Członkowie działającego na tym Wydziale Koła Naukowego Geodetów Dahlta wskrzeszą tym samym ideę organizowania zagranicznych obozów naukowych, których zadaniem jest wykonanie dokumentacji geodezyjnej i architektonicznej światowych zabytków architektury. Celem tegorocznej wyprawy jest pałac Pena (fot.) w portugalskiej Sintrze – obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Krakowscy studenci wykonają tam pomiary, na bazie których opracowana zostanie dokumentacja architektoniczna fragmentu pałacu. Na wyposażeniu ekipy, poza tradycyjnym sprzętem geodezyjnym, znajdzie się skaner laserowy, który posłuży do inwentaryzacji wnętrz obiektu.
Ekipa uda się do Sintry mikrobusem. Po drodze zaplanowano wizyty w zakładach Leica Geosystems i Riegl oraz na kilku uczelniach technicznych. Całe przedsięwzięcie potrwa miesiąc, w tym dwa tygodnie przewidziano na prace w Sintrze. Wyprawę wspiera od strony technicznej i finansowej firma MGGP SA z Tarnowa.
Pałac Pena zbudowano w latach 40. XIX wieku. Stoi na wzgórzu nieopodal Sintry. Jest narodowym pomnikiem Portugalii i jednym z siedmiu cudów architektury tego kraju. W 1995 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wybór tego pałacu na cel wyprawy wpisuje się w tradycje BARI. Siedem obiektów, jakie inwentaryzowali uczestnicy poprzednich wypraw, znajduje się na wspomnianej liście. Pierwsza wyprawa BARI wyruszyła z krakowskiego rynku latem 1974 roku, celem była miejscowość Fez w Maroku, gdzie krakowscy studenci wykonali fotogrametryczną inwentaryzację szkoły koranicznej Al-Attarin. Potem były kolejne (o czym można przeczytać tutaj).
Strona Wyprawy BARI 2013