Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-21| Geodezja, Prawo, Kataster

GGK ws. ujawniania punktów roboczych

Na stronie internetowej wielkopolskiego WINGiK-a opublikowano stanowisko głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego ws. ujawniania punktów granicznych w bazie roboczej w świetle § 68 rozporządzenia o standardach.


GGK ws. ujawniania punktów roboczych <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Przypomnijmy, że przepis ten dotyczy ujawniania w roboczej bazie danych powierzchni działki ewidencyjnej. W ocenie GGK przepis ten należy rozpatrywać w kontekście z § 67 tego rozporządzenia. Wykonawca, który dokonał geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego punktu granicznego zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami technicznymi określonymi w § 67 ust. 5 rozporządzenia, ma obowiązek obliczyć odchylenie liniowe według wzoru podanego w ust. 7 tej jednostki redakcyjnej rozporządzenia tylko w tym przypadku, gdy poprzedni pomiar tego punktu przedstawiony w dokumentacji zasobu zapewniał wyznaczenie jego położenia z taką samą dokładnością, z jaką wyznaczone zostało jego położenie na podstawie ponownego pomiaru wykonanego przez tego wykonawcę.

Analogiczne podejście należy stosować do przepisów § 68 rozporządzenia. Wykonawca ma obowiązek porównywania pola powierzchni działki ewidencyjnej obliczonego na podstawie wyników jego pomiaru z polem powierzchni tej samej działki ujawnianym w ewidencji gruntów i budynków na podstawie wcześniejszych pomiarów oraz obliczenia dopuszczalnej różnicy między tymi wielkościami według wzoru określonego w § 68 ust. 2 rozporządzenia tylko w tym przypadku, gdy współrzędne punktów granicznych użyte do obu obliczeń tego pola powierzchni cechowały sie tą samą dokładnością.

W praktyce, analizie porównawczej, o której mowa w § 68 ust. 1 i 2 podlegać będą pola powierzchni obliczone na podstawie współrzędnych prostokątnych płaskich, które to współrzędne zostały obliczone na podstawie pomiarów wykonanych: za pomocą ASG-EUPOS lub w oparciu o punkty osnowy geodezyjnej 3 klasy oraz punkty osnowy pomiarowej, założonej zgodnie ze standardami technicznymi określonymi w rozporządzeniu.

Mając powyższe na uwadze, wartość błędu średniego położenia punktu granicznego (mp), o którym mowa w § 68 ust. 2 rozporządzenia, może przybierać wartość:
• 0,10 m w przypadku pomiaru wykonanego za pomocą ASG-EUPOS,
• 0,18 m w przypadku pomiaru wykonanego w oparciu o punkty osnowy geodezyjnej 3 klasy oraz punkty osnowy pomiarowej założonej zgodnie ze standardami technicznymi określonymi w rozporządzeniu.

W przypadku gdy współrzędne punktów granicznych użyte do obliczenia pola powierzchni działki ewidencyjnej cechują się zarówno wartością mp równą 0,10 m, jak i 0,18 m, do obliczenia wartości dp, o której mowa w § 68 ust. 2 rozporządzenia przyjmuje się mp o wartości 0,18 m.

W przypadku, gdy wartość mp dotycząca co najmniej 1 punktu granicznego użytego do obliczenia pola powierzchni działki ewidencyjnej ujawnionego w ewidencji gruntów i budynków przekracza 0,18 m, w roboczej bazie danych utworzonej przez wykonawcę powinno zostać ujawnione pole powierzchni działki ewidencyjnej obliczone przez tego wykonawcę zgodnie z obowiązującymi obecnie standardami technicznymi, bez potrzeby obliczania wartości dp, o której mowa w § 68 ust. 2 rozporządzenia.

Pełna treść stanowiska GGK

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS