wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-09| GNSS

Co dalej z GLONASS-em?

Rosyjskim służbom udało się już wstępnie ustalić przyczyny zeszłotygodniowego wypadku rakiety Proton, w wyniku której zniszczeniu uległy trzy satelity GLONASS.


Co dalej z GLONASS-em?

Przypomnijmy, że wypadek miał miejsce 2 lipca rano nad kosmodromem Bajkonur w Kazachstanie. Zaraz po starcie maszyna zmieniła trajektorię lotu, zaczęła lecieć w dół, zajęła się ogniem i tuż przed ziemią zaczęła się rozpadać. Początkowo podejrzewano, że przyczyną katastrofy była awaria silnika, teraz specjalna komisja badająca zdarzenie mówi o przedwczesnym wystrzeleniu.

Co ciekawe, światowe media donoszą, że z powodu oszczędności zarówno rakieta, jak i ładunek były ubezpieczone tylko na 5% wartości. Oznacza to, że z dymem mogło pójść nawet 240 mln dolarów.

Dużo ważniejszą konsekwencją wypadku jest jednak zagrożenie dla przyszłości systemu GLONASS. Segment kosmiczny tego rozwiązania składa się bowiem z takiej liczby satelitów, która „na styk” pozwala zapewnić globalną dostępność sygnałów nawigacyjnych. Potwierdza to sytuacja z zeszłego tygodnia, gdy w wyniku awarii jednego z aparatów liczba działających sputników GLONASS na kilka dni spadła poniżej 24.

Rosjanie zapewniają, że toczą się intensywne prace nad zabezpieczeniem przyszłości systemu. Ma w tym pomóc wystrzelenie kolejnych dwóch satelitów we wrześniu i październiku br. Tym razem będą one wynoszenie pojedynczo za pomocą bezpieczniejszej rakiety Sojuz.

Źródło: RIA Novosti, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS