Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-03-13 | Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Wielkopolski WINGiK pyta o nadawanie cech dokumentom wydawanym z EGiB

Lidia Danielska, wielkopolski inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, zwróciła się do głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego o wyjaśnienie niektórych zapisów znowelizowanego niedawno rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków.


Ilustracja: Wielkopolski WINGiK pyta o nadawanie cech dokumentom wydawanym z EGiB

W liście do GGK prosi o zajęcie stanowiska w następujących kwestiach:
1. Czy aktualny zapis §52 rozporządzenia ws. EGiB (dotyczący wydawania wypisów i wyrysów z EGiB – przyp. red.) daje podstawy do opatrywania klauzulą o treści wynikającej z ust. 7 tego paragrafu (czyli „Dokument niniejszy jest przeznaczony do dokonywania wpisu w księdze wieczystej” – przyp. red.) innych dokumentów niż wypisy, o których mowa w ust. 2 i 4, oraz wyrysy z mapy ewidencyjnej?
2. Czy na dokumentach opracowanych w wyniku prac geodezyjnych aktualne zapisy rozporządzeń ws. EGiB oraz PZGiK dopuszczają opatrywanie dokumentów przeznaczonych dla zamawiającego dodatkową klauzulą wynikającą z §52 ust. 7 rozporządzenia ws. EGiB.
3. Czy wszystkie dokumenty określone w §52 ust. 7 należy opatrywać ww. klauzulą niezależnie od celów, do których są udostępniane (np. dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa)?

Zdaniem Lidii Danielskiej powyższe kwestie są obecnie różnie interpretowane przez poszczególne organy administracji geodezyjnej i kartograficznej, co w znacznym stopniu utrudnia sprawną aktualizację oznaczeń nieruchomości w księgach wieczystych przez właścicieli nieruchomości. To z kolei skutkuje wzrostem skarg na działania starostów kierowanych do organów nadzoru. Niejasności te utrudniają także regulację stanów prawnych nieruchomości Skarbu Państwa.

W ocenie głównego geodety kraju odpowiedź na pierwsze pytanie jest przecząca. W przepisie tym określono bowiem zamknięty katalog dokumentów, jakie mogą być opatrywane tego typu klauzulą.

Co do pytania drugiego, to zdaniem Kazimierza Bujakowskiego dokumenty opracowane w wyniku prac geodezyjnych i kartograficznych nie mogą być opatrywane wspominaną klauzulą.

W odpowiedzi na trzecie pytanie GGK zwraca uwagę, że przepis ten – w odróżnieniu od wcześniejszego uregulowania zawartego w ust. 4 uchylonego załącznika nr 5 do rozporządzenia – nie ogranicza katalogu dokumentów, na których ma być umieszczona klauzula, poprzez wskazanie celu, dla którego są one wydane. Przepis jednoznacznie stanowi, że wypisy, o których mowa w ust. 2 i 4 oraz wyrysy z mapy ewidencyjnej organ opatruje klauzulą o treści „Dokument niniejszy jest przeznaczony do dokonywania wpisów w księdze wieczystej”. O tym, że wszystkie określone w tym przepisie dokumenty winny być opatrzone taką klauzulą, świadczy również §52 ust. 8, w którym uregulowano wyjątek od tej zasady, przewidujący inną treść klauzuli na wypisach i wyrysach wydawanych wykonawcom prac geodezyjnych i kartograficznych na skutek zgłoszenia tych prac do właściwego oragnu, którą jednakże umieszcza się na tych dokumentach zamiast klauzuli opisanej w ust. 7.

List WINGiK-a oraz odpowiedź GGK

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@zdezorientowany Zgodnie z prawem, co wyjaśnił GGK, takie klauzule można umieszczać tylko na wyrysach oraz wypisach z rejestrów: gruntów, budynków i lokali. Jeżeli jakiś starosta umieszcza takie klauzule na innych dokumentach np. powstałych w wyniku prac geodezyjnych, po prostu łamie prawo....
  
wykazy zmian danych to w końcu wykazy zmian danych ewidencyjnych sporządzane przez wykonawce będa podbijane przez Ośrodki klauzula do KW czy nie będą???
  
