wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-03-19| GIS, Firma, Software, Imprezy

Intergraph ruszył w Polskę z nowościami

W wersjach 2013 oprogramowania Intergraphu znalazło się tyle nowości, że ich zaprezentowanie zajmuje przynajmniej kilka godzin. By je przybliżyć użytkownikom, Intergraph organizuje na całym świecie cykl ponad 200 spotkań „Roadshow”. Cztery z nich zaplanowano w Polsce, z czego pierwsze odbyło się wczoraj (18 marca) w Warszawie.


Intergraph ruszył w Polskę z nowościami

Flagowy produkt Intergraphu, czyli aplikację desktopową GeoMedia, w wersji 2013 wyróżnia przede wszystkim nowy, tzw. wstążkowy interfejs użytkownika. W ocenie producenta pozwala on szybciej docierać do dowolnych funkcji, a także tworzyć własne paski narzędzi i skróty klawiszowe. W GeoMedia 2013 udoskonalono ponadto obróbkę danych wektorowych, m.in. umożliwiając jednoczesną edycję węzłów wspólnych dla obiektów na różnych warstwach.
Nowością jest także Spatial Modeler, który pozwala na łatwe tworzenie własnych procesów przetwarzania danych. By korzystać z tego narzędzia, nie jest potrzebna znajomość języków programowania, choć umiejętność tworzenia skryptów w Pythonie pozwana „wycisnąć” więcej możliwości. Znacznie usprawniono ponadto etykietowanie obiektów na mapach. Użytkownik ma np. możliwość definiowania złożonych reguł tworzenia etykiet, a program sam zadba o to, by nie nakładały się one na siebie.

W oprogramowaniu ERDAS Imagine do edycji danych teledetekcyjnych interfejs wstążkowy i Spatial Modeler były już we wcześniejszych wersjach. Nowością są za to rozbudowane narzędzia do edycji chmur punktów – zarówno ze skanowania laserowego, jak i tych pochodzących z przetworzenia zdjęć lotniczych. Producent udoskonalił również moduły do przetwarzania danych radarowych (Radar Mapping Suite) oraz do automatycznej wektoryzacji na bazie danych teledetekcyjnych (Imagine Objective). W wersji 2013 program oferuje ponadto możliwość wyznaczania już 35 różnych wskaźników teledetekcyjnych.

Sporo zmian zaszło także w produktach webowych, gdzie podstawową aplikacją jest Geospatial Portal. W wydaniu 2013 wyróżnia ją m.in. nowy graficzny interfejs użytkownika. Od strony użytkownika programu ważniejszą zmianą jest jednak nowa konsola administratora, która umożliwia tworzenie oraz zarządzanie geoportalem z dowolnego komputera podłączonego do internetu.

Duża ilość nowości to w głównej mierze konsekwencja włączenia Intergraphu do grupy kapitałowej Hexagon. W związku z tym pojawiły się nie tylko nowe narzędzia, ale także większe możliwości wspólnego wykorzystania aplikacji geoprzestrzennych obu przedsiębiorstw. Przykładami są m.in. integracja aplikacji GeoMedia Desktop i ERDAS Imagine oraz GeoMedia WebMap i ERDAS Apollo.

W warszawskim spotkaniu uczestniczyło około 90 osób. Kolejne edycje „Intergraph Roadshow” odbędą się: 9 kwietnia we Wrocławiu, 16 kwietnia w Krakowie oraz 23 kwietnia w Gdańsku.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS