|2013-11-29| artykuł sponsorowany |
Geodezja, Instytucje, Imprezy
Zaproszenie na konferencję projektu Geoportal2
Obecnie przestrzeń geograficzną definiują mapy cyfrowe, do których elektroniczny dostęp umożliwia realizowany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii projekt Geoportal2. W odpowiedzi na rosnące oczekiwania obywateli, przedsiębiorców i administracji publicznej 3 grudnia br. w Warszawie odbędzie się konferencja, podczas której zostaną zaprezentowane produkty, możliwości i osiągnięcia tego projektu.
W epoce dynamicznego rozwoju internetu i sieci telekomunikacyjnej coraz większą rolę odgrywa rozbudowa infrastruktury informacji przestrzennej. Jej budowę zapoczątkowano w latach dziewięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Inicjatywa stworzenia europejskiego zasobu informacji geoprzestrzennej – opartej na dyrektywie INSPIRE (Infrastructure for Spatial Information in the EuropeanCommunity) – została oficjalnie przyjęta w 2007 roku przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.
W Polsce pierwsze tego typu przedsięwzięcie rozpoczął Główny Urząd Geodezji i Kartografii w ramach projektu Geoportal.gov.pl. Obecnie prace te kontynuowane są w projekcie Geoportal2. Jego podstawowym celem jest opracowanie i wdrożenie spójnych wytycznych w zakresie realizacji inicjatyw GUGiK oraz wytworzenie systemów informatycznych. W ramach projektu powstały m.in.: narzędzia do zarządzania i udostępniania danych przestrzennych, Moduł SDI oraz Uniwersalny Moduł Mapowy. Moduł SDI zapewnia przechowywanie, zarządzanie, synchronizowanie i udostępnianie danych przestrzennych oraz ich wymianę pomiędzy węzłami wchodzącymi w skład infrastruktury informacji przestrzennej. Rozwiązanie to umożliwia rozwój infrastruktury poprzez włączanie do niej kolejnych podmiotów, w tym również tych, które nie posiadają zaplecza technologicznego, ale są istotne ze względu na posiadane dane. Z kolei Uniwersalny Moduł Mapowy to zestaw narzędzi aplikacyjnych umożliwiających analizę danych przestrzennych, przygotowywanie wydruków kartograficznych oraz generowanie raportów w zakresie prognozowania i analizy natężeń zdarzeń, trendów. Z wykorzystaniem wytworzonych w projekcie narzędzi prowadzona jest ponadto harmonizacja zbiorów i usług danych przestrzennych wymagana przez dyrektywę INSPIRE.
Głównymi beneficjentami projektu Geroportal2 są przedstawiciele służby geodezyjnej i kartograficznej, przedsiębiorcy działający na rynku związanym z danymi o charakterze przestrzennym oraz inni zainteresowani stałym dostępem do tego typu informacji. Potencjalnymi użytkownikami docelowymi są również jednostki administracji publicznej, inwestorzy krajowi i zagraniczni, odbiorcy instytucjonalni oraz osoby prywatne, jak np. właściciele nieruchomości.
W realizację projektu zaangażowane są też podmioty zewnętrzne, zarówno jako partnerzy merytoryczni, jak i wykonawcy poszczególnych produktów. W projektowaniu i testowaniu rozwiązań związanych z Uniwersalnym Modułem Mapowym oraz Modułem SDI uczestniczyli m.in. przedstawiciele policji, straży pożarnej, Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
Czy projekt Geoportal2 ujednolici rozproszone w instytucjach dane geoprzestrzenne? Czy zwiększy konkurencyjność polskich podmiotów gospodarczych i przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki poprzez zachęcenie obcego kapitału do inwestowania w Polsce? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć już 3 grudnia br. w Warszawie na konferencji projektu Geoportal2.
Relacja z przebiegu konferencji będzie dostępna również na stronie www.konferencjageoportal2.pl Serdecznie zapraszamy!
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.
|