Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-10-08 | Geodezja, GIS, Prawo

List otwarty do premiera nie tylko ws. aplikacji adresowej

Prezes stołecznej spółki Geo-System dr Waldemar Izdebski wystosował dziś (8 października) list otwarty do premiera RP Donalda Tuska. Obawy zgłaszane w liście otwartym dotyczą przetargów związanych z realizacją aplikacji do prowadzenia „Ewidencji miejscowości, ulic i adresów” tzw. EMUiA.


Ilustracja: List otwarty do premiera nie tylko ws. aplikacji adresowej

W liście czytamy m.in.:
„Moje zbulwersowanie wynika z faktu, że aplikacja taka została już raz opracowana w 2012 r., kosztem ok. 3 mln złotych. Obecnie, najprawdopodobniej w związku z jej niedopracowaniem i brakiem realnych wdrożeń, ogłaszane są kolejne przetargi na jej „teoretyczny” rozwój. Moim zdaniem przetargi te mają służyć naprawieniu aplikacji i zrealizowaniu funkcjonalności, które powinny być w niej zrealizowane w ramach zamówienia pierwotnego lub w wyniku asysty technicznej, która miała trwać 5 lat. (...)
Rozstrzygnięte zostały też przetargi na kolejne pozyskiwanie danych adresowych oraz kolejne kosztowne szkolenia użytkowników. Odnośnie pozyskiwania danych adresowych to wszystko wskazuje na to, że dane te będą zbierane już 3 raz. Najpierw były pozyskiwane w pracach związanych tworzeniem TBD (Topograficzna Baza Danych) i BDOT (Baza Danych Obiektów Topograficznych). Przed spisem powszechnym 2011 takie dane pozyskał dla swoich celów GUS, a teraz GUGiK stwierdzając, że dane z TBD i BDOT się nie nadają, a z GUS nie może się porozumieć, postanowił pozyskiwać je po raz trzeci. Ponieważ GUGiK i GUS są instytucjami Państwowymi, więc uważam, że powinny ze sobą współpracować”.

Waldemar Izdebski zdecydował się na wystąpienie do premiera, gdyż – jak pisze – dotychczasowe interwencje w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii oraz nadzorującym go Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji nie spowodowały żadnych reakcji na poruszane problemy. – Podejmowane są natomiast kolejne działania, które moim zadaniem powodują ewidentną niegospodarność w zarządzaniu publicznymi pieniędzmi, co w obliczu trudności finansowych Państwa jest szczególnie bulwersujące – dodaje Izdebski.

Zdaniem autora wystąpienia do premiera w obliczu trudności budżetowych warto przyjrzeć się, czy wydawaniu pieniędzy publicznych towarzyszy należyta troska o to, aby były wydawane rozsądnie i na zadania wynikające z realnych potrzeb. W przypadku podnoszonych w listach otwartych spraw ma on wrażenie, że takiej troski nie ma, a realizowane są jedynie ambicje urzędników i dodatkowo przy pomocy środków unijnych niszczony jest potencjał firm funkcjonujących od lat w obszarze informatyzacji geodezji, co jest ewidentnym zaprzeczeniem idei wsparcia finansowego UE.

Prezes Izdebski zwraca uwagę, że nie najlepiej jest też w kwestii stanowienia prawa, o czym pisał w swoich listach otwartych do GGK. Jego zdaniem rozporządzenia są niedopracowane, niejasne i zawierają całą masę błędów. – Tłumaczenia, że zagadnienie jest skomplikowane i stąd są błędy, nie może być przyjęte – zwraca uwagę dr Izdebski – bo można było ich uniknąć, włączając do zespołów je tworzących doświadczonych branżowych profesjonalistów, a tego niestety nie zrobiono. Dzisiaj GGK w wysyłanych do różnych instytucji pismach dokonuje ciągłej interpretacji niejasnych przepisów i wyjaśnia liczne ich błędy – dodaje Waldemar Izdebski.

– Liczę, że w Panu znajdziemy w końcu osobę, która okiem rozsądnego gospodarza spojrzy na podnoszone sprawy i przerwie proces marnotrawienia środków publicznych, składania obietnic bez pokrycia przez urzędników państwowych oraz złe praktyki w procesie stanowienia prawa w geodezji – kończy swój list dr Izdebski.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

inspiracje ciekawe czym GUGiK zainspirowali?
    1 
 1 
Stara metoda Zaprosili jednego aby osłabić drugiego. Mam nadzieje Panowie od listów, że macie tego świadomość.
    2 
 2 
do geodety :-/
  
do też gedety Nic po prostu jestem obiektywny i mam dość tej nienawiści.
    2 
 5 
ojoj a co geodeta takiego dobrego doświadczyły od GUGiK że takie "zapiewanie" uskutecznia?
    5 
 3 
coś napiszę Dobrze, że ludzie jeszcze potrafią i że w ogóle ze sobą rozmawiają a nie tylko piszą maile, listy otwarte i komentarze na forach. Cieszę się i brawo GUGiK. Nie przejmujcie się głupimi komentarzami. Nie zapraszacie żle bo to arogancja, zapraszacie żle bo zjednujece sobie sojuszników. Zwariować można a z nienawiścią i tak się nie wygra.
    3 
 6 
budujące? Czyżby wycofywali się z pomysłów uszczęśliwiania wszystkich super hiper wspaniałymi programami do prowadzenia adresów, EGiB, mapy zasadniczej, zasobu ...?
    1 
serial Na Wspólnej znajdziemy to miejsce gdzie miłość, wiara, nadzieja na przyszłość. Na Wspólnej znajdziemy to miejsce gdzie znowu wszystko porządek swój ma.
    1 
 4 
odpowiedź na pytanie, zaproszą wszystkich oprócz GeoSystem, zjednają sobie sojuszników w spólnej sprawie.
    1 
 2 
ooo skoro to cykl spotkań to kto już był a kogo dopiero zaproszą?
  
@observer Bardzo dziękuję za informację. Jestem pod dużym wrażeniem komunikatu: "Kolejne z cyklu spotkań z dostawcami rozwiązań do pzgik - wczoraj SYSTHERM INFO. Ważne, budujące zrozumienie i inspirujące dla obydwu stron"
  
 1 
do xgeo do xgeo - jak pisze GUGiK na twitrze, "drugi buntowanik" był na spotkaniu w urzędzie 15.10, które było inspirujące, budujące zrozumienie i potrzebne - https://twitter.com/GUGiKgovpl
    1 
 2 
Pytanie A czy umowy w tych słynnych przetargach są już podpisane? Bo moze jakaś praca bedzie?
    1 
 1 
wladza trzeba jej patrzeć na ręce, bo inaczej czuje się bezkarna. Pan Izdebski to robi chwala mu za to.
    1 
 3 
władza to brzmi dumnie. Tylko na ile realna jest ?
    1 
 1 
władza to jedno słowo pokazuje gdzie jest miejsce obywatela, a gdzie władzy. A jak już wybrana władza przestawnie być władzą, to najwyżej otworzy światowy instytut geodezji i kartografii.
    1 
 1 
Listy A co o tych listach mysli drugi buntownik?
    2 
 1 
agencja to złe słowo. Bardziej przystające do rzeczywistości jest AROGANCJA.
    3 
 2 
Agencja Ale GUGiK to nie ARiMR. Chociaż niektórzy bu chcieli aby tak bylo.
    1 
 1 
Panie Waldemarze A co tu się dziwić. Działają tak jak te co go za rękę złapali, a on na to, że to nie jego ręka. Obserwuję pewne "kariery" nie od dziś. Od samego początku wiedziałem, że zagencjowanie gugiku będzie dobre dla statystyk, ale szkodliwe dla geodezji. Owszem, punktu u ministra w teorii są, bo przecie wydano już kupu kasy z budżetu unii, ale za cholerę nie da się tego przekuć na coś praktycznego, więc wydajemy kolejne, może tym lub następnym razem się uda. Policja widać mimo obiegowej opinii lepszą służbą jest, skoro takie coś nie przeszło - nawet jeśli NIK musiał pomóc. Nam widać nic już nie pomoże.
    4 
 3 
poprawka Przepraszam pismo GI-MZUD-073-13-2013 było z dnia 4 lipca 2013r. i jest rzeczą oczywistą, że przedstawiona koncepcja jest koncepcją własną GUGiK, nie mająca nic wspólnego z moim artykułem i wcześniejszymi pismami kierowanymi do GUGiK.
    1 
 4 
Naprawianie prawa w pismach wyjaśniających. Niby tak szkodzę, a jednak GUGiK przyznaje mi rację w pismach wyjaśniających błędy w rozporządzeniach. Najbardziej rozbawił mnie cytat w w piśmie GI-MZUD-073-13-2013 z dnia 5.07.2013r. podpisanym przez Pana Jacka Jarząbka "Z uwagi na brak możliwości poprawnego wygenerowania kartograficznej reprezentacji skarpy, zgodnie z zapisami rozporządzenia (...) zaleca się aby atrybuty poczatekDoluSkarpy i koniecDoluSkarpy (...) zostały zastąpione atrybutami poczatekGorySkarpy i koniecGorySkarpy. (...) Tak przyjęte atrybuty pozwolą na przedstawienie wszystkich skarp, a jednocześnie ułatwią proces generalizacji obiektu skarpa przy przejściu do skal mniejszych". Szczególnie końcówka bardzo przypomina fragment mojego artykułu, który brzmi "Tak więc lepszą informacją jest zapisywanie informacji o początku góry skarpy i o końcu góry, bo wtedy problemów nie ma i dodatkowo łatwiejsza jest generalizacja takich obiektów, bo przy przejściu do skal mniejszych praktyczne znaczenie ma jedynie góra skarpy"
    2 
 5 
Jeśli już odnosić się do Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego, to Art. 47a. wyraźnie określa, że 1. Do zadań gminy należy: 1) ustalanie numerów porządkowych oraz zakładanie i prowadzenie EMUiA. Dalej w art. 47b ust. 5 jest zapis "Minister właściwy do spraw administracji publicznej określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres informacji gromadzonych w bazach danych EMUiA, organizację i tryb tworzenia, aktualizacji i udostępniania tych baz, (...), potrzebę harmonizacji zbiorów danych tej ewidencji ze zbiorami innych rejestrów publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1a i 1b, a także usprawnienie obsługi obywateli." I minister to określił w rozporządzeniu ws EMUiA. Jest tam wyraźny zapis, ze dane z EMUiA udostępnia się (Par.10. ust.1) w postaci usług sieciowych, plików GML i innych formach. Zgodnie z prawem nic też nie stoi na przeszkodzie aby dane trafiały do PRG jako rejestru integrującego wszystkich bazy gminne. Ale do tego nie jest konieczne stosowanie jedynej słusznej aplikacji, a jedynie określenie standardu wymiany danych.
    2 
 5 
W sprawie listu do Premiera Obserwując dyskusję w sprawie mojego listu chciałbym Państwu wyjaśnić kilka pojawiających się kwestii. Po pierwsze nie jestem naiwny i dobrze zdaję sobie sprawę z tego, że Premier osobiście nie będzie się nim zajmował. Mam jednak nadzieję, że w obliczu potencjalnego zainteresowania GUGiK i nadzorujący go Minister zastanowią się nad swoimi poczynaniami i obniżą swój poziom arogancji. Wprawdzie z dochodzących do mnie głosów wynika, że GUGiK rozpowszechnia informacje, że "Izdebski bardzo szkodzi geodezji", ale to czas pokaże czy moje listy zaszkodziły czy pomogły. Ja uważam, że nie można tkwić w zakłamaniu, w nadętych projektach z których nic nie wynika, w marnowaniu pieniędzy, w nafaszerowanym błędami prawie, braku koncepcji na rozwój geodezji. W ostatnich latach prestiż geodezji znacznie się obniżył i jeśli się czegoś z tym nie zrobi to to będzie tylko gorzej. Ponieważ widzę też, że ktoś z GUGiK pod pseudonimem "nn" wypowiada się w sprawie EMUiA, więc do tego też krótko się odniosę.
    1 
 6 
ad PRG i innych ART 7c ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne nakłada na marszałków obowiązek współdziałania z Głównym Geodetą Kraju w prowadzeniu państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, w tym prowadzenie bazy danych, o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 4, w części dotyczącej obszaru województwa.Kto zatem tworzy. Interpretuj sobie prawo sobie jak chcesz ale czytaj je ze zrozumieniem. A odnośnie KPA to zwróciłem ci jedynie uwagę na odwoływanie się do właściwości. Co więcej zawiera EMUiA czego nie prowadzi w swoim rejestrze gmina. Uprzedzając twoją polemikę wskażę , że wszystkie dane dodatkowe pochodzące z innych rejestrów w procesie zakładania tej ewidencji nie są danymi referencyjnymi, w przeciwieństwie do tych tworzonych przez gminę, dla innych rejestrów. Sprawdź proszę sam w przepisie prawa kto tworzy dane i na podstawie czego (art. 47a ustawy). A jeśli chodzi korzystanie z jednej bazy to przypominam awarię serwera geoportal.
  
 4 
1234 1. 1. Dane z rejestru publicznego/bazy danych/ udostępnia ten organ, który prowadzi dany rejestr. Kompetencje organów określają ustawy (nie kpa), w szczególności jest to ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne, która określa kompetencje organów w zakresie geodezji i kartografii. 2. Zgodnie z tą ustawą kompetencje do prowadzenia i udostępniania PRG należą do GGK, a nie do marszałka. 3. Organy gminy prowadzą 'fragmenty' rejestru publicznego, jakim jest EMUiA. Część danych z tego rejestru (z ok. 2500 baz danych) - dane dotyczące punktów adresowych - trafiają do centralnego rejestru, jakim jest PRG, i z którego mogą i chcą korzystać służby publiczne (z jednej bazy, zamiast z 2500 lokalnych baz - jest to zwyczajnie dla nich prostsze). 4. Sprawdź ponownie, jakie jeszcze dane - oprócz punktów adresowych - mają być gromadzone w PRG i jakie dane-zgodnie z obowiązującymi przepisami-są gromadzone w rejestrach centralnych, a jakie w wojewódzkich lub powiatowych.
    7 
 1 
@nn c.d. I najważniejsze, aby nie odchodzić od tematu głównego tego wątku, EMUiA powstaje w gminach, a nie w GUGiK i nie powinna być moim zdaniem elementem zainteresowania GUGiK w ramach projektu TERYT2, podobnie jak PRG, który jest zadaniem marszałka. natomiast każda gmina, każdy powiat i każde województwo powinno wcześniej czy później ogłosić centralnie adresy URL swoich usług.
    1 
 7 
@nn Ależ mogą mieć, ale nie kolejny raz za pieniądze podatnika. A dodatkowo to niech te portale coś wnoszą, a nie są przeważnie przeglądarkami istniejących w powiatach, GUGiKU, GDOŚu czy PIGu usług WMS. A kosztować potrafią np.: dolnośląski 66mln. Krótka notatka z mediów: "Ile kosztuje stworzenie dobrego portalu regionalnego? W Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu uznali, że co najmniej 58 mln zł. Po rozpisaniu przetargu okazało się jednak, że najtańsi liczą sobie aż 66 mln zł. Województwo na tę cenę więc przystało i dziś podpisano umowę na stworzenie portalu e-DolnySlask. ? To absurdalne pieniądze ? komentują dla naTemat znawcy sieci. Oceniać dość rozrzutnych jak na czasy kryzysu samorządowców nie chcą natomiast lokalne media." Link do całosci: http://natemat.pl/69257,dolnoslaski-urzad-marszalkowski-zaplaci-66-mln-zl-za-nowy-regionalny-portal-to-absurdalne-pieniadze
  
 2 
@nn Albo nie chcesz widzieć problemu albo go naprawdę nie dostrzegasz. Nie chodzi o precyzję określeń, czy geoportal jest bazą danych, czy baza danych może być geoportalem. Chodzi mianowicie o to, że podstawowe elementy baz danych udostępnianych przez geoportale powstają na dole. Geodeta-terenowiec wytwarza dane, współrzędne punktu granicznego, wysokość pikiety terenowej, określa przebieg odcinka sieci uzbrojenia podziemnego. Zasób powiatowy to gromadzi i przetwarza, podobnie jak zasób wojewódzki, a centrala wydaje pieniądze na kolejne przetwarzanie tego co jest przetworzone. Nieprawda? To przyjrzyj się projektowi Teryt 2. Niewiele pieniędzy wymaga natomiast uruchomienie geoportalu-publikatora centralnego usług świadczonych w województwach czy powiatach. I nieumiarkowanie w wydawaniu pieniędzy jest tutaj problemem, a nie dyrdymały o właściwości miejscowej i rzeczowej. Co wspólnego z KPA ma publikowanie danych?
    1 
 6 
Ask one Zgoda, ale nie NMT. A na zadane pytanie, odpowiem pytaniem: z czego wynika, że inne organy/podmioty nie mogą mieć swoich 'lokalnych' portali?
    8 
 1 
prawie dobrze do zadań marszałka należą według ustawy również bazy map tematycznych i kilka innych rzeczy. Co do geoportalu zgadza sie, więc dlaczego zamiast jednego wspólnego geoportalu dla całej Polski są geoportale wojewódzkie za kupę kasy, które dublują to co daje geoportal krajowy.Innymi słowy dlaczego geoportal nie jest tak elastyczny żeby nie trzeba było stawiać lokalnych portali?
  
 2 
1234 Chodzi o precyzję wyrażania się. Baza danych to nie portal. W kompetencji marszałka województwa jest prowadzenie bazy danych BDOT10k, a GGK prowadzi zintegrowane kopie wojewódzkich baz danych BDOT10k. NMT należy do kompetencji GGK, a nie marszałka. GBDOT to nazwa projektu, podobnie jak TERYT (nie należy go mylić z rejestrem prowadzonym przez GUS). Geoportal to centralny punkt dostępowy (portal) do danych, udostępnianych przez właściwe organy (patrz 'właściwość rzeczowa' i 'właściwość miejscowa' czyli inaczej 'kompetencje' danego organu lub podmiotu) i jak sam piszesz - prezentuje dane różnych organów.
    7 
 1 
@nn Warto zajrzeć na te bazy-portale to się dowiesz czy jest to tylko BDOT10K. A swoją drogą co proponuje GBDOT, czy TERYT? Czy GBDOT nie jest pochodną BDOT10k i innych, czy ZSIN nie jest pochodną EGiB, czy wreszcie Geoportal nie prezentuje w przeważającej mierze danych wojewódzkich (BDOT, NMT) czy powiatowych (EGi)?. A co Ci chodzi?
  
 3 
Listy Ludzie wątpią czy Izdebskiemu cos sie uda wywalczyc jest osamotniony, ludzie sie boją jawnie zajmowac stanowisko. Sądzę, że kluczowe bedą ustalenia CBA. Jak CBA postawi jakies zarzuty to listy Izdebskjiego i Figasa będa miały inny wymiar. Jesli CBA nic nie zrobi to bedzie hulaj dusza piekła nie ma.
    2 
 4 
1234 Tzw. bazy wojewódzkie (nie żadne portale!) to tylko BDOT10k.
    8 
 1 
Cięcia budżetowe? Wg doradcy GUGiK (czytaj prezentacja 2 Spotkanie zespołu ekspertów ds. polityki przestrzennej wraz ze służbami geodezyjnymi Toruń, 8 października 2013 r - na forum tekst 2013-10-10 Konwent Marszałków RP) projekty GEOPORTAL 2,GBDOT, TERYT 2 i 3,ZSIN (faza I) ISOK w latach 2007-2013 pochłonęły jak dotąd 560,70 mln PLN , projekty lokalnych (wojewódzkich) baz danych ok. 320 mln PLN. Problem w tym , że dane z portali wojewódzkich zasilają (a przynajmniej powinny zasilać) dane centralne, a zbudowane zostały za połowę ceny. Jeżeli tak pójdzie dalej to konwersja danych na platformę europejską kosztować będzie według klucza min. 1 mld zł . Więc warto o tym otwarcie pisać, nagłaśniać i żądać wyjaśnień.Ciekawe kiedy KE upomni się o zwrot pieniędzy?
    1 
 7 
w marnowaniu mam juz tradycje Z IPE tez byla krytyka a GGK robil co chcial http://tnij.org/ipenik, czy tera bwedfzie tak samo?
    1 
 5 
2014-2020 Jak sobie pomyśle ze takie marnotrawienie będzie trwało jeszcze 7 lat w nowej perspektywie to mnie szlag trafia. Dobrze Panie Waldku życzę powodzenia!.
    3 
 2 
Do Janka Trzymam kciuki za kolegów z GUS i zachęcam do stosownych działań w celu ujawnienia komentatora, który publicznie oskarża i przywołuje nazwisko. W ostatnim numerzez Geodety jest doskonały przykład przeprosin na pół strony za znieważające komentarze na geoforum - to chyba jedyna metoda walki o przyzwoity, merytoryczny poziom dyskusji.
    1 
 2 
@anty-hau Nie mam żadnej wiedzy co dzieje się w różnych instytucjach pod stołem, wiem tylko że naiwnością jest wierzyć że cokolwiek się zmieni pod wpływem jednego czy więcej listów otwartych. Rządy się zmieniają, ale nie zmieniają się rządzący. Jeśli dzieje się coś niezgodnego z prawem to myślisz że szef, sze szef szefa o tym nie wie. Wie dobrze i ta wiedza ma dla nich dużą wartość (materialną lub niematerialną) Moje szczekanie było tylko ilustracją pewnego przysłowia o karawanie. A instytucje typu CBA czy NIK nie znajdą nic co by było nieprawidłowością, wszak wszystko było i jest przeprowadzane zgodnie z prawem zarówno polskim jak i dyrektywami unijnymi. Więc o co chodzi z tymi kropkami, możesz mi wytłumaczyć ?
    3 
 1 
List otwarty - HAU obyś się, "szarik" - nie zdziwił. sa granice, po których przektoczeniu ktoś "połaczy kropki" z rysunku - nie zrozumiałego dla CBA, i gdyby wziąć kontrolę tego co się wydarzało przez ostatnich 15 lat, w GUGUiKu, ARiMR i jeszcze gdzieniegdzie - okazałoby się, że łatwo połączyć rozproszone rzeczy w jedną całość. Może też coś wiesz, że masz taką wielką pewność że nic się nie wydarzy ?
    3 
 1 
Ja też mam coraz mniejszą wiarę, że kiedyś będzie normalnie, ale starać się trzeba! Każda metoda jest dobra, a list otwarty jest jedną z nich - trzymam kciuki. Skoro poruszono też wątek powielania działań(powszechnego), to wypada wspomnieć i o trzykrotnym wykonywaniu tych samych czynności. Ten sam akt notarialny, decyzja lub orzeczenie sądu, wprowadzane są niezależnie w EGiB, KW i ewidencji podatkowej. A przecież jest prosty sposób, żeby zrobić z tym porządek i nie musieć tego potem integrować.
  
 3 
GUS Tak mi wygląda, że koledzy w GUGiKu przy porannej kawie próbują odwrócić uwagę od siebie podając inny temat. Dobre zagranie :)
    5 
 1 
GUS - c.d ?Ponieważ GUGiK i GUS są instytucjami Państwowymi, więc uważam, że powinny ze sobą współpracować? ? to świadczy o kompletnym oderwaniu od polskich realiów. Kto i gdzie ze sobą współpracuje, zwłaszcza jeżeli chodzi o kasę? Od ilu (dziesiątek) lat mówi się np., że nie ma sensu robić dwóch map topo, wojskowej i cywilne, wystarczy jedna. W ilu jeszcze sytuacjach prace są dublowane? Jest praca, to instytucja ma kasę, a nikt nie będzie skory na jej oddanie komu innemu w ramach współpracy. Jest to ABC naszej administracji pod dowolnymi rządami i żadne rządy tego nie zmienią.
  
 6 
GUS ?Przed spisem powszechnym 2011 takie dane pozyskał dla swoich celów GUS? ? GUGiK to mały pikuś w porównaniu z marnotractwem pieniędzy jakie zafundował nam GUS w ramach spisu (kilkuletni budżet całej geodezji i kartografii na te zabawę poszedł). Te ichniejsze dane adresowe są guzik warte, podobnie jak cały spis, który tylko z nazwy był powszechny, a na podstawie którego nie można podać wiarygodnych danych na poziomie gmin? GUS dostał ogromna kasę, którą Z-ca Generalnego Komisarza Spisowego, Dyrektor Centralnego Biura Spisowego (tak, tak to znany nam z GUGiKu J. Dygaszewicz) z radością przeznaczył na kosztowne gadżety, z których efekt jest mizerniejszy niż ze zwykłego spisu na papierze. Dopiero bajzel byłby, gdyby GUGiK te ?dane? zaczął wykorzystywać.
  
 5 
? Szkoda gadać/pisać.
    1 
 4 
Sama prawda Panie Waldku zyczę powodzenia, a czy ktos wie coś o działaniach CBA w GUGiK?
    3 
 3 
list napisali to geoportal odłączyli:)
    1 
 2 
Geoportal znów nie działa - zgroza
    1 
 2 
Efekt listów Sadze jednak ze jakiś efekt tych listów w końcu będzie. I nie musi to być wcale dymisja kogokolwiek, chodzi o to aby GUGIK liczył sie z geodetami.
    2 
 2 
Aplikacja Comarch Do Alojzego... I tej aplikacji "wszystko w jednym" jeszcze długo nikt nie zobaczy Sfinks
    1 
 1 
Lepiej tak - Wielozadaniowy Innowacyjny Darmowy Moduł Obsługi
    3 
 4 
widmo Więc Ipe Do Matry Odeszło?
    2 
 2 
@alojzego to może zamiast określać go skomplikowaną nazwą "system teleinformatyczny...." zwyczajnie nazwijmy do WIDMO?
    3 
 2 
To jest lepsze. ?Czy następnym krokiem będzie rozdawanie oprogramowania do prowadzenia katastru?? Główny Geodeta Kraju odpowiada: ?Główny Urząd Geodezji i Kartografii w drugiej połowie br. będzie oferował starostom i prezydentom miast system teleinformatyczny przeznaczony do prowadzenia zasoby zgodnie z obecnie wprowadzanymi regulacjami prawnymi utworzony w ramach projektu realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego we współpracy GUGiK ze Starostwem Powiatowym w Piasecznie oraz Urzędem Miasta w Płocku? - tylko kto widział ten system???
    2 
 3 
jaki gospodarz takie gospodarstwo Najbardziej podoba mi się fragment "w Panu znajdziemy w końcu osobę, która okiem rozsądnego gospodarza spojrzy na..." no comments
    2 
 3 
natężenie listów otwartych i krytyki gugik wynika niestety ze stanu geodezji i zaangażowania gugik w jej sprawy (projekty, prawo). Jakoś dziwnym trafem za poprzednich GGK (Potrapeluk, Albin itd) nikt listów otwartych nie pisał. Wychodzi na to, że pojawienie się ekipy z arimr nie jest bez znaczenia.
    2 
 5 
do Maćka Nie ma Pan racji. Nasze środowisko jest dziwne, wszyscy narzekają a jak proponuje się skargę to nie bo inspektorzy się zbieszą i nie będą sprawdzać szybciej opracowań. Ludzie jedna osoba wypowiedziała to o czym wszyscy gadają cichaczem. Panie Waldku gratuluję i trzymam kciuki żeby był odzew, a durnych wpisów proszę nie czytać Pozdrawiam i gratuluję!!!
    4 
 6 
czym tu się podniecać - każdy ma prawo pisać gdzie chce i o czym chce. Papier to papier, przyszedł, zostanie zarejestrowany, może nawet jakiś pomniejszy urzędnik się nim zainteresuje na polecenie przełożonego, następnie zostanie przekazany do MAC, który napisze odpowiedź mniej lub bardziej sensowną, która przez URM wróci do nadawcy. Czy to coś zmieni w naszym geodezyjnym świecie ?
    2 
 6 
geodeto! gdzie byłeś, jak Cię nie było? Branża siedzi cicho, ale branża wie. I branża nie zapomina...
    1 
 2 
uwagi Szanowni Państwo, Pragnę zwrócić Państwa uwagę na parę faktów. Pan Waldemar nie jest bojownikiem o społeczną sprawę i ochronę publicznych pieniędzy, a jedynie broni własnych interesów. Pan Waldemar wybrał taki sposób, może trochę ?lanserski?, ale cóż rzecz gustu. Jednakże należy przyznać racje Panu Waldemarowi, że działalność GGK jest szkodliwa dla rynku geoinformatycznego poprzez uprawianie rozdawiennictwa ?darmowego? oprogramowania. GGK świadomie lub też nie, korzystając z uprzywilejowanej pozycji buduje rynek twórcy EMUiA, zdobywając dla tej firmy kolejne lokalizacje. GGK otwiera drzwi do kolejnych wdrożeń twórcy EMUiA, pod sztandarami INSPIRE. Zabawne , że robi to za pieniądze konkurencji, która płacąc podatki, tym samym opłaca działania GGK.
    3 
 7 
DO DORADCY Do Doradcy - prybliż proszę kto z kim kręci lody, dlaczego i za ile. Nie bójmy się prawdy i faktów - one zawsze się obronią, nazwisa, kwoty - to wszystko może mieć znaczenie. Doradco oświeć nas wszystkich żebyśmy mogli jescze bardziej śwadomie wspierać samotnych wojowników o sprawiediwość.
    3 
 4 
nie tędy droga :( Panie Waldku, czy wierzy Pan naprawdę, iż premier rzuci wszystko by pochylić się nad tą sprawą? To trochę jak list do opatrzności... Proponuję trzy inne instytucje: 1. CBA - ci lubią sprawdzać kto kręci lody, z kim i za ile, a tu widać to jak na dłoni, 2. NIK - kontrola wydatków publicznych 3. UZP - kontrola zamówień publicznych. I wreszcie prasa - nie branżowa, bo za mały jest "target", a jakiś ogólnopolski szmatławiec. Za nim pójdą "poważne" gazety...
    5 
 8 
Brawo!! W końcu ktoś głośno zwraca uwagę na ten bajzel! Życzę powodzenia i wytrwałości Panie Waldemarze! Trzymam kciuki.
    5 
 6 
Gratulacje Gratuluję determinacji w działaniu. Podzielam większość argumentów i zyczę powdzenia.
    4 
 6 
Niech się wstydzi Niech się wstydzi ten co wstydliwy i ten co siedzi w majtkach GGK i MAC.
    2 
 4 
ad vocem Na innym wątku tego forum (Co można udostępniać z EGiB?)napisałem o wątpliwych moim zdaniem "interpretacjach prawa" w niewątpliwych sprawach powszechności informacji i otwartości na działania innych podmiotów. Oczywiście jest to głos wołającego na pustyni i przykro mi Panie Waldemarze, ale i Pana list spotka się niewątpliwie z kolejną "słuszną interpretacją". Problem polega jedynie na tym, że z pozycji lokalnych geoportali, baz danych, otwartych na zewnątrz SZYBCIEJ, LEPIEJ I BEZ ZBĘDNEJ FILOZOFII tzw.POWSZECHNEJ, aczkolwiek udostępnianej nie wszystkim i z ograniczeniami, INFORMACJI PRZESTRZENNEJ z serwerów GUGiK, lepiej dotrzeć do informacji niż za pośrednictwem tych wielomilionowych "inwestycji". Pan Premier ma teraz na głowie PiS, Twój Ruch, SLD , słupek poparcia, a nie jakieś tam działania GGK. Tak więc róbta co chceta.
    3 
 8 
służby prasowe będą miały ciężki wieczór:o)
    3 
 10 
@ad jak mniemam jestes beneficjentem obecnej sytuacji, więc WI jest twoim wrogiem
    6 
 10 
Wstyd Brzydko tak sr.. we własne gniazdo.Brudy trzeba prać we własnym domu! O co chodzi? Czyżby o własną kieszeń?
    18 
 7 
To jest właśnie smutne jak patrze na szarika. Fajnie się ze wspólnej pisze komentarzyki i energię na to marnuje, ale dla geodezji to za wuja nic nie zrobią. A ja się pod nazwiskiem wypowiedzieć nie mogę bo mi zaraz kontrolę naślą, żebym przestał się nudzić. Współczuję nam, bo nawet taki WI nic nie zdziała.
    3 
 7 
Bardzo Fajnie ...
    4 
 10 
Hau hau, zły Boni nie odpowiedział, dobry Tusk rozgoni to towarzystwo, hahaha.
    9 
 5 



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy stały most na Wiśle otwarto 5 kwietnia 1573 r. w Warszawie?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Niewodniczański (1933-2010)

Tomasz Niewodniczański (1933-2010)
Fizyk jądrowy, menedżer, kolekcjoner kartografików, urodził się 25 września 1933 roku w Wilnie, tam też spędził dzieciństwo. Po ukończeniu studiów na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie rozpoczął pracę w Instytucie Badań...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1260
Johannes Campanus z Novary (1220-96), kapelan papieża Urbana IV, publikuje łacińską wersję "Elementów" Euklidesa. Wersja ta będzie w powszechnym użyciu przez następne 200 lat.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama