Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-12-13 | Geodezja, GIS, Imprezy

Praca o biegunie niedostępności wyróżniona

Metoda pozwalająca lepiej wyznaczyć środek figury geometrycznej zdobyła I nagrodę w konkursie referatów w sekcji „Geoinformatyka”. Młodzi naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej mogli zaprezentować swoje osiągnięcia na 54. Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego.


Ilustracja: Praca o biegunie niedostępności wyróżniona <br />
fot. Zbigniew Sulima ? Biuletyn AGH
fot. Zbigniew Sulima ? Biuletyn AGH
W ramach konferencji, która odbyła się 5 grudnia br., przygotowano 18 sekcji tematycznych. Jedną z nich – pod nazwą „Geoinformatyka” – zorganizowało Studenckie Koło Naukowe KNGK Geoinformatyka. Studenci Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska oraz Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska zaprezentowali w sumie 18 referatów. Młodzi naukowcy wykazali się niezwykłą pomysłowością i dużym zaangażowaniem, co skutkowało bardzo wysokim poziomem konferencji. W trakcie wystąpień m.in. poruszono tematykę nowoczesnych zastosowań GIS-u oraz zaprezentowano osiągnięcia studentów w programowaniu własnych aplikacji i wykorzystaniu grafiki komputerowej.

W konkursie referatów I miejsce zajął student V roku Michał Wojarski, który wygłosił prezentację pt. „Algorytm wyznaczania bieguna niedostępności i jego zastosowania”. Zaprezentowana przez niego metoda pozwala lepiej wyznaczyć środek figury geometrycznej, niż za pomocą tradycyjnych centroidów stosowanych w aplikacjach GIS.

II miejsce przypadło studentowi V roku Marcinowi Laskowskiemu za projekt „Opracowanie interaktywnego modelu 3D na podstawie chmury punktów”, w którym student zaprezentował napisaną w języku programowania LUA i wyrenderowaną w aplikacji Shiva scenę 3D schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej. Scena ta jest interaktywna i możliwe jest m.in. włączanie i wyłączanie światła czy otwieranie drzwi.

Dwa referaty zajęły ex equo III miejsce: Aleksei Boikov z Petersburga za „Application of computer vision system for monitoring and measurement of bulk material” oraz Piotr Torczyński i Szczepan Kras za „Projekt aplikacji mobilnej wspierającej służby ratunkowe w zakresie powiadamiania o możliwych wypadkach w obszarze turystyki górskiej”. Piotr Torczyński i Szczepan Kras zaprezentowali aplikację dla systemu Android służącą do lokalizowania telefonu przy pomocy wbudowanego modułu GPS, która mogłaby znaleźć zastosowanie w ratownictwie górskim. Natomiast prelegent z Rosji przedstawił prezentację dotyczącą wykorzystania algorytmów do analizy obrazu w celu automatycznego wykrywania obszaru materiałów sypkich.

Wyjazd naukowy KNGK Geoinformatyka mający być podsumowaniem tegorocznej konferencji, który miał się odbyć w dniach 13-15 grudnia br., z powodu braku finansowania przeniesiono na termin nieokreślony. Obecnie Koło Naukowe poszukuje sponsorów wyjazdu na obóz naukowy.

Mateusz Jabłoński, Artur Krawczyk


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
tensor to taka wielkość, której własności pozostają niezmienne niezależnie od wybranego układu współrzędnych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zygmunt Kowalczyk (1908-1985)

Zygmunt  Kowalczyk  (1908-1985)
Urodził się w Porębie k. Zawiercia 29 maja 1908 roku. W 1928 roku ukończył gimnazjum matematyczno-przyrodnicze w Dąbrowie Górniczej. W 1936 roku ukończył studia na Wydziale Górniczym Akademii Górniczej w Krakowie (obecnie AGH), gdzie w latach...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1533

1533
Petrus Apianus, Peter Bienewitz (1495-1552) profesor matematyki, kartograf i astronom publikuje dzieło "Instrument buch" o budowie i obsłudze instrumentów astronomicznych i geodezyjnych. Apianus opisał m.in. kwadrant, torquetum, zegary słoneczne...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama