Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-06-28| Ludzie

Stanisław Schillak profesorem

26 czerwca nominację profesorską z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymał Stanisław Schillak z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.


Stanisław Schillak profesorem

Stanisław Schillak studiował fizykę i astronomię na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stopień magistra fizyki uzyskał w roku 1970 ze specjalizacją w elektronice kwantowej, a magistra astronomii – w roku 1973 ze specjalizacją w astrometrii.

Od roku 1970 pracował w Instytucie Geofizyki PAN w Obserwatorium w Borowcu, a od 1977 r. w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Stopień doktora nauk fizycznych uzyskał w roku 1977 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od roku 1975 zajmował się realizacją pomiarów laserowych do satelitów, od roku 1981 jest kierownikiem zespołu laserowego w Obserwatorium Astrogeodynamicznym CBK PAN w Borowcu. W roku 1997 został kierownikiem tego Obserwatorium.

Habilitację w zakresie geodezji i kartografii uzyskał w roku 2005 na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a od roku 2006 pełni stanowisko docenta Centrum Badań Kosmicznych PAN. Od roku 2007 jest przewodniczącym Sekcji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN i członkiem prezydium tego Komitetu. Jest także członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), Międzynarodowej Służby Obserwacji Laserowych (ILRS) i konsorcjum EUROLAS.

Opublikował ponad 100 prac naukowych i przedstawił wiele prac na konferencjach międzynarodowych. W roku 2012 został kierownikiem Zakładu Geodezji Planetarnej CBK PAN. Obecnie pracuje w Centrum Badań Kosmicznych PAN, zajmując się problematyką satelitarnych obserwacji laserowych, wyznaczaniem orbit satelitów, współrzędnych stacji i ruchem płyt tektonicznych. Uczestniczy także w opracowaniu wyników GNSS i w zadaniach realizowanych przez Laboratorium Czasu i Częstotliwości Obserwatorium w Borowcu.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS