Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-03-14 | GIS, Mapy, Instytucje

Ile pochłonie cyfryzacja planów zagospodarowania?

Na prośbę Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii resort transportu oszacował, ile może kosztować cyfryzacja danych dla tematu „zagospodarowanie przestrzenne” oraz utworzenie dla nich metadanych.


Ilustracja: Ile pochłonie cyfryzacja planów zagospodarowania?

W dokumencie wysłanym GUGiK-owi krótko opisano projekty samorządowe, w ramach których zrealizowano tego typu prace. Na tej podstawie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej ocenia, że „trudno jest oszacować koszty związane z przeorganizowaniem zbiorów danych przestrzennych”. Są one bowiem zależne np. od wielkości samorządu. Z informacji podanych przez mazowieckie gminy biorące udział w projekcie „Bazy Wiedzy” można natomiast oszacować, że średni koszt związany z cyfryzacją miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to 20 tys. zł.

Resort transportu zaznacza ponadto, że liczba MPZP utworzonych przed wejściem w życie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej jest wyższa od liczby planów utworzonych po wejściu w życie tego aktu. Co więcej, „konieczna jest poprawa jakości danych, które wykorzystywane są do sporządzania studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz MPZP. Przede wszystkim gminy zwracają uwagę na konieczność poprawy jakości map z państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego (w szczególności map zasadniczych, katastralnych oraz topograficznych).”.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

planisto drogi jak najbardziej mówię nie GML-om w wykonaniu GUGIK. Jak nie wiesz dlaczego boś planista, a nie geodeta, to ni dziwota:) Co do reszty "Warszawy" zgadzam się w pełni - analgowość, przetarg 4-letni na wykonanie systemu przez 5 lat za 18mln i aktualizacja Bentleya za 600tys. Krew zalewa, białka się ścinają, a karawana jedzie dalej...
  
Warszawa da się lubić To znamienne, że WARSZAWIAK mówi NIE GML'om - oczywiście lepiej tak jak wszystko w Warszawie - analogowo, prehstorycznie, tradycyjnie - po warszawsku #$%!!..... po piasku :)
  
sceptyku ja prosze o jedno - byle nie gugik i byle nie gmle. A już na pewno nie jedno z drugim, bo temat mpzp też utonie, jak geodezja.
    1 
 1 
MPZP a INSPIRE Minister oczywiście nie wie. A szkoda, , bo jako organ wiodący odpowiadający za Temat "Zagospodarowanie Przestrzenne" powinien mieć własną wizję, a lepiej uzgodnioną z samorzadami. Wizję, która musi brać pod uwagę : - usługę przeglądania, - usługę wyszukania (terenów, o konkretnym obszarze i funkcji) - usługę pobierania mpzp, studium, i to wcale nie za 7 lat. a już. Termin opisania mpzp i studiów gmin upływa 13 grudnia 2013 Jak to Minister chce zrobić z wszystkimi gminami ? Jest jakaś wizja organizacyjna ? CO ze szkoleniami ? CO z współpracą z GUGIK, co z GML ? Co z polską odpowiedzią na specyfikację danych zagospodarowania przestrzennego ? Co z polskim odpowiednikiem systemu klasyfikacji zagospodarowania terenu ? Pytań mozna stawiać wiele, Odpowiedzi jest znacznie mniej.
  
plany:)) tak się składa ze robię wersje elektroniczne MPZP od paru lat, wdrażam również system do zarządzania planami. Te 20 tys. powinno wystarczyć na 80% przypadków. W większości jeszcze pozwoli wdrożyć jakiś mały geoportal lub system do wystawiania dokumentów z MPZP (wypis, wyrys lub zaświadczenie).
    4 
 2 
Wina I tak oto wina będzie leżała po stronie firm, które oczywiście nieadekwatnie oceniają koszty:) A ciekawe skąd Minister wie, która oferta jest wiarygodna, czy ta za 10 czy za 100. Skoro pyta, to pewnie nie ma o tym pojęcia. To się tak łatwo mówi, że 'przeorganizowanie'. Pytanie czy mamy to jedynie wyświetlić, co robi część firm mówiąc o informatyzacji MPZP, czy też zrobić to tak aby rzeczywiście zautomatyzować pracę z planem. I o ile pierwszy wariant może kosztować 10 to zapewne drugi będzie kosztował więcej, może nie 100 ale 50. Często też jest tak, że firma na początek chce 10, a potem sprzedaje dodatkowe funkcjonalności za kolejne grube tysiące. Chodzi o to aby złapać klienta.
    1 
 4 
teryt4 ver mpzp? :) jak sie gugik weźmie za plany to klękajcie narody.
    1 
 2 
szacunki, 20k na gminę to stanowczy za mało, chyba tylko Chińczycy zrobią tą robotę w tej cenie. Tylko kto weźmie za to odpowiedzialność?
    1 
 6 
@ pl Jestem laikiem, ale zdaje mi się, czy to GUGiK jest odpowiedzialny za INSPIRE w Polsce? I zdaje mi się, czy Aneks III pkt. 4 mówi o zagospodarowaniu przestrzennym?
    3 
 2 
Ciekawe że teraz plany zagposodarowania podlegają pod GUGiK ? Czy GUGiK nie powinien zrozumieć "konieczność poprawy jakości map z państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego (w szczególności map zasadniczych, katastralnych oraz topograficznych)" jako odpowiedź o brzmieniu najpierw zróbice swoje, a dopiero potem zajmujcie się czym innym ?
    3 
 6 



zobacz też:

Jak ujednolicić MPZP w kontekście INSPIRE?

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wystąpiło do wojewodów, aby przekazali swoje...

Badają wdrażanie INSPIRE w gminach

Centrum UNEP/GRID-Warszawa wspólnie z Instytutem Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN przeprowadzają...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
kanadyjską firmę FARO Technologies założyli w 1981 r. Simon Raab i Greg Fraser? Nazywała się wtedy Res-Tech.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Niewodniczański (1933-2010)

Tomasz Niewodniczański (1933-2010)
Fizyk jądrowy, menedżer, kolekcjoner kartografików, urodził się 25 września 1933 roku w Wilnie, tam też spędził dzieciństwo. Po ukończeniu studiów na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie rozpoczął pracę w Instytucie Badań...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2007
Polska podpisuje umowę PECS (Plan for European Cooperating States) ws. współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama