Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-05-21| GIS, Mapy, Teledetekcja

Powstał atlas bez chmur

Amerykański start-up MapBox opracował jednolitą mozaikę zdjęć satelitarnych dla całego świata o nazwie Cloudless Atlas.


Powstał atlas bez chmur

MapBox jest zatrudniającą 30 osób spółką oferującą tworzenie interaktywnych map internetowych bazujących na otwartych danych przestrzennych – przede wszystkim OpenStreetMap. Z jej usług korzystają m.in.: portale Foursquare i Evernote czy dziennik „The Guardian” oraz organizacja Greenpeace.

W wypowiedzi dla portalu „Wired” twórcy Cloudless Atlas podkreślają, że wprawdzie komercyjne portale mapowe posiadają podobną warstwę, ale z reguły jest ona zlepkiem zdjęć o różnej charakterystyce – rozdzielczości czy czasie wykonania. Celem pracowników MapBoxa było stworzenie możliwe jednolitego obrazu całej Ziemi. Prace rozpoczęto w lutym br.

Do tego celu wykorzystano obrazy z sensora MODIS, bezpłatnie publikowane przez NASA. Problemem było jednak już ich samo pobranie. Zaprzęgnięto do tego celu blisko 40 serwerów, które miały pobrać 339 tys. obrazów dla 2011 i 2012 roku. Następnie za pomocą przygotowanych przez MapBox algorytmów wyeliminowano fragmenty z chmurami, mgłą czy refleksami Słońca. Wyselekcjonowane obrazy łączono następnie w taki sposób, że preferowane były te bez śniegu i z możliwie najbardziej rozwiniętą roślinnością.
Warstwa Cloudless Atlas dostępna jest już dla klientów MapBoxa. Wyświetla się w przybliżeniu od 1 do 9. Spółka udostępniła jednocześnie proste narzędzie do edycji kolorystyki tej warstwy.

Jak w wypowiedzi dla „Wired” podkreślają przedstawiciele MapBoxa, projekt Cloudless Atlas udowadnia, że wbrew opiniom niektórych speców od biznesu internetowego, by zaistnieć na rynku map, wcale nie trzeba milionów dolarów.

Źródło: Wired, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS