W trakcie spotkania przedstawiono 11 referatów i prezentacji autorstwa osób związanych z górnictwem (w tym pracowników działów mierniczych kopalń „Lubin”, „Polkowice-Sieroszowice” oraz „Ziemowit”), w których poruszono zagadnienia, takie jak: inwentaryzacja wyrobisk, skanowanie szybów czy wykorzystanie chmur punktów do potrzeb projektowania przebudowy obudowy wyrobisk.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia poświęcone rozwiązaniom do inwentaryzacji szybów górniczych zaprezentowane przez przedstawicieli niemieckiej firmy DMT, Głównego Instytutu Górnictwa oraz konsorcjum firm Laser 3D i Skala 3D. Trzy różne spojrzenia na ten istotny aspekt działalności zakładu górniczego z pewnością przekonały słuchaczy, że skanowanie laserowe już niedługo stanie się nieodłączonym wsparciem mierniczego podczas inwentaryzacji szybów.
Dzięki uprzejmości przedstawicieli firm Zoller+Fröhlich, Maptek oraz Riegl uczestnicy konferencji mieli możliwość na własne oczy przekonać się, w jaki sposób pracują skanery laserowe tych producentów. Ponadto Graeme Cowie z firmy Maptek, której produkty są szeroko stosowane w kopalniach odkrywkowych oraz podziemnych w Australii i USA, zaprezentował kompleksowe rozwiązanie składające się ze skanera laserowego oraz pakietu oprogramowania I-Site. Pozwala ono – oprócz tradycyjnych, geodezyjnych funkcjonalności, takich jak łączenie skanów z poszczególnych stanowisk czy tworzenie modeli siatkowych – również na przeprowadzanie analiz geologicznych i geotechnicznych bezpośrednio na chmurze punktów.
Warta odnotowania jest również rosnącą z roku na rok liczba przedstawicieli dostawców sprzętu i oprogramowania, w większości zagranicznych – podczas tegorocznej edycji Szkoły swoje referaty wygłosiły osoby ze wspomnianych już wcześniej firm Zoller+Fröhlich, DMT, Maptek oraz Riegl. Ponadto w sesji wzięli udział dwaj pracownicy firmy Bentley Systems.

Jak co roku, oprócz referatów poświęconych skanowaniu laserowemu prelegenci zaprezentowali swoje doświadczenia związane z „tradycyjną” geomatyką. O tym, że język GML zatacza coraz szersze kręgi nie tylko w geodezji, przekonywał Maciej Rossa z Politechniki Warszawskiej, prezentując możliwości jego wykorzystania w geologii i hydrologii. Grzegorz Żychoń z KHW przedstawił podstępy we wdrażaniu mapy obiektowej w Katowickim Holdingu Węglowym, natomiast Tomasz Parzniewski z kopalni „Bogdanka” zreferował dotychczasowe doświadczenia w wykorzystaniu funkcjonującej w tej kopalni od ponad roku mapy obiektowej jako podstawy do inwentaryzacji majątku dołowego.
Organizatorami odbywającej się w dniach 24-28 lutego Szkoły Eksploatacji Podziemnej byli: Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Partnerem sesji „Geomatyka górnicza” była firma Bentley Systems, dostawca oprogramowania dla wszystkich branż inżynierskich. Pracownicy tej firmy wsparli konferencję również merytorycznie: Faraz Ravi, twórca oprogramowania Pointools zaprezentował jego możliwości w zakresie obróbki chmur punktów, natomiast Gary Logan przedstawił wykorzystanie oprogramowania gINT w pracy geologów i geotechników.
Galeria zdjęć z sesji