Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-05-09| Geodezja, Edukacja, Imprezy

Studenci prezentują swoje osiągnięcia w Warszawie

– 39 lat temu byłem jako student we Wrocławiu, zdobyłem pewną nagrodę i zostałem pracownikiem naukowym. Myślę, że wielu z was również kiedyś wybierze tę drogę. Jest to droga ciekawa i ważna – powiedział dr hab. Andrzej Pachuta, prodziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW, podczas otwarcia IX Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Geodezji.


Studenci prezentują swoje osiągnięcia w Warszawie
W trakcie pierwszego dnia konferencji (8 maja) studenci kierunków geodezyjnych z ośmiu* uczelni z całego kraju zaprezentowali 16 referatów. Zanim jednak głos oddano młodym naukowcom, wykład inauguracyjny na temat udziału pracowników i studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW w badaniach polarnych wygłosił dr hab. Andrzej Pachuta. Już na wstępie podkreślił, że jego referat – w odróżnieniu od tych prezentowanych przez studentów – nie będzie miał ściśle naukowego charakteru. Wykładowi towarzyszył pokaz zdjęć z wypraw na Antarktydę i Spitsbergen, w których sam prelegent niejednokrotnie uczestniczył. Dr Pachuta nie ograniczył się do przedstawienia zadań, przed którymi stali naukowcy (m.in. pomiary grawimetryczne i badania ruchów lodowca), lecz starał się również przybliżyć specyfikę tamtych wypraw.

Tematyka projektów prezentowanych przez studentów kierunków geodezyjnych była bardzo zróżnicowana. Katarzyna Kościńska i Kinga Pięciak z WSI-E w Rzeszowie przekonywały, że naziemny skaning laserowy może się okazać przydatną technologią w pracy osób związanych z wyceną nieruchomości. Model 3D, powstały w wyniku opracowania danych ze skanera, dzięki przedstawieniu rozmiaru nieruchomości wraz ze szczegółami zagospodarowania terenu, w ocenie studentek stanowi istotną pomoc w jej wycenie. Na inne zastosowanie danych ze skaningu zwrócili uwagę Paweł Drwal i Paweł Pałka z AGH w Krakowie oraz studenci z PW pod opieką Krzysztofa Bakuły. Młodym naukowcom z Warszawy dane LiDAR pochodzące z projektu ISOK posłużyły do stworzenia trójwymiarowego modelu kampusu głównego Politechniki Warszawskiej. Do wykonania projektu opracowali półautomatyczną metodę modelowania brył budynków wykorzystującą algorytmy wykrywania płaszczyzn. Studenci z Krakowa natomiast technikę naziemnego skanowania laserowego wykorzystali do inwentaryzacji Pałacu Pena w Portugalii.



Uczestnicy konferencji mieli ponadto okazję wysłuchać m.in. referatów o: zastosowaniu pomiarów georadarowych i GPS do precyzyjnej lokalizacji uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych, powstałych głównie wskutek działalności małych ssaków ryjących (UWM), modelowaniu przebiegu quasigeoidy na terenach wysokogórskich (AGH), wyznaczeniu błędów wspólnych stacji sieci ASG-EUPOS za pomocą filtrowania czasowo-przestrzennego zmian współrzędnych topocentrycznych (WAT) czy tworzeniu ortofotoplanu w programie Dephos na przykładzie krakowskiego graffiti (UR).

Dzisiaj, drugiego dnia konferencji, zaprezentowanych zostanie kolejnych 17 projektów, dotyczących m.in.: opracowania geoportalu o tematyce turystyczno-rekreacyjnej dla dzielnicy Wilanów (PW), pomiaru wychyleń wieży radiostacji gliwickiej (PŚ), wyznaczania pozycji obiektu ruchomego na podstawie obserwacji RTK/GNSS (UWM) oraz opracowania pomiarów przemieszczeń pionowych Centrum Handlowego Warszawa Wileńska w rejonie budowy II linii metra (WAT). Wszystkie referaty oceni jury złożone z przedstawicieli kadry naukowej: Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie. Autorów najbardziej wartościowych naukowo i jednocześnie najlepiej zaprezentowanych projektów poznamy dziś o godzinie 17.00.

Patronat honorowy nad imprezą – organizowaną przez Stowarzyszenie Studentów WGiK PW „Geoida” oraz Ogólnopolski Klub Studentów Geodezji – objęli: rektor Politechniki Warszawskiej, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW, Stowarzyszenie Kartografów Polskich, Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz główny geodeta kraju, który skierował do uczestników konferencji list. GGK wyraził w nim przekonanie, że zdobywana obecnie wiedza zaprocentuje w realizowanych przez członków kół naukowych pracach badawczych, a po zakończeniu studiów także w trakcie kariery zawodowej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

* – Politechnika Warszawska (PW), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (UP), Politechnika Śląska w Gliwicach (PŚ), Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie (WAT), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (AGH), Uniwersytet Rolniczy w Krakowie (UR), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (UWM), Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie (WSI-E)

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS