|2014-03-13|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
Wielkopolski WINGiK pyta o nadawanie cech dokumentom wydawanym z EGiB
Lidia Danielska, wielkopolski inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, zwróciła się do głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego o wyjaśnienie niektórych zapisów znowelizowanego niedawno rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków.
W liście do GGK prosi o zajęcie stanowiska w następujących kwestiach: 1. Czy aktualny zapis §52 rozporządzenia ws. EGiB (dotyczący wydawania wypisów i wyrysów z EGiB – przyp. red.) daje podstawy do opatrywania klauzulą o treści wynikającej z ust. 7 tego paragrafu (czyli „Dokument niniejszy jest przeznaczony do dokonywania wpisu w księdze wieczystej” – przyp. red.) innych dokumentów niż wypisy, o których mowa w ust. 2 i 4, oraz wyrysy z mapy ewidencyjnej? 2. Czy na dokumentach opracowanych w wyniku prac geodezyjnych aktualne zapisy rozporządzeń ws. EGiB oraz PZGiK dopuszczają opatrywanie dokumentów przeznaczonych dla zamawiającego dodatkową klauzulą wynikającą z §52 ust. 7 rozporządzenia ws. EGiB. 3. Czy wszystkie dokumenty określone w §52 ust. 7 należy opatrywać ww. klauzulą niezależnie od celów, do których są udostępniane (np. dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa)?
Zdaniem Lidii Danielskiej powyższe kwestie są obecnie różnie interpretowane przez poszczególne organy administracji geodezyjnej i kartograficznej, co w znacznym stopniu utrudnia sprawną aktualizację oznaczeń nieruchomości w księgach wieczystych przez właścicieli nieruchomości. To z kolei skutkuje wzrostem skarg na działania starostów kierowanych do organów nadzoru. Niejasności te utrudniają także regulację stanów prawnych nieruchomości Skarbu Państwa.
W ocenie głównego geodety kraju odpowiedź na pierwsze pytanie jest przecząca. W przepisie tym określono bowiem zamknięty katalog dokumentów, jakie mogą być opatrywane tego typu klauzulą.
Co do pytania drugiego, to zdaniem Kazimierza Bujakowskiego dokumenty opracowane w wyniku prac geodezyjnych i kartograficznych nie mogą być opatrywane wspominaną klauzulą.
W odpowiedzi na trzecie pytanie GGK zwraca uwagę, że przepis ten – w odróżnieniu od wcześniejszego uregulowania zawartego w ust. 4 uchylonego załącznika nr 5 do rozporządzenia – nie ogranicza katalogu dokumentów, na których ma być umieszczona klauzula, poprzez wskazanie celu, dla którego są one wydane. Przepis jednoznacznie stanowi, że wypisy, o których mowa w ust. 2 i 4 oraz wyrysy z mapy ewidencyjnej organ opatruje klauzulą o treści „Dokument niniejszy jest przeznaczony do dokonywania wpisów w księdze wieczystej”. O tym, że wszystkie określone w tym przepisie dokumenty winny być opatrzone taką klauzulą, świadczy również §52 ust. 8, w którym uregulowano wyjątek od tej zasady, przewidujący inną treść klauzuli na wypisach i wyrysach wydawanych wykonawcom prac geodezyjnych i kartograficznych na skutek zgłoszenia tych prac do właściwego oragnu, którą jednakże umieszcza się na tych dokumentach zamiast klauzuli opisanej w ust. 7.
List WINGiK-a oraz odpowiedź GGK
JK
|