Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-02-18| GIS, Teledetekcja, Firma, Imprezy

ILMF 2014: szybciej, taniej i dokładniej

Tegoroczne Międzynarodowe Forum LiDAR-owe (ILMF, Denver 17-19 lutego) rozpoczęło się nietypowo, bo prezentacją zatytułowaną „Od Galileo do Radiohead”. Później dyskutowano m.in. o przyszłości skanowania laserowego oraz propozycji certyfikacji kompetencji wśród specjalistów z tej branży.


ILMF 2014: szybciej, taniej i dokładniej

Jeśli ktoś nie wie, co Radiohead ma wspólnego z LiDAR-em, warto zobaczyć teledysk tej rockowej grupy pt. „House of Cards”. Dyrektor generalny Amerykańskiego Stowarzyszenia Fotogrametrii i Teledetekcji (ASPRS) Michael Hauck rozpoczął tym spotem panel dotyczący największych wyzwań w rozwoju technologii skaningu laserowego i samego rynku. W jego trakcie wywiązała się ciekawa dyskusja nad koniecznością certyfikacji kompetencji specjalistów zajmujących się LiDAR-em. Zwrócono także uwagę, że nie ma jednej, przyjętej nazwy dla osób pracujących z tą technologią. Padały propozycje : Lidarist, Lidarologist czy Lidarmetric Technologist. Ponadto słusznie zauważono, że np. taki certyfikowany Lidarist bez wiedzy szczegółowej dotyczącej linii elektroenergetycznych nie będzie w stanie dobrze opracować np. profilu linii. Podobnie może być w drugą stronę.

Oficjalnego otwarcia ILMF dokonał Alastair MacDonald (TMS International), zwracając uwagę, że skaning laserowy ma spełnić trzy podstawowe oczekiwania rynku: szybciej, taniej i jeszcze dokładniej. Zaznaczył, że także w tej branży od dawna istniała potrzeba miniaturyzacji sensorów, a przykładem jej realizacji jest najnowszy model skanera VUX-1 Riegl’a.

Porównując zimową, amerykańską edycję ILMF do jesiennej, europejskiej, na korzyść tej pierwszej na pewno przemawia lokalizacja, tzn. bliskość Gór Skalistych i niesamowite warunki narciarskie. Poza tym nasi koledzy z branży, mam tu na myśli głównie Amerykanów i Kanadyjczyków, potrafią naprawdę świetnie dyskutować o tym, co można poprawić w i tak już bardzo mocno poukładanym świecie norm, formatów i branżowego doświadczenia. Ale oprócz tego na ILMF są te same stoiska i wystawcy, jak w Europie. Może jedynie z tą różnicą, że ich projekty wydają się mniej skomplikowane.

WK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS