Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-01-13| Geodezja, Ludzie

Syn mierniczego patronem 2014 roku

Decyzją Sejmu RP rok 2014 ma trzech patronów: św. Jana z Dukli (żyjącego w XV wieku franciszkanina), Jana Karskiego (bohatera II wojny światowej, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego) oraz Oskara Kolberga (urodzonego 200 lat temu kompozytora, folklorystę i etnografa), którego ojciec – Juliusz Kolberg – był cenionym inżynierem topografem i mierniczym.


Syn mierniczego patronem 2014 roku <br />
Mapa autorstwa Juliusza Kolberga (fot. Wikipedia)
Mapa autorstwa Juliusza Kolberga (fot. Wikipedia)
Juliusz Kolberg urodził się w 1776 r. w Meklemburgii. W wieku 20 lat ukończył Akademię Budownictwa w Berlinie i przez 10 lat pracował w Generalnej Dyrekcji Budowniczej jako inżynier topograf. W 1806 roku po przegranej przez Prusy wojnie z Francją przeniósł się do Warszawy. W nowo powstałym Księstwie Warszawskim zatrudniono go w Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji na stanowisku inspektora ds. pomiarów. W 1808 roku staraniem Kolberga powstała mapa Księstwa Warszawskiego, która była podstawą do przeprowadzenia podziału kraju na departamenty i powiaty. W 1818 roku – już w czasach Królestwa Polskiego – został generalnym inspektorem miernictwa w Radzie Ogólnej Miernictwa, Budownictwa, Dróg i Spławów przy Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych Królestwa, zaś rok później mianowano go profesorem w katedrze miernictwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Juliusz Kolberg jest autorem licznych rozpraw i artykułów na temat pomiarów granic i rozwiązywania zadań pomiarowych. W 1820 roku skonstruował planimetr – „nowe narzędzie do dochodzenia powierzchni płaskich”, a w 1827 roku przyrząd do pomiaru odległości. Swoje najsłynniejsze dzieło – „Atlas Królestwa Polskiego” – stworzył w latach 1826-27. Zawierał on 8 map poszczególnych województw wraz z danymi statystycznymi. W 1829 r. z rąk cara Mikołaja I uzyskał obywatelstwo polskie i tytuł szlachecki. Zmarł w Warszawie 5 listopada 1831 roku.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS