Rozwiązanie zapewnia automatyczny pomiar geometrii i deformacji badanych elementów szybu. Wyposażony jest w kontrolę położenia, w tym orientacji przestrzennej i stabilności, oraz w system rejestracji i analizy danych. Jak wyjaśnia GIG, innowacyjność systemu polega na zintegrowaniu w jednej hermetycznej obudowie skanera laserowego 2D i kamery z jednostką inercyjną (akcelerometr, żyroskop i magnetometr) i odometrem, z własnym zasilaniem, rejestratorem i anteną oraz laserowym dalmierzem bezpieczeństwa.
Sonda jest opuszczana do szybu za pomocą liny nośnej urządzenia wyciągowego wzdłuż prowadzącej liny pomocniczej, a zastosowana jednostka inercyjna i odometr pozwalają na precyzyjne określanie jej położenia w szybie. System spełnia ponadto cechy urządzeń elektronicznych do zastosowań w strefach zagrożonych wybuchem. Posiada bowiem obudowę typu Ex p (nadciśnienie gazu obojętnego) z nowatorskim rozwiązaniem autonomicznego zasilania urządzenia.
Szczególnie rewizje starych i nieuzbrojonych szybów wiązały się dotychczas z zaangażowaniem znacznych środków technicznych i ogromnym ryzykiem dla pracowników szybowych zobowiązanych do jej fizycznego przeprowadzenia. Dzięki nagrodzonemu systemowi prace te nie dość, że staną się bezpieczniejsze, to będzie można je realizować szybciej i taniej – chwali się GIG.
Rozwiązanie zostało również nagrodzone Laurem Innowacyjności 2013 przyznawanym przez Naczelną Organizację Techniczną.