bezprawna dla tego, że nigdy wcześniej nie zawiadomiono KW o zmianie numeracji działek po modernizacji? Czy ewidencja może z takim wieloletnim opóźnieniem zawiadomić po prostu KW o zmianie?
  
a jak teraz sprostować legalnie oznaczenie w KW, jeśli jest np. według starej ewidencji? Wykaz synchronizacyjny można wykonać tylko w ramach projektu podziału. Dotąd można było wykonać opracowanie z rozliczeniem powierzchni w KW i ewidencji, po którym ewidencja mogła wygenerować aktualny wypis i wyrys do sprostowania oznaczenia w KW. Skoro wypis już nie może zawierać informacji o oznaczeniu działki ewidencyjnej wg KW, a mapy do celów prawnych nie mogą być opatrywane klauzulami "do KW", to jak? Nie jest to też zmiana w ewidencji, tylko w KW, więc ewidencja nie ma o czym zawiadamiać KW. Skąd sąd będzie wiedział, które oznaczenia zmienić, jeśli w KW jest wiele działek, z których część ma oznaczenia niezgodne z ewidencją? Czy już nie ma map do celów prawnych, tylko co najwyżej mapy do celów ewidencyjnych? A może ewidencja jest jakaś "bezprawna"?
  
Panowie o czym wy mówicie nareszcie jest jasne wypis i wyrys robi urząd a mapę geodeta uprawniony. Może i oni będą dorabiać ale mapa to większa kasa i więcej pracy czyli coś pójdzie na pewno na rynek dla Nas. Po drugie mapę taką w większości przypadków trzeba zrobić w terenie a dla Nich to już lekkie utrudnienie. Pozdrawiam wszystkich
  
rozmarzony... zauważ, że nie będzie im łatwo, bo na tych wszystkich " mapach do celów ( pseudo) prawnych" nie może być klauzuli, że służą za podstawę wpisu do kw. Dodatkowo nowe rozporządzenie wprowadziło obowiązek prostowania ( z urzędu) błędów w ewidencji.... Martwię się o nich dalej....rozsynchronizowali rejestry licząc na dużą ilość fuch w przyszłości, a teraz bidule będą musieli te błędy prostować....
  
zmartwiony, odetchną z ulgą, bo w uchylonym załączniku 5 widniał zapis, że w przypadku, gdy oznaczenie nieruchomości w KW jest inne niż w ewidencji, to wypis ma zawierać o tym stosowną informację. Teraz już odmienny numer działki w KW nie jest treścią wypisu i choć był to martwy przepis, to jednak właśnie od nowelizacji najzupełniej legalne stały się "mapy prawne" robione na okoliczność faktu, że po n-tej modernizacji ewidencji nie wprowadzano zmian w księgach. Urząd z urzędu rozsynchronizował rejestry, urzędnicy mogą sobie dorobić... teraz już nie muszą synchronizować numerów w ramach obowiązków służbowych, choć i tak nigdy tego nie robili (ja nie widziałem).
  
No to się porobiło... Cóż poczną ci biedni, dorabiający na " mapach do celów prawnych" urzędnicy, które zamiast wyrysów i wypisów w godzinach pracy sobie " fuszyli"....
    4 
 6 



zobacz też:

Wkrótce tekst jednolity ws. EGiB

Główny Urząd Geodezji i Kartografii wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji podjął działania zmierzające...

Śląski WINGiK ujednolica przepisy o EGiB

Jak wygląda rozporządzenie o ewidencji gruntów i budynków po ostatniej nowelizacji?

EGiB po nowemu

Dziś (31 grudnia) wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. Niektóre jej przepisy zaczną jednak...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
najstarszy spis domów Warszawy pochodził z roku 1655?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Teodor Blachut (1915-2004)

Teodor  Blachut  (1915-2004)
Urodził się 10 lutego 1915 roku w Częstochowie. Po ukończeniu gimnazjum Karola Miarki w Mikołowie studiował na Oddziale Mierniczym Politechniki Lwowskiej (1932-38). Po uzyskaniu dyplomu powrócił na Śląsk i do chwili wybuchu II wojny światowej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1976
Do użytku wchodzi dyskietka komputerowa 5,25" (opracowana przez specjalistów z firm Wang i Shugart).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2