Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-09-30 | Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje, Imprezy

Europejskie GUGiK-i zjechały do Warszawy

Od dziś do środy (30 września – 2 października) w Warszawie będą obradować przedstawiciele EuroGeographics – organizacji zrzeszającej służby geodezyjne krajów europejskich. Polska po raz pierwszy jest gospodarzem Walnego Zgromadzenia Zarządu tego stowarzyszenia.


Ilustracja: Europejskie GUGiK-i zjechały do Warszawy

Do stołecznego hotelu Sheraton przybyło 140 delegatów reprezentujących 55 instytucji zarówno z 46 krajów członkowskich, jak i z kilku państw współpracujących. Przywitał ich minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. W swoim przemówieniu podkreślał, jak duże znaczenie dla strategii rozwoju Polski ma poprawa jakości informacji przestrzennej oraz ułatwianie dostępu do niej. Zapewnił także, że nasz kraj zamierza mocno angażować się w europejskie inicjatywy realizujące te cele, np. w Agendę Cyfrową czy INSPIRE. Z kolei główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski skupił się w swojej prezentacji na współfinansowanych ze środków unijnych projektach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii – przede wszystkim GBDOT oraz ISOK.

Jednym z ważniejszych tematów trzydniowych obrad będzie ELF – European Location Framework. – To najbardziej ambitny projekt realizowany dotychczas przez EuroGeographics – powiedział Dave Lovell, sekretarz generalny tej organizacji. Przedsięwzięcie zainicjowano kilka miesięcy temu, a jego celem jest przygotowanie zharmonizowanych, urzędowych zbiorów referencyjnych dla całej Europy. Inicjatywa idzie dalej niż INSPIRE, bo oferowane przez nią dane przestrzenne mają mieć charakter transgraniczny i będą udostępniane za pomocą wspólnej platformy. ELF ma obejmować takie tematy danych, jak: sieć hydrograficzna, jednostki administracyjne, sieć transportowa, nazwy geograficzne, rzeźba, użytkowanie/pokrycie terenu czy ortoobrazy. Jednym z partnerów projektu jest GUGiK.

Poza tym Zarząd EuroGeographics będzie w Warszawie dyskutować o nowej strategii działania i budżecie, a także rozważy przyjęcie dwóch kolejnych członków. Nie zabraknie również takich tematów, jak: INSPIRE, Agenda Cyfrowa, uwalnianie danych przestrzennych czy wizja rozwoju narodowych agencji odpowiedzialnych za geodezję i kartografię. Ważnym poruszanym zagadnieniem ma być ponadto powołanie europejskiego komitetu GGIM – ONZ-owskiej inicjatywy ds. zarządzania globalną informacją przestrzenną.

EuroGeographics

EuroGeographics to największe stowarzyszenie zrzeszające służby geodezyjne krajów europejskich i instytucje zajmujących się geodezją, kartografią i informacją przestrzenną. Celem stowarzyszenia jest m.in.:
• angażowanie się w europejskie projekty i inicjatywy związane z informacją przestrzenną, w tym w działania Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego,
• wymiana dobrych praktyk z zakresu budowy infrastruktury informacji przestrzennej,
• harmonizacja krajowych zbiorów danych przestrzennych.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@przechodzień geodeta to nie dentysta, efekt jego pracy nie jest nawet jego :)
  
? Nie wiem, o jakiej 'swojej własności' Państwo tu dyskutujecie, ale jeśli geodeta robi coś na moje zlecenie, to efekt tej pracy jest MÓJ, a nie tegoż geodety. Geodeta wykonuje określone usługi, sprzedaje produkt i bierze się za kolejne zlecenie. Czy jak dentysta zrobi mi plombę, to ona jest moja, czy dentysty? Bo jeśli dentysty, to za co byłaby zapłata?
    1 
 3 
Yhy, zawód zaufania publicznego 600 zł za podział i 250 zł za mdcp. Po byku.
  
 4 
Uprawnienia?Toż to śmiech na sali Czy to, co jest w geodezji można nazwać UPRAWNIENIAMI? A cóż to za uprawnienia, jeśli bez namaszczenia URZĘDNIKA , bez jego zgody, bez jego kontroli, bez jego pieczątek i bez jego podpisu - nie masz prawa zrobić NIC! Przy czym musisz pamiętać, że UPRAWNIEŃ NIE WYMYŚLIŁA KOMUNA. Uprawnienia były dużo wcześniej (vide ustawa o mierniczych przysięgłych z 1925 r.) Uprawnienia są ponadto również w innych krajach nie tylko Europy, i to tam gdzie komuna nigdy nie zabawiła nawet na chwilę. I gwoli "OBIEKTYWNOŚCI PO CAŁOŚCI" drogi kolego ~QQQ nie zapominaj, że geodeta (wcześniej mierniczy) to zawód zaufania publicznego a nie minimarketowa profesja.
    2 
 4 
Cudza własność Lechu, nie wiem na jakim terenie pracujesz ale...współczuje i rozumiem Twoją frustrację. Takie złe przypadki trzeba eliminować i przykładnie karać. Rób coś w tym względzie, sama możliwość wypowiedzenia się na GEOFORUM to za mało. Pamiętaj, że to tylko Pataologia - jak sam pisałeś - a nie działanie ogółu geodezji w Polsce. Zapewniam Cię, że uczciwymi - oprócz Ciebie - są również inni koledzy geodeci.
    2 
 1 
W geodezji kopiowanie cudzej własności jest uznawane za normalność. Ten patologiczny stan utrzymywany przez Państwo tak się przyswoił, że są geodeci którzy korzystanie z cudzej pracy za "opłatę" nie wynoszącą nawet 10% faktycznej wartości uzyskiwanego dobra, uważają za normalny stan. Którzy nie chcą słyszeć o u normalnieniu sytuacji, bo stracili by jedyny walor jaki mają, konkurencyjność bez nakładów i kosztów. A gwarantem tego stanu jest Państwo, które upaństwawiając wyniki pracy wszystkich geodetów działających gospodarczo bez odszkodowania, oddaje za 10% wartości innym i udaje, że jest wszystko LEGE ARTIS. No cóż mając za sobą rzesze pasożytów, którzy bez skrupułów wykorzystują ten stan rzeczy, jednocześnie świetnie się orientując o faktycznej wartości "nabytego" od Państwa dobra, bo odsprzedając dalej ceny podnoszą nawet 10x, to w efekcie ten ZŁODZIEJSKI SYSTEM trwa od transformacji. A najgorsze jest to, że tej PATOLOGI PAŃSTWOWEJ nowi geodeci nie zauważają i wchodzą w to "błoto" jak w MATRIX.
    4 
 5 
Tak jest! Komuna się skończyła a głupkowate uprawnienia i inne podobne zostały. Bądźmy obiektywni po całości.
    5 
 5 
Komuna się skończyła i to bezpowrotnie, ale nie w geodezji. Tutaj panuje sobie nadal bylejakość, gotowe mapy do celów projektowych wykonane przez kogo innego a podpisywane jak swoje też przez kogo innego. I to jest normalne, że ja robię dziesiątki km mdcp a ktoś z tego kopiuje bezczelnie na ksero przybija swoją pieczątkę i kasuje jak za swoje? To jest w porządku, @realisto?! Konkurencyjności w jakości brak jest tylko konkurencja w cenach, bo jak skopiowałem cudzą pracę to mogę zniżać ceny. To jest normalne??? A to, że geodetę uprawnionego kontroluje urzędnik bez uprawnień, to jest normalne? Wykonanie pracy i operatu trwa krócej od jego kontroli i klauzul, to jest normalne? Ja chce płacić ale chce być normalnie obsługiwany a nie z łaski. Dlaczego w innych krajach wykonanie mdcp trwa 3 dni od zlecenia do odbioru a u nas 3 miesiące? System jest złodziejski, bo zbiera jednym bez odszkodowania a drugim za drobne pozwala zawłaszczać i zarabiać na cudzej pracy. I TO JEST NORMALNE? SANKCJONOWANIE ZŁODZIEJSTWA?!
    3 
 7 
Boni taki uśmiechnięty czyli dobrze się dzieje. Cyfrowa Polska 3.0 (W końcu teryt3, a zaraz pewnie geoportal3 i pieseł 3 będą)
    3 
 3 
zasób Jakoś nikt nie zauważa, że niejednokrotnie pobiera gotową mapę do celów projektowych z ośrodka (tak obecna mapa zasadnicza niewiele różni się od mapy do c.proj), właśnie dlatego, że dane gromadzone są w jednym miejscu. Problemem może być jedynie fakt, że w niektórych PODGiK-ach stanowczo za długo trwa obsługa i to należy zmieniać. Opłata za ośrodek jest każdemu znana i powinien ja uwzględnić w cenie (ja też za wiele rzeczy nie chciałbym płacić). Zachęcam do szanowania swojego zawodu, nie szmacenia się niskimi cenami. Pozdrawiam
    1 
 5 
czyli Twój pomysł jest taki żeby nie brać nic z ośrodka i mierzyć samemu wszystko ?
    1 
 3 
Do @doświadczonego Ależ mnie nie chodzi o to, żeby nie płacić. To widzę, że Kolega nie zrozumiał tematu. Mnie chodzi, i nie tylko mnie, o to że nigdzie w europejskich krajach nie ma czegoś takiego jak mapa zasadnicza oraz obowiązek aktualizowania jej za friko przez geodetów działających prywatnie. Przecież nasz system jest totalnie chory! Jakim prawem ja pierwsze co, to muszę, to oddać wszystko co stworzę, pod groźbą kary, Państwu? Nikogo nie interesuje jakie ja koszty ponoszę, mam uzupełnić MZ jeśli analog a dzienniki pomiarowe z danymi, obliczenia, mapy rejestry, negatywy... to wszystko muszę przekazać Państwowemu Zasobowi. Moje środki produkcji, moje koszty, a efekt wyprodukowany jest Państwa! A jeszcze teraz GML-em będę musiał wprowadzać dane tak by państwowe bazy uaktualniać, bo Urzędy za duże musiałyby ponieść koszty. I jeszcze może mi wyjaśnisz, w którym kraju UE jest tak, że przed wykonaniem roboty muszę ją zgłosić i poczekać na rejestrację, która dopiero upoważnia mnie do rozpoczęcia prac?
    5 
 3 
Lechu Dużo pytań zadałeś. Pewnie zaraz ktoś mądry na wszystkie Ci odpowie. Ja zapewniam Cię, że mają taki Art. Nie łódź się kolego, że tam wszystko jest za darmo. Europejska brać geodezyjna płaci i to zdecydowanie większe pieniądze niż my za dane. Ale...z tego co słyszę niebawem i u nas dołączymy do Europy, bowiem nowy cennik wprowadza prostotę wyliczeń a jednocześnie widać, że i my będziemy słono płacić za dane z zasobu. Należy się jednak cieszyć i widzieć światełko w tunelu i już dostosowywać nasze ceny za prace geodezyjne do cen europejskich. Ech...to będzie dopiero... raj! Aha....to nie geodeta płaci za aktualizację tylko jego zleceniodawca, wiec ...bierz więcej kasy kolego.
    1 
 3 
CZY MAJĄ SWÓJ ART. 12 ? Tak mi przyszło do głowy, co by było, gdyby zapytać tych delegatów EuroGeographics, czy i u nich systemy geodezji i kartografii w całości opierają się na gromadzenie danych i materiałów oraz kontroli zleceń na prace geodezyjne, i czy jest to fundament ich systemów? Czy i u nich jest obowiązek bezpłatnego przekazywania przez wszystkie firmy geodezyjne wyników prac w pierwszej kolejności Państwu? Czy ich systemy stworzyły i dalej tworzą szereg narzędzi do przymusowego gromadzenia darmowo od prywatnych firm danych, map, negatywów nalotów, baz współrzędnych? A aktualizowaniem tych państwowych baz obarczone są prywatne firmy, które te dane stworzyły? Czy i u nich wprowadzono przymus bezpłatnego uzupełniania państwowych baz danych przez prywatnych wytwórców tych danych? Czy i u nich firmy, którym upaństwowiono dane, muszą za powtórne ich wykorzystanie wnosić opłaty Państwu? Czy mają swój "Art. 12"? Bardzo jestem ciekaw reakcji... Może PTG zapyta?
    3 
 6 



zobacz też:

Europejskie urzędy geodezji prezentują otwartą mapę Europy

EuroGeographics, organizacja skupiająca 45 europejskich urzędów...

Polska w raporcie EuroGeographics

EuroGeographics, zrzeszenie europejskich instytucji geodezyjnych i kartograficznych, opublikowało w swój doroczny...

GUGiK w zarządzie EuroGeographics

Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska została wybrana do zarządu EuroGeographics. Głosowanie miało miejsce 19...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
podymne, czyli podatek zależny od liczby dymów (kominów), rodzaju budynku i miejscowości, wprowadzono w 1629 r.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873)

Paweł Edmund  Strzelecki  (1797-1873)
Geolog, podróżnik, odkrywca, który zdobył najwyższy szczyt Australii i nazwał go Górą Kościuszki. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie (dziś w granicach Poznania) w rodzinie szlacheckiej herbu Oksza. Przez kilka lat zarządzał włościami księcia...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1765
Z inicjatywy podskarbiego nadwornego litewskiego Antoniego Tyzenhausa (1733-85) w Grodnie założono szkołę mierniczą.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2