wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-02-18| GIS, Teledetekcja, Firma, Imprezy

ILMF 2014: szybciej, taniej i dokładniej

Tegoroczne Międzynarodowe Forum LiDAR-owe (ILMF, Denver 17-19 lutego) rozpoczęło się nietypowo, bo prezentacją zatytułowaną „Od Galileo do Radiohead”. Później dyskutowano m.in. o przyszłości skanowania laserowego oraz propozycji certyfikacji kompetencji wśród specjalistów z tej branży.


ILMF 2014: szybciej, taniej i dokładniej

Jeśli ktoś nie wie, co Radiohead ma wspólnego z LiDAR-em, warto zobaczyć teledysk tej rockowej grupy pt. „House of Cards”. Dyrektor generalny Amerykańskiego Stowarzyszenia Fotogrametrii i Teledetekcji (ASPRS) Michael Hauck rozpoczął tym spotem panel dotyczący największych wyzwań w rozwoju technologii skaningu laserowego i samego rynku. W jego trakcie wywiązała się ciekawa dyskusja nad koniecznością certyfikacji kompetencji specjalistów zajmujących się LiDAR-em. Zwrócono także uwagę, że nie ma jednej, przyjętej nazwy dla osób pracujących z tą technologią. Padały propozycje : Lidarist, Lidarologist czy Lidarmetric Technologist. Ponadto słusznie zauważono, że np. taki certyfikowany Lidarist bez wiedzy szczegółowej dotyczącej linii elektroenergetycznych nie będzie w stanie dobrze opracować np. profilu linii. Podobnie może być w drugą stronę.

Oficjalnego otwarcia ILMF dokonał Alastair MacDonald (TMS International), zwracając uwagę, że skaning laserowy ma spełnić trzy podstawowe oczekiwania rynku: szybciej, taniej i jeszcze dokładniej. Zaznaczył, że także w tej branży od dawna istniała potrzeba miniaturyzacji sensorów, a przykładem jej realizacji jest najnowszy model skanera VUX-1 Riegl’a.

Porównując zimową, amerykańską edycję ILMF do jesiennej, europejskiej, na korzyść tej pierwszej na pewno przemawia lokalizacja, tzn. bliskość Gór Skalistych i niesamowite warunki narciarskie. Poza tym nasi koledzy z branży, mam tu na myśli głównie Amerykanów i Kanadyjczyków, potrafią naprawdę świetnie dyskutować o tym, co można poprawić w i tak już bardzo mocno poukładanym świecie norm, formatów i branżowego doświadczenia. Ale oprócz tego na ILMF są te same stoiska i wystawcy, jak w Europie. Może jedynie z tą różnicą, że ich projekty wydają się mniej skomplikowane.

WK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS