Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-06-17| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Trimble prezentuje nowego bezpilotowca

Pierwsze bezzałogowe rozwiązanie fotogrametryczne zaprojektowane z myślą o geodetach i specjalistach od technologii geoprzestrzennych – tak Trimble reklamuje swojego najnowszego drona UX5.


Trimble prezentuje nowego bezpilotowca

Maszynę zbudowano na bazie samolotu X100. Przypomnijmy, że Trimble przejął jego producenta, firmę Gatewing, w kwietniu 2012 roku. Od starszego brata UX5 różni się już samym wyglądem. Zastosowano w nim bowiem zmodyfikowaną konstrukcję bazującą na karbonowej ramie i polipropylenowym wypełnieniu, dzięki czemu jest ona nie tylko lekka, ale i odporna na uderzenia. Jak zapewnia producent, maszyna może latać nawet w deszczu oraz przy wietrze do 65 km/h. Nowością jest także możliwość prowadzenia stromego schodzenia do lądowania oraz odwracanie ciągu silnika. Minimalna długość procedury lądowania skróciła się dzięki temu do 300 metrów – podkreśla Trimble. Ułatwia to wykonywanie nalotów np. w zabudowanym czy zalesionym terenie.

Za wykonywanie zdjęć odpowiada nowa cyfrowa kamera bezlustrowa z matrycą 16 Mpx. W ocenie producenta umożliwia ona zwiększenie produktywności nalotu fotogrametrycznego nawet o 50-75%. UX5 można latać na pułapie od 75 do 750 metrów.

Kolejnym wyróżnikiem bezpilotowca jest oprogramowanie polowe Trimble Access. Umożliwia ono m.in.: szczegółowe zaplanowanie nalotu, śledzenie postępów misji, tworzenie listy czynności do wykonania czy wymianę danych pomiędzy komputerem polowym a maszyną. Producent zapewnia, że dzięki tej aplikacji obsługa UX5 prosta, a sam lot w pełni automatyczny, od startu do lądowania. Nie są wymagane tym samym zaawansowane umiejętności pilotażu.

Zdjęcia z bezpilotowca mogą być przetworzone w oprogramowaniu Trimble Business Center do postaci ortofotomap, chmur punktów czy numerycznych modeli terenu. Jak zapewnia producent, dzięki tej maszynie można generować dane wysokościowe z rozdzielczością przestrzenną dochodzącą nawet do 2,5 cm.

Źródło: Trimble, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS