Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-12-12 | Geodezja, Prawo, Imprezy, Kataster

Na naradzie o nowym prawie

Podczas pierwszego dnia dorocznego spotkania z blisko 300 przedstawicielami służby geodezyjnej i kartograficznej (Warszawa, 11-12 grudnia) główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski omówił postęp prac nad nowymi rozwiązaniami prawnymi.


Ilustracja: Na naradzie o nowym prawie
Przypomniał najważniejsze nowelizacje ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne w latach 2009-13, a także fakt wydania w ostatnim czasie kilkunastu rozporządzeń wykonawczych. Poinformował też o losach nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków (została już podpisana i 4 grudnia przekazano ją do publikacji w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia). Podkreślił także, że już za niespełna miesiąc (8 stycznia 2014 r.) wejdzie w życie rozporządzenie ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Nadal trwają natomiast prace nad rozporządzeniem ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Okazuje się, że wprawdzie jest już ono po uzgodnieniach międzyresortowych, to jednak Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które w trakcie tych uzgodnień złożyło najwięcej wniosków, skierowało je do zaakceptowania przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego. GGK wyraził nadzieję, że podczas jej najbliższego posiedzenia zyska akceptację i uda się je opublikować do 23 lutego 2014 r.

Kazimierz Bujakowski wspomniał też o projekcie założeń zmian do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, który został już przyjęty przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji i jest po uzgodnieniach z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zastrzeżenia wyraził natomiast minister finansów (dotyczą m.in. zasad finansowania prac geodezyjnych czy finansowych skutków wejścia zmian w życie).

Zdaniem GGK wszystkie wprowadzane ostatnio rozwiązania prawne dają nam, jako branży, ogromną przewagę i szansę na udowodnienie, że odgrywamy kluczową rolę w systemie informacyjnym państwa. Kazimierz Bujakowski zapowiedział też, że po zakończeniu prac nad nowelizacją Pgik, w II połowie 2014 r. (ma nadzieję, że do tego czasu kwestie nowelizacji uda się zakończyć), będzie chciał rozpocząć prace nad założeniami do nowej ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

W dalszej części spotkania Urszula Juszczak z Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego GUGiK omówiła rozporządzenie ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Anna Mączka z Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK przedstawiła wnioski z pierwszych wdrożeń obiektowego modelu danych BDOT500 i GESUT. Ciekawy referat przedstawiła Ewa Sikora (geodeta powiatu bielskiego), w którym pokazała, jak w bielskim ODGiK-u odbywało się przejście z analogowej mapy zasadniczej do numerycznej, jakie wystąpiły problemy po wdrożeniu numerycznej MZ czy jak wyglądał proces migracji danych do BDOT 500. Z kolei Anna Radomyska z GUGiK omówiła projekt Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT).

Referaty były przeplatane panelami dyskusyjnymi. Szczególne emocje budziły przepisy rozporządzenia ws. prowadzenia PZGiK. Na wątpliwości geodetów poza autorkami wystąpień odpowiadali m.in. wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek i radca prezesa Witold Radzio.


Szczegóły dotyczące założeń zmian do ustawy Pgik rozpoczną drugi dzień narady, w której uczestniczą wojewódzcy inspektorzy nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, geodeci województw i geodeci powiatowi z różnych zakątków kraju. Na dziś (12 grudnia) zaplanowano też wystąpienie dotyczące projektu rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Poza tym omówiona ma być m.in. współpraca z samorządami w zakresie realizacji projektu ZSIN czy możliwe źródła finansowania zadań w nowej perspektywie finansowej 2014-20.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Co z rozporządzeniem ws. EGiB?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków trafiła do konsultacji blisko półtora roku temu, a...

Budowlane porządki

W grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA otwieramy nową rubrykę „Bogdan Grzechnik radzi”. Tytuł mówi sam za siebie, a...

Skaza na całe życie

Ustawa Pgik nie zawiera obecnie przepisów dotyczących przedawnienia karalności przewinień dyscyplinarnych ani przepisów...

Kiedy pełniejsza lista geodetów uprawnionych?

Najpóźniej 24 lutego przyszłego roku możemy oczekiwać publikacji na stronie BIP Głównego Urzędu...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Zintegrowany System Katastralny i Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach to jedno i to samo? Różnica polega na tym, że autorem pierwszej nazwy była ekipa AWS, a drugiej SLD.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Sanecki (1936-2022)

Józef Sanecki (1936-2022)
Józef Jan Sanecki (ur. 1936 r.) był absolwentem (1957 r.) Oficerskiej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu (budowa i eksploatacja maszyn inżynieryjnych). W latach 1957–1964 dowodził pododdziałami w 6. Pomorskiej Dywizji...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1916
na Wydziale Inżynierii Budowlanej powołano do życia pierwszą katedrę geodezyjną - Katedrę Miernictwa
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2