Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2005-12-21| Edukacja, Ludzie, Instytucje

Jak FENIX z popiołów, superkomputer na WAT


Na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (Wydział Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej, Zakład Geodezji i Topografii)uruchomiono jedną z najszybszych w Polsce maszyn obliczeniowych – superkomputer o nazwie FENIX.

Zakup i jego uruchomienie finansowane były z grantu Komitetu Badań Naukowych „Wdrożenie informatycznego systemu równoległego przetwarzania i modelowania danych w opracowaniach geofizycznych i geodynamicznych”, którego kierownikiem był dr inż. Mariusz Figurski.
Komputer będzie wykorzystywany m.in. do: analiz z zakresu numerycznego modelowania atmosfery ziemskiej, modelowania zjawisk o charakterze o charakterze periodycznym w warstwach wysokiej atmosfery, serwis badania zaburzeń jonosferycznych jako element regionalnych badań pogody kosmicznej, przetwarzania geodanych przy poszukiwaniu związków między zjawiskami zachodzącymi na Słońcu, w magnetosferze i atmosferze Ziemi, a także do opracowania geodezyjnych i geofizycznych obserwacji GNSS przy analizach stabilności układu odniesienia ETRF89 w Polsce.

MP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS