wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-06-15| GIS, Teledetekcja, Imprezy

Mobilnie i międzynarodowo w Krakowie

W cieniu Katedry Wawelskiej rozpoczęło się (14 czerwca) VII międzynarodowe sympozjum Mobile Mapping Technology (MMT), podczas którego około 100 ekspertów z całego świata debatuje o tym, jak jeszcze szybciej i dokładniej zbierać dane przestrzenne.


Mobilnie i międzynarodowo w Krakowie

Po raz pierwszy sympozjum tego cyklu odbyło się w 1995 roku na Uniwersytecie Stanowym w Ohio – uczelni, na której skonstruowano prawdopodobnie pierwszy wtedy na świecie mobilny system skanowania. Kolejne edycje odbywały się już w innych miejscach (m.in. w Brazylii i Tajlandii), jednak to Kraków stał się pierwszym europejskim miastem, które może gościć tę imprezę. Jak powiedziała prof. Aleksandra Bujakiewicz (PW) – przewodnicząca lokalnego komitetu organizacyjnego – jest to zasługą przede wszystkim prof. Doroty Brzezińskiej – pochodzącej z Krakowa wykładowczyni na Uniwersytecie w Ohio.

Interesującymi referatami sympozjum otworzyli tzw. główni prelegenci. Dr Naser El-Sheimy z Uniwerystetu w Calgary przekonywał, że sporą barierą przy tworzeniu własnego mobilnego systemu skanowania (MMS) jest obecnie zakup inercyjnej jednostki pomiarowej (nawet 35% kosztów). Sytuacja ta powinna się jednak wkrótce zmienić dzięki podzespołom MEMS (Micro Electro Mechanical System). Jak udowodniono na Uniwersytecie w Calgary, urządzenia tego typu po przejechaniu 8 km bez sygnału GPS umożliwiają pomiar z błędem niespełna 100 metrów. A koszt opracowania jednej sztuki takiego instrumentu na bazie ogólnodostępnych podzespołów wyniósł… 60 dolarów!

Z kolei prof. Norbert Pfeifer z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu podjął temat porównywania mobilnych systemów skanowania. Podkreślił on, że nie powinno się w tej kwestii polegać jedynie na wskaźnikach związanych z geometrią – np. dokładności chmury punktów. Pod tym względem różne rozwiązania wypadają często podobnie. Nie mniej ważne – jego zdaniem – powinny być także fizyczne parametry chmury (choćby długość fali lasera), które zyskują niebagatelne znaczenie np. podczas skanowania wilgotnych powierzchni.

Sympozjum MMT jest okazją nie tylko do wymiany wiedzy akademickiej, lecz również do zapoznania się z ofertą firm-sponsorów z branży fotogrametrycznej. Krakowską edycję wsparło łącznie 14 przedsiębiorstw, w tym – co istotne – także kilka polskich. Spółka Gispro ze Szczecina pokazała na podkrakowskim lotnisku swój najnowszy lotniczy system skanowania (który – jak się okazuje – wspiera jedno z konsorcjów przy realizacji projektu ISOK). Firma Apeks z Gdańska zaprezentowała doświadczenia w zakresie naziemnego skaningu, jak również zapowiedziała, że jeszcze w tym roku wzbogaci się o systemy skanowania mobilny i lotniczy. Holenderska spółka Cyklomedia oraz jej polski oddział (stworzony wspólnie z KPG SA) pokazała zaś możliwości wykorzystania cykloram – nie tylko do oglądania krajobrazów, ale i do prowadzenia pomiarów w 3D z dokładnością 10-15 cm (obrazy te dostępne są już dla 6 polskich miast). Firma Esri Polska chwaliła się natomiast, jak usprawniła w warszawskiej straży miejskiej zbieranie danych przestrzennych w terenie.

Poza tym na stoiskach swe oferty prezentowały także: Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne, Visimind z Olsztyna, ProGea Consulting (wspólnie z fińską TerraSolid), Czerski Trade Polska (wspólnie z kanadyjskim Optechem) oraz OPGK Kraków.

Głównymi organizatorami trwającego do czwartku sympozjum MMT są: Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji. Impreza odbywa się pod auspicjami ISPRS (Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji) FIG (Międzynarodowej Federacji Geodetów), IAG (Międzynarodowej Asocjacja Geodezji), IoN (Instytutu Nawigacji), SKP oraz GUGiK. Organizację spotkania wsparły ponadto: Instytut Geodezji i Kartografii, Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Stanowy w Ohio.

Jerzy Królikowski


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
~ jestem bardzo ciekawy jakie "doświadczenie" ma firma z Gdańska...
odpowiedz zgłoś
bylem. swietny catering
odpowiedz zgłoś
2 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS