wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2005-12-28| GNSS, Geodezja, GIS, Instytucje

Testowy satelita systemu Galileo na orbicie!


Po 6 latach od podpisania przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną kontraktu na opracowanie wstępnego projektu budowy systemu Galileo na orbicie został umieszczony pierwszy satelita europejskiego systemu nawigacyjnego. Urządzenie nazwano GIOVE-A (Galileo In-Orbit Validation Element), co po włosku znaczy Jowisz. Jest to ukłon w stronę Galileusza, który w XVII wieku odkrył satelity Jowisza.

Start satelity planowano początkowo na 26 grudnia, ale po wykryciu problemów w naziemnej stacji kontrolnej przesunięto go na 28 grudnia. Tego dnia o godzinie 6.19 czasu środkowoeuropejskiego rakieta Sojuz wraz z satelitą została wystrzelona z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Po 3 godzinach 42 minutach i 31 sekundach GIOVE-A znalazł się na swojej orbicie. Drugi satelita – GIOVE-B – ma zostać wystrzelony również w tym roku.

ESA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS