Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-07-26| GIS

Jaki będzie GIS za 10 lat?

Na to pytanie próbują odpowiedzieć autorzy raportu pt. „Future trends in geospatial information management: the five to ten year vision” napisanego na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych.


Jaki będzie GIS za 10 lat?

Pracami nad publikacją kierowali John Carpenter oraz Jevon Snell z brytyjskiej agencji kartograficznej Ordnance Survey. Dokument zamówił zaś Komitet ds. Zarządzania Globalną Informacją Przestrzenną ONZ (UN-GGIM).

Jak zaznaczają autorzy raportu, GIS jest tak dynamicznie rozwijającą się dziedziną, że przewidywanie przyszłości jest tu zadaniem trudnym. Pewne trendy są jednak wyraźne. Jednym z nich jest szybki wzrost wykorzystania informacji przestrzennej – nie tylko przez profesjonalistów, ale i amatorów. Ale to tempo popularyzacji GIS-u jest znacznie wolniejsze w krajach uboższych, co utrudnia ich rozwój gospodarczy. Dlatego ONZ powinna kłaść szczególny nacisk na wspieranie tych państw w rozwijaniu systemów informacji geograficznej – podkreślono w raporcie.

Najważniejszym dostawcą danych przestrzennych wciąż będą instytucje państwowe. Ale równocześnie ma rosnąć znaczenie informacji dostarczanych przez podmioty komercyjne oraz pozarządowe, a nawet przez zwykłych obywateli. Już teraz obywatele dostarczają wielu ważnych geodanych, przy czym wielu z nich robi to nieświadomie – zauważają autorzy raportu.

W publikacji pod lupę wzięto kwestie techniczne – przetwarzanie w chmurze, drony czy technologie satelitarne. Sporo miejsca poświecono również zagadnieniom licencjonowania danych, a także konieczności szkolenia z wykorzystania GIS-u.

Pobierz raport [4 MB]

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama