Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-11-30| Geodezja, GIS, Sprzęt, Instytucje

Górniczy system skanowania nagrodzony w Brukseli

Opracowany przez Główny Instytut Górnictwa system skanowania pozwala mierzyć kopalniane szyby taniej, szybciej i bezpieczniej. Za innowacyjność tego rozwiązania jego twórców nagrodzono złotym medalem 62. targów „Brusselss Innova” (Bruksela, 14-16 listopada).


Górniczy system skanowania nagrodzony w Brukseli

Rozwiązanie zapewnia automatyczny pomiar geometrii i deformacji badanych elementów szybu. Wyposażony jest w kontrolę położenia, w tym orientacji przestrzennej i stabilności, oraz w system rejestracji i analizy danych. Jak wyjaśnia GIG, innowacyjność systemu polega na zintegrowaniu w jednej hermetycznej obudowie skanera laserowego 2D i kamery z jednostką inercyjną (akcelerometr, żyroskop i magnetometr) i odometrem, z własnym zasilaniem, rejestratorem i anteną oraz laserowym dalmierzem bezpieczeństwa.

Sonda jest opuszczana do szybu za pomocą liny nośnej urządzenia wyciągowego wzdłuż prowadzącej liny pomocniczej, a zastosowana jednostka inercyjna i odometr pozwalają na precyzyjne określanie jej położenia w szybie. System spełnia ponadto cechy urządzeń elektronicznych do zastosowań w strefach zagrożonych wybuchem. Posiada bowiem obudowę typu Ex p (nadciśnienie gazu obojętnego) z nowatorskim rozwiązaniem autonomicznego zasilania urządzenia.

Szczególnie rewizje starych i nieuzbrojonych szybów wiązały się dotychczas z zaangażowaniem znacznych środków technicznych i ogromnym ryzykiem dla pracowników szybowych zobowiązanych do jej fizycznego przeprowadzenia. Dzięki nagrodzonemu systemowi prace te nie dość, że staną się bezpieczniejsze, to będzie można je realizować szybciej i taniej – chwali się GIG.

Rozwiązanie zostało również nagrodzone Laurem Innowacyjności 2013 przyznawanym przez Naczelną Organizację Techniczną.

Źródło: GIG, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama