Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-06-20| GNSS

ASG-EUPOS przypomina: planuj pomiary

Z uwagi pytania kierowane do Serwisu Wsparcia Technicznego ASG-EUPOS administratorzy tej usługi informują, że problemy z uzyskaniem danych obserwacyjnych RTK/RTN w systemie ASG-EUPOS w rejonie południowo-wschodniej Polski, występujące od kilku dni w godzinach 13:30-14:00 (godz. 11:30-12:00 czasu GPS), związane są ze słabą konstelacją satelitów GPS.


ASG-EUPOS przypomina: planuj pomiary

Na opublikowanym przez administratorów wykresie widać liczbę satelitów GPS widocznych min. 10 stopni nad horyzontem w okolicach Rzeszowa 18 czerwca br. Spadek liczby satelitów do 4 powoduje, że uzyskanie sieciowego rozwiązania RTN w praktyce staje się niemożliwe. Użytkownicy korzystający z innych satelitarnych metod pomiarowych (RTK, DGPS, pomiary statyczne) mogą również doświadczyć utrudnień przy wyznaczaniu współrzędnych w tym czasie.

Administratorzy sieci podkreślają, że w przypadku wykonywania prac terenowych z użyciem technik satelitarnych zaleca się planowanie pomiarów z uwzględnieniem m.in.:
• liczby satelitów dostępnych do pomiaru,
• współczynnika PDOP,
• lokalnych warunków wpływających na pomiar (zakłócenia elektromagnetyczne, przesłony terenowe, czynniki wpływające na wielotorowość sygnałów).

Prognoza konstelacji GPS w tym rejonie wskazuje, że utrudnienia w pomiarach spowodowane niewystarczającą liczbą dostatecznie wysokich satelitów powinny ustąpić na przełomie czerwca i lipca br.

Źródło: ASG-EUPOS, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS