Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-04-08| GIS, Mapy, Edukacja

Rusza kolejna inwentaryzacja sów leśnych w Borach Tucholskich

Dzisiaj (8 kwietnia), na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego (Bory Tucholskie, Światowy Rezerwat Biosfery) przeprowadzona zostanie kolejna inwentaryzacja terenowa sów leśnych połączona z tematycznymi warsztatami geoinformatycznymi.


Rusza kolejna inwentaryzacja sów leśnych w Borach Tucholskich

Termin inwentaryzacji terenowej wyznaczony został celowo ze względu na przypadającą w tym okresie bardzo wysoką aktywność głosową i dobową (nocną) sów leśnych, w szczególności z rodzaju Aegolius (włochatka).

Ornitologiczne prace terenowe poprzedzone są wykładem teoretycznym prowadzonym przez Tomasza Błaszczyka z Komitet Ochrony Orłów – Sekcji Ochrony Sów. Po nocnej obserwacji i inwentaryzacji terenowej w kolejnym dniu nastąpi wizualizacja pozyskanych danych w środowisku geoinformatycznym wraz prezentacją możliwości analitycznych związanych z wykorzystaniem dostępnych źródeł i zasobów danych przestrzennych. Warsztaty geoinformatyczne poprowadzi Mieczysław Kunz (Laboratorium Geomatyki i Kartografii WNoZi UMK w Toruniu), a oprogramowanie na czas szkolenia udostępnia firma Esri Polska z Warszawy.

Uczestnikami inwentaryzacji i szkolenia praktycznego są przedstawiciele wybranych jednostek Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych z siedzibą w Słupsku oraz WFOŚiGW, a głównym organizatorem jest Mariusz Grzempa – Kierownik Zaborskiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Charzykowych. Warto wspomnieć, że obszar Zaborskiego Parku Krajobrazowego jest jednym z ważniejszych ostoi w Polsce największej europejskiej sowy – puchacza (Bubo bubo) i park nieprzypadkowo wybrał go jako swoje logo.

Poprzednie inwentaryzacje włochatki (w 2003 i 2011 i 2012 roku) cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz wykazały, że zastosowane metody zwiększania liczebności są bardzo efektywne.

Na fot. powyżej: uczestnicy inwentaryzacji sów leśnych w 2012 roku przed budynkiem nadleśnictwa w Lasce.

Mieczysław Kunz (Wydział Nauk o Ziemi UMK w Toruniu)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS