Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-03-10 | Geodezja, Teledetekcja, Imprezy

O coraz popularniejszym skanowaniu laserowym w górnictwie

Jubileuszowa, V edycja sesji „Geomatyka górnicza” na XXXIII Szkole Eksploatacji Podziemnej w Krakowie upłynęła pod znakiem skanowania laserowego. Jak zapewniają organizatorzy, była do tej pory największa okazja do zapoznania się tą z tematyką w Polsce.


Ilustracja: O coraz popularniejszym skanowaniu laserowym w górnictwie
W trakcie spotkania przedstawiono 11 referatów i prezentacji autorstwa osób związanych z górnictwem (w tym pracowników działów mierniczych kopalń „Lubin”, „Polkowice-Sieroszowice” oraz „Ziemowit”), w których poruszono zagadnienia, takie jak: inwentaryzacja wyrobisk, skanowanie szybów czy wykorzystanie chmur punktów do potrzeb projektowania przebudowy obudowy wyrobisk.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia poświęcone rozwiązaniom do inwentaryzacji szybów górniczych zaprezentowane przez przedstawicieli niemieckiej firmy DMT, Głównego Instytutu Górnictwa oraz konsorcjum firm Laser 3D i Skala 3D. Trzy różne spojrzenia na ten istotny aspekt działalności zakładu górniczego z pewnością przekonały słuchaczy, że skanowanie laserowe już niedługo stanie się nieodłączonym wsparciem mierniczego podczas inwentaryzacji szybów.

Dzięki uprzejmości przedstawicieli firm Zoller+Fröhlich, Maptek oraz Riegl uczestnicy konferencji mieli możliwość na własne oczy przekonać się, w jaki sposób pracują skanery laserowe tych producentów. Ponadto Graeme Cowie z firmy Maptek, której produkty są szeroko stosowane w kopalniach odkrywkowych oraz podziemnych w Australii i USA, zaprezentował kompleksowe rozwiązanie składające się ze skanera laserowego oraz pakietu oprogramowania I-Site. Pozwala ono – oprócz tradycyjnych, geodezyjnych funkcjonalności, takich jak łączenie skanów z poszczególnych stanowisk czy tworzenie modeli siatkowych – również na przeprowadzanie analiz geologicznych i geotechnicznych bezpośrednio na chmurze punktów.

Warta odnotowania jest również rosnącą z roku na rok liczba przedstawicieli dostawców sprzętu i oprogramowania, w większości zagranicznych – podczas tegorocznej edycji Szkoły swoje referaty wygłosiły osoby ze wspomnianych już wcześniej firm Zoller+Fröhlich, DMT, Maptek oraz Riegl. Ponadto w sesji wzięli udział dwaj pracownicy firmy Bentley Systems.



Jak co roku, oprócz referatów poświęconych skanowaniu laserowemu prelegenci zaprezentowali swoje doświadczenia związane z „tradycyjną” geomatyką. O tym, że język GML zatacza coraz szersze kręgi nie tylko w geodezji, przekonywał Maciej Rossa z Politechniki Warszawskiej, prezentując możliwości jego wykorzystania w geologii i hydrologii. Grzegorz Żychoń z KHW przedstawił podstępy we wdrażaniu mapy obiektowej w Katowickim Holdingu Węglowym, natomiast Tomasz Parzniewski z kopalni „Bogdanka” zreferował dotychczasowe doświadczenia w wykorzystaniu funkcjonującej w tej kopalni od ponad roku mapy obiektowej jako podstawy do inwentaryzacji majątku dołowego.

Organizatorami odbywającej się w dniach 24-28 lutego Szkoły Eksploatacji Podziemnej byli: Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Partnerem sesji „Geomatyka górnicza” była firma Bentley Systems, dostawca oprogramowania dla wszystkich branż inżynierskich. Pracownicy tej firmy wsparli konferencję również merytorycznie: Faraz Ravi, twórca oprogramowania Pointools zaprezentował jego możliwości w zakresie obróbki chmur punktów, natomiast Gary Logan przedstawił wykorzystanie oprogramowania gINT w pracy geologów i geotechników.

Galeria zdjęć z sesji

Sławomir Kubiak (IGSMiE PAN)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

SEP 2013: Sesja Geomatyki Górniczej

W ramach XXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej przy współpracy z Komisją Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
według Euklidesa linia to długość bez szerokości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Lech Nowogrodzki (1950-2022)

Lech Nowogrodzki (1950-2022)
Lech Damazy Nowogrodzki urodził się 11 grudnia 1950 r. w Warszawie, gdzie ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, a także studia magisterskie na kierunku geodezja i kartografia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1616
W Anglii używane są do pomiaru długości łańcuchy. Mają 16,5 stopy długości i składają się z 10 ogniw.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama