznać dwa drugie miejsca, trzy trzecie oraz cztery wyróżnienia. Specjalne wyróżnienie przyznało Stowarzyszenie Kartografów Polskich.

W nagrodzonym pierwszym miejscem referacie, studenci z Wojskowej Akademii Technicznej zaprezentowali rozwiązanie umożliwiające wyznaczenie parametrów optycznych filtrów, które wykorzystywane są do pozyskiwania ściśle określonych danych (uwydatniania konkretnych długości fali). Określenie tych parametrów znacznie ułatwia i precyzuje dobór typu filtrów do występującego zapotrzebowania.



Drugie miejsca:
• Marcin Marjasiewicz z Politechniki Warszawskiej (na fot. powyżej) – „Półautomatyczne modelowanie Kampusu Głównego PW na podstawie danych z lotniczego skaningu laserowego”,
• Michał Puławski oraz Łukasz Pogorzelski z Politechniki Warszawskiej – „Porównanie kształtu modelu 3D uzyskanego za pomocą technologii naziemnego skaningu laserowego i dopasowania obrazów”.

Trzecie miejsca:
• Alicja Puacz z Politechniki Warszawskiej – „Fotogrametryczna inwentaryzacja obiektu architektonicznego”,
• Rafał Antosz z Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie – „Wpływ odległości na dokładność skanowania na przykładzie skanera FARO”,
• Anna Pomiankowska-Wronka oraz Grzegorz Gabara z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – „Opracowanie metody wyznaczania podstawowych parametrów geometrycznych torów kolejowych”.

Wyróżnienia:
• Olga Grzeja z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – „Tworzenie map wiatrów na terenie Polski z wykorzystaniem ArcGIS”,
• Aleksandra Grochala oraz Paulina Czarnecka z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie – „Kalibracja stereograficznego systemu niemetrycznych kamer wideo”,
• Tomasz Noszczyk, Agnieszka Głowacka oraz Katarzyna Gruca z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – „Tworzenie ortofotoplanu w programie Dephos na przykładzie krakowskiego graffiti”,
• Michał Murgała, Paweł Mrzygłód oraz Andrzej Zygmuniak z Politechniki Śląskiej w Gliwicach – „Ocena stanu linii brzegowej rzeki Kłodnica w rejonie obiektów budowlanych Politechniki Śląskiej podtopionych w 2010 r.”.



Specjalne wyróżnienie Stowarzyszenia Kartografów Polskich:
• Katarzyna Mazur, Paweł Wiącek oraz Radosław Zajdel z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (P. Wiącek oraz R. Zajdel na fot. powyżej) – „Ujarzmić chaos, czyli tatrzańska baza danych osnowy”.

Po wręczeniu nagród prodziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW dr hab. Andrzej Pachuta pogratulował nie tylko nagrodzonym. – Czujcie się wszyscy wyróżnieni pierwszym miejscem – zwrócił się do uczestników konferencji. Na koniec dr Pachuta zaprosił na jutrzejszy Geopiknik, który odbędzie się na terenie Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego w Józefosławiu.

Ostatnim punktem spotkania były obrady członków Ogólnopolskiego Klubu Studentów Geodezji. W ich trakcie w poczet kół zrzeszonych w OKSG włączone zostało Koło Naukowe „GeoTeam” z Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

warner oni i tak wiedzą najlepiej. Oni umieją skanować i nie beda zyli ze zwyklej geodezji. Czyzby ... to sie dopiero okaze. Apropo przetarg na skanowanie gazociagow w calej Polsce poszedl po dumpingowej cenie przez OPGieKa. Nic tylko zazdoscic przyszlej posady w opegieku i wykonywanie planow skanowania setek km gazociagow za marne pieniadze. Ale coz dzisaj skanowanie tez sie wygrywa po cenie 3krotnie mniejszej niz budzet. Zal mi Was dzieciaki, niezle Was na tych uczelniach mamią.
  
 1 
grosik dorzucę do tego co jest na tapecie. Dobrzy i ambitni studenci nie będą pracowali w terenie -zapocą się i łapki pobrudzą. Zostaną na uczelniach albo Ci lepsi wchłonięci do róznych firm zajmujących się sprzedażą innowacyjnych instrumentów i będą zadowoleni z tego co robią. Cała reszta to "aby GPS wzięła w swoie łapki"-ciesza się gdyż to instrument przyszłości. Tak z jednej strony -maią rację. Chociaż w dzisiejszych czasach za takie pieniądze to można lecieć wszystko GPS-em, tyczenia budynków i poważniejszych rzeczy, wysokosci nie siedzą do 0,5 m ale co tam. Firmy modernizację wykonuja na podstawie rastra z .... . Jaka płaca- taka praca.
  
 1 
warner nic nie zarzucam przedstawicielom, zarzucam systemowi. Ty pewnie nie wiesz kto to jest fa-sta, dlaczego tak sądze nie będę pisać bo nie chcę Cię obrażać. Nie ukrywam się, protestować nie będę - nie żyję z geodezji, a jestem obserwatorem. Moje komentarze opierają się na opiniach ludzi pracujących sporo w branży. Twoje nastawienie wzbudza we mnie litość uważasz że, wszyscy będziecie bogatymi geodetami, co po roku jeżdżą nowymi mercedesami (bo Wy umiecie skaning)Pokolenie IPhonów:). Na uczelniach ciemnoty Wam wciskają, że pokażą Wam fotogrametrie i skaning to rzeczywistość geodezyjnej branży Was ominie. Jeszcze trochę i sam zobaczysz jaki wspaniałym wyborem była geodezja.
  
 2 
warner, myślisz że jak zmieniż nick to nikt nie pozna kim jesteś. Co chcesz od technika?, A co zarzucasz magistrowi? Dlaczego nie zorganizujesz ogólnopolskiego protestu przed uczelniami? Bo jesteś zwykłym nizinnym fa....stą?
    2 
 3 
warner wpisz sobie na tablica.pl słowo geodeta wtedy zobaczysz ile geodetów szukają do pracy, ilu geodetów szuka pracy, ile ogłasza się firm geodezyjnych aby dorwać jakiekolwiek zlecenie. Rynek geodezyjny przesycił się jak Ty biegałeś w pieluchach. Teraz jest zjazd po równi pochyłej, a dla Takich jak Ty tzw białe murzyństwo
    1 
 4 
warner obyś nie był takie panisko, że będziesz się ścigał z technikami w terenie za parę groszy, bo ja znam takich wielu, także po renomowanych uczelniach. Życie cie zweryfikuje
    1 
 3 
warner nie jestem absolwentem niszowej uczelni (skończyłem za czasów kiedy była fotogrametria- skaningu jeszcze nie). Ja sądze, że Twoich koledzy są potrzebni bo od studentów odprowadza się mniejsze podatki. Firm zajmujących się fotogrametr. teledet, skaningiem tworzeniem map tematycznych jest stosunkowo malo - male zapotrzebowanie na uslugi, 90% Twoich kolegów będzie skazana ma magiczne 1500-2000 w administracji panstwowej lub jako pomiarowiec. Ale student wie najlepiej, on skonczy geodezje i bedzie panisko.
    2 
 4 
_ Jeżeli cały Twój pomysł na geoinformatykę kończy się na skaningu naziemnym to przypuszczam że jesteś przedstawicielem wspomnianych przez Ciebie techników albo absolwentem niszowej uczelni. W utopii nie żyje kolego Warner, każdy bardziej ogarnięty student pracuje w trakcie studiów mniej lub bardziej dorywczo i wie z czym to się je.
    1 
 5 
warner więc żyj sobie w swojej utopii studencie, zderzenie z rzeczywistością będzie bardzo twarde. Nie sądzę także, że każdy student wyżywi się ze skaningu (dumyślał się że to miałeś na myśli pisząc o geoinformatyce). Technologia się zmieni, sprzęt tanieje, więc nie myśl że to antidotum na całe życie.
    3 
 3 
_ Warnerze nie myl pracy w miernictwie z pracą w geodezji/geoinformatyce. Wątpię by tacy ludzie mieli zamiar pracować w "terenie". Znam WIELU kolegów którzy już są absolwentami PW i nie narzekają na swoje miejsca pracy ;)
    2 
 4 
warner Uczcie się pilnie na uniwersytetach, wygrywajcie konkursy, a po studiach spotkacie się z łopatą w jednym szeregu z technikiem, który będzie i tak mądrzejszy bo będzie miał doświadczenie a Wy nie. W dzisiejszych czasach przy obecnym stanie prawnym, geodezje studiują jedynie frajerzy. Studiuje się po to aby było to wynagrodzone, aby mieć przewagę nad tymi którzy się nie uczyli. Czy ktoś widział lekarza lub prawnika bez studiów? Nie. Zaraz się ktoś odezwie, że co tu porównywać, że jestem troll. Prawda jest taka studenci, że kadra profesorska Wam pluje prosto w twarz, bo każdy wie że będziecie dziadami po studiach geodezyjnych, ale nikt nie powie, bo żyją z Was. Jesteście barankami do wygolenia.
    3 
 19 



zobacz też:

Studenci prezentują swoje osiągnięcia w Warszawie

– 39 lat temu byłem jako student we Wrocławiu, zdobyłem pewną nagrodę i zostałem...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
do 1884 r. przyspieszenie siły ciężkości pomierzono tylko w 122 punktach globu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Franciszek Armiński (1789-1848)

Franciszek  Armiński  (1789-1848)
Urodził się 2 października 1789 roku w Tymbarku k. Limanowej. Ukończył gimnazjum w Krakowie, następnie przeniósł się do Warszawy; w kierunku matematycznym kształcił go Joachim Livet. W 1811 roku Armiński wyjechał do Paryża, gdzie pobierał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1887
Albert Abraham Michelson (1852-1931), amerykański fizyk pochodzenia polskiego, udowodnił doświadczalnie (wraz z Edwardem Morleyem), iż ruch Ziemi nie ma wpływu na prędkość światła, co dało podwaliny dla powstania teorii względności A. Einsteina. Za...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama