|2013-04-08|
GIS, Mapy, Edukacja
Rusza kolejna inwentaryzacja sów leśnych w Borach Tucholskich
Dzisiaj (8 kwietnia), na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego (Bory Tucholskie, Światowy Rezerwat Biosfery) przeprowadzona zostanie kolejna inwentaryzacja terenowa sów leśnych połączona z tematycznymi warsztatami geoinformatycznymi.
Termin inwentaryzacji terenowej wyznaczony został celowo ze względu na przypadającą w tym okresie bardzo wysoką aktywność głosową i dobową (nocną) sów leśnych, w szczególności z rodzaju Aegolius (włochatka).
Ornitologiczne prace terenowe poprzedzone są wykładem teoretycznym prowadzonym przez Tomasza Błaszczyka z Komitet Ochrony Orłów – Sekcji Ochrony Sów. Po nocnej obserwacji i inwentaryzacji terenowej w kolejnym dniu nastąpi wizualizacja pozyskanych danych w środowisku geoinformatycznym wraz prezentacją możliwości analitycznych związanych z wykorzystaniem dostępnych źródeł i zasobów danych przestrzennych. Warsztaty geoinformatyczne poprowadzi Mieczysław Kunz (Laboratorium Geomatyki i Kartografii WNoZi UMK w Toruniu), a oprogramowanie na czas szkolenia udostępnia firma Esri Polska z Warszawy.
Uczestnikami inwentaryzacji i szkolenia praktycznego są przedstawiciele wybranych jednostek Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych z siedzibą w Słupsku oraz WFOŚiGW, a głównym organizatorem jest Mariusz Grzempa – Kierownik Zaborskiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Charzykowych. Warto wspomnieć, że obszar Zaborskiego Parku Krajobrazowego jest jednym z ważniejszych ostoi w Polsce największej europejskiej sowy – puchacza (Bubo bubo) i park nieprzypadkowo wybrał go jako swoje logo.
Poprzednie inwentaryzacje włochatki (w 2003 i 2011 i 2012 roku) cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz wykazały, że zastosowane metody zwiększania liczebności są bardzo efektywne.
Na fot. powyżej: uczestnicy inwentaryzacji sów leśnych w 2012 roku przed budynkiem nadleśnictwa w Lasce.
Mieczysław Kunz (Wydział Nauk o Ziemi UMK w Toruniu)
|