Pracami nad publikacją kierowali John Carpenter oraz Jevon Snell z brytyjskiej agencji kartograficznej Ordnance Survey. Dokument zamówił zaś Komitet ds. Zarządzania Globalną Informacją Przestrzenną ONZ (UN-GGIM).
Jak zaznaczają autorzy raportu, GIS jest tak dynamicznie rozwijającą się dziedziną, że przewidywanie przyszłości jest tu zadaniem trudnym. Pewne trendy są jednak wyraźne. Jednym z nich jest szybki wzrost wykorzystania informacji przestrzennej – nie tylko przez profesjonalistów, ale i amatorów. Ale to tempo popularyzacji GIS-u jest znacznie wolniejsze w krajach uboższych, co utrudnia ich rozwój gospodarczy. Dlatego ONZ powinna kłaść szczególny nacisk na wspieranie tych państw w rozwijaniu systemów informacji geograficznej – podkreślono w raporcie.
Najważniejszym dostawcą danych przestrzennych wciąż będą instytucje państwowe. Ale równocześnie ma rosnąć znaczenie informacji dostarczanych przez podmioty komercyjne oraz pozarządowe, a nawet przez zwykłych obywateli. Już teraz obywatele dostarczają wielu ważnych geodanych, przy czym wielu z nich robi to nieświadomie – zauważają autorzy raportu.
W publikacji pod lupę wzięto kwestie techniczne – przetwarzanie w chmurze, drony czy technologie satelitarne. Sporo miejsca poświecono również zagadnieniom licencjonowania danych, a także konieczności szkolenia z wykorzystania GIS-u.
Pobierz raport [4 MB]