wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-06-17| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Trimble prezentuje nowego bezpilotowca

Pierwsze bezzałogowe rozwiązanie fotogrametryczne zaprojektowane z myślą o geodetach i specjalistach od technologii geoprzestrzennych – tak Trimble reklamuje swojego najnowszego drona UX5.


Trimble prezentuje nowego bezpilotowca

Maszynę zbudowano na bazie samolotu X100. Przypomnijmy, że Trimble przejął jego producenta, firmę Gatewing, w kwietniu 2012 roku. Od starszego brata UX5 różni się już samym wyglądem. Zastosowano w nim bowiem zmodyfikowaną konstrukcję bazującą na karbonowej ramie i polipropylenowym wypełnieniu, dzięki czemu jest ona nie tylko lekka, ale i odporna na uderzenia. Jak zapewnia producent, maszyna może latać nawet w deszczu oraz przy wietrze do 65 km/h. Nowością jest także możliwość prowadzenia stromego schodzenia do lądowania oraz odwracanie ciągu silnika. Minimalna długość procedury lądowania skróciła się dzięki temu do 300 metrów – podkreśla Trimble. Ułatwia to wykonywanie nalotów np. w zabudowanym czy zalesionym terenie.

Za wykonywanie zdjęć odpowiada nowa cyfrowa kamera bezlustrowa z matrycą 16 Mpx. W ocenie producenta umożliwia ona zwiększenie produktywności nalotu fotogrametrycznego nawet o 50-75%. UX5 można latać na pułapie od 75 do 750 metrów.

Kolejnym wyróżnikiem bezpilotowca jest oprogramowanie polowe Trimble Access. Umożliwia ono m.in.: szczegółowe zaplanowanie nalotu, śledzenie postępów misji, tworzenie listy czynności do wykonania czy wymianę danych pomiędzy komputerem polowym a maszyną. Producent zapewnia, że dzięki tej aplikacji obsługa UX5 prosta, a sam lot w pełni automatyczny, od startu do lądowania. Nie są wymagane tym samym zaawansowane umiejętności pilotażu.

Zdjęcia z bezpilotowca mogą być przetworzone w oprogramowaniu Trimble Business Center do postaci ortofotomap, chmur punktów czy numerycznych modeli terenu. Jak zapewnia producent, dzięki tej maszynie można generować dane wysokościowe z rozdzielczością przestrzenną dochodzącą nawet do 2,5 cm.

Źródło: Trimble, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
UAV dla geodety Rynek rozwija się coraz bardziej. Ciekaw jestem kiedy trafi do świadomości geodetów i kiedy zwyczaje w ośrodkach pozwolą na przyjmowanie takich danych do zasobu, bo prawo już pozwala. Z drugiej strony jeśli jest rzeczywiście tak bardzo automatyczny to ciekaw jestem czy firma Trimble zaryzykowała by wypożyczenie takiego zestawu na testy osobom, które nigdy w życiu nie pilotowały modeli latających. Temat trzeci to uprawnienia do pilotowania tego typu urządzeń. Aktualnie trwa praca nad przepisami regulującymi BSP (Bezpilotowe Statki Powietrzne) i nie wykluczone, że będą wymagane uprawnienia pilota do komercyjnego wykorzystania takich urządzeń. Ciekaw jestem opinii geodetów czy ta technologia ma szanse według Was na stałe zadomowić się w geodezji czy raczej jest to niewiele znacząca nowinka.
 1 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS