wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-05-23| GIS, Software

SketchUp: reaktywacja

Firma Trimble wypuściła nową wersję jednej z popularniejszych aplikacji do modelowania 3D – SketchUp. To pierwsza aktualizacja tego programu od wykupienia go od Google’a w kwietniu 2012 roku.


SketchUp: reaktywacja

SketchUp jest prostym w obsłudze, choć funkcjonalnym narzędziem do tworzenia trójwymiarowych modeli. O jego popularności świadczyć może duża liczba budynków wymodelowanych w tym oprogramowaniu i opublikowanych w Google Earth – także dla obszaru Polski. Program dostępny był w dwóch wersjach: bezpłatnej (zawierającej podstawowe narzędzia) oraz Pro, dla użytkowników wymagających bardziej złożonych funkcji. Firma Trimble utrzymała ten podział i jednocześnie zmieniła nazwę darmowego oprogramowania na SketchUp Make.

W wersji płatnej SketchUp 2013 dodano moduł LayOut do tworzenia dwuwymiarowej dokumentacji oraz udoskonalono narzędzia do edycji danych wektorowych (m.in. krzywych). Ponadto przyspieszono rendering danych oraz powiększanie widoku i umożliwiono tworzenie własnych szrafur oraz eksport filmów. Ważną nowością jest Extension Warehouse – centralne repozytorium, z którego można pobierać różnorodne wtyczki do SketchUpa zwiększające możliwości tej aplikacji. Obecnie do wyboru jest ich już 112.

W oficjalnym komunikacie prasowym Trimble nie wspomina nic o zmianach w darmowej wersji aplikacji. Korporacja deklaruje natomiast chęć dalszego rozwijania oprogramowania oraz integracji go z innymi swoimi produktami.

Źródło: Trimble, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS