Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-09| GNSS

Co dalej z GLONASS-em?

Rosyjskim służbom udało się już wstępnie ustalić przyczyny zeszłotygodniowego wypadku rakiety Proton, w wyniku której zniszczeniu uległy trzy satelity GLONASS.


Co dalej z GLONASS-em?

Przypomnijmy, że wypadek miał miejsce 2 lipca rano nad kosmodromem Bajkonur w Kazachstanie. Zaraz po starcie maszyna zmieniła trajektorię lotu, zaczęła lecieć w dół, zajęła się ogniem i tuż przed ziemią zaczęła się rozpadać. Początkowo podejrzewano, że przyczyną katastrofy była awaria silnika, teraz specjalna komisja badająca zdarzenie mówi o przedwczesnym wystrzeleniu.

Co ciekawe, światowe media donoszą, że z powodu oszczędności zarówno rakieta, jak i ładunek były ubezpieczone tylko na 5% wartości. Oznacza to, że z dymem mogło pójść nawet 240 mln dolarów.

Dużo ważniejszą konsekwencją wypadku jest jednak zagrożenie dla przyszłości systemu GLONASS. Segment kosmiczny tego rozwiązania składa się bowiem z takiej liczby satelitów, która „na styk” pozwala zapewnić globalną dostępność sygnałów nawigacyjnych. Potwierdza to sytuacja z zeszłego tygodnia, gdy w wyniku awarii jednego z aparatów liczba działających sputników GLONASS na kilka dni spadła poniżej 24.

Rosjanie zapewniają, że toczą się intensywne prace nad zabezpieczeniem przyszłości systemu. Ma w tym pomóc wystrzelenie kolejnych dwóch satelitów we wrześniu i październiku br. Tym razem będą one wynoszenie pojedynczo za pomocą bezpieczniejszej rakiety Sojuz.

Źródło: RIA Novosti, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS