Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-06-25| Geodezja, Prawo

Opłaty niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny na dzisiejszym posiedzeniu (25 czerwca) orzekł niezgodność niektórych zapisów Prawa geodezyjnego i kartograficznego z Konstytucją RP.


Opłaty niezgodne z konstytucją <br />
fot. AW
fot. AW

Trybunał stwierdził, że:
• art. 40 ust. 5 pkt 1 lit. b ustawy Pgik jest niezgodny z artykułem 92 ust. 1 i art. 217 Konstytucji RP;
• zakwestionowany przepis traci moc z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

Zakwestionowany przepis upoważniał ministra właściwego ds. administracji publicznej do określenia wysokości opłat za czynności związane z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz uzgadnianiem usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, jak również za czynności związane z prowadzeniem krajowego systemu informacji o terenie, za udzielanie informacji, wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego, uwzględniając potrzeby różnych podmiotów oraz konieczność zapewnienia środków na aktualizację i utrzymywanie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Zasadnicze motywy wyroku przedstawił sędzia sprawozdawca Stanisław Rymar. Jak powiedział, opłaty za czynności związane z prowadzeniem państwowego zasobu mają charakter danin publicznych w rozumieniu artykułu 217 konstytucji*. Poza tym art. 40 ust. 5 pkt 1 lit. b ustawy Pgik jest niezgodny także z artykułem 92 ust. 1 Konstytucji RP, ponieważ nie reguluje on wszystkich elementów stosunku daninowego oraz pozostawia organom władzy wykonawczej pełną swobodę decyzyjną w zakresie kształtowania wysokości opłat oraz metodologii ich obliczania.

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku przedstawiciela Sejmu i odroczył o 12 miesięcy wejście w życie wyroku, z uwagi na to, że natychmiastowe jego wykonanie spowodowałoby utrudnienie wykonywania czynności geodezyjnych.

Trybunał obradował w pięcioosobowym składzie: Małgorzata Pyziak-Szafnicka (przewodnicząca), Stanisław Rymar (sprawozdawca), Teresa Liszcz, Piotr Tuleja i Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz.

Przypomnijmy, że rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożyła w lipcu 2012 roku. Był on konsekwencją wniosku złożonego do RPO 31 stycznia 2012 r. przez Geodezyjną Izbę Gospodarczą o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego m.in. w sprawie tych przepisów.

Zdaniem RPO, który poparł wystąpienie GIG, w kwestionowanym przepisie brakuje unormowań przyjętych w akcie wykonawczym, zwłaszcza tych, które wyznaczają kierunek regulacji i przesądzają najważniejsze kwestie, jak określenie wysokości opłaty, a więc materii zastrzeżonej – w świetle art. 217 konstytucji – do regulacji ustawowej, co jest niezgodne z konstytucją. Opłaty, o których mowa w art. 40 ust. 5 pkt 1 lit. b Prawa geodezyjnego i kartograficznego, będące należnością publicznoprawną, powinny nie tylko zostać nałożone ustawą, lecz także ustawa powinna szczegółowo określać zasady ich kalkulacji, zwłaszcza w sytuacji, gdy ustalenie konkretnej opłaty za czynności geodezyjne i kartograficzne następuje zawsze w formie decyzji administracyjnej.

*Art. 217 konstytucji mówi, że „nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy”.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS