Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-12-05 | Geodezja, Prawo, Kataster

GGK odpowiada GIG ws. podziałów

Pod koniec sierpnia br. Geodezyjna Izba Gospodarcza zwróciła się do głównego geodety kraju z prośbą o określenie swojego stanowiska ws. trybu podziału nieruchomości na potrzeby inwestycji drogowych i kolejowych. Na stronach Izby opublikowano właśnie odpowiedź Kazimierza Bujakowskiego w tej sprawie.


Ilustracja: GGK odpowiada GIG ws. podziałów <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Przypomnijmy, że w liście do GGK prezes GIG Bogdan Grzechnik zwraca uwagę, że przy podziałach tego typu nieruchomości przyjmowane są granice wg stanu prawnego (najczęściej zgodnie ze stanem w ewidencji gruntów i budynków). W przypadku braku takiego stanu granice przyjmowane mają być z ewidencji gruntów i budynków. Co jednak zrobić, gdy ewidencja jest nieaktualna?
Zdaniem Bogdana Grzechnika najprostszym rozwiązaniem jest sporządzenie protokołu przyjęcia granic dzielonej nieruchomości, który powinien pełnić także rolę protokołu ustalenia tych prawidłowych granic ewidencyjnych (czyli różnych od ujawnionych w ewidencji). Następnie w ramach operatu technicznego (podziałowego) sporządza się wykaz zmian danych ewidencyjnych I etapu (zmiana granic, zmiana właścicieli) oraz wykaz zmian danych ewidencyjnych II etapu (podział nieruchomości), a zmiany te powinny być wprowadzone z urzędu. Problem w tym, że niektóre starostwa uznają takie postępowanie za nieprawidłowe i narzucają bardziej czaso- i pracochłonne procedury.

GGK Kazimierz Bujakowski wskazuje, że nie można tu udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż w świetle obowiązującego prawa w zależności od tego, czy dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta czy też nie, oraz w zależności od treści dostępnych dokumentów określających przebieg granic nieruchomości możliwe są różne scenariusze. W liście do GIG Kazimierz Bujakowski przedstawia sześć przykładowych sytuacji i dla każdej z nich wyjaśnia, jakie czynności powinien wówczas przeprowadzić geodeta przy opracowaniu dokumentacji na potrzeby podziału nieruchomości. Z drugiej strony podkreśla, że GGK nie posiada kompetencji do wiążącej interpretacji przepisów prawa, stąd scenariusze te należy traktować wyłącznie jako stanowisko.

Kazimierz Bujakowski przyznaje jednocześnie, że w najbliższym czasie nie ma co liczyć na w pełni wiarygodne i dokładne dane ewidencyjne spełniające oczekiwania geodetów, choć sporo powinno się w tej kwestii poprawić. Przywołuje tu 12 porozumień podpisanych w tym roku ze starostami, których przedmiotem jest współdziałanie GUGiK i powiatów przy modernizacji EGiB. Informuje ponadto, że w Urzędzie rozpoczęto prace nad rządowym programem realizacji zadań związanych z modernizacją EGiB oraz utworzeniem baz danych GESUT i BDOT500.

Pełna treść listu

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Do Stasek i iinych W tym co napisał kolega Adam Wójcik jest wielkie przesłanie do koleżanek i kolegów geodetów ( tych urzędników i wykonawców).Rozgraniczenie jako czynności techniczne ( w tym stabilizacja znaków granicznych)i czynności administracyjne (wydanie decyzji przez wójta,burmistrza czy prezydenta) nie może równać się z rozgraniczeniem przed sądem. To drugie w przeciwieństwie do pierwszego chroni powaga rzeczy osądzonej. W tym drugim ocena przesłanek do ustalenia granic wg ostatniego stanu posiadania należy do sądu a nie geodety. Geodeta sporządzając opinię opisuje zastany na gruncie spokojny stan posiadania celem sporządzenia opinii na potrzeby sądowe. Nigdy, ale to nigdy, nie powinien go utrwalać w procedurze administracyjnej, chyba że zgodny jest z oświadczeniem stron i nie odbiega znacząco od stanu określonego przez inne dowody np. mapę ewidencyjną, tak aby nie sankcjonować nieformalnych działa sąsiadów zmierzających do przeniesienia części nieruchomości.I to jest znacząca różnica KC i PGiK.
  
Do A. Wójcik "Warto też zauważyć, że nawet wójt/burmistrz/prezydent miasta nie jest uprawniony do ustalenia przebegu granic wg spokojnego stanu posiadania w prowadzonej przez siebie procedurze rozgraniczeniowej. Bo tę kompetencję posiada wyłacznie sąd." A skąd taki wniosek? Art. 153 KC jest raczej jednoznaczny "Jeżeli granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Gdyby również takiego stanu nie można było stwierdzić, a postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między interesowanymi, sąd ustali granice..." Sąd ustala granice, dopiero gdy nie można ich ustalić inaczej. Pgik nie stoi w sprzeczności z KC i również te dwie ustawy należy czytać łącznie. Pgk to lex specialis wzlędem KC.
  
Zwrócić należy też uwagę, że decyzja podziałowa nie odnosi się do granic zewnętrznych dzielonej nieruchomości. W ewidencji gruntów nie wszystkie granice muszą być ustalone,w przypadku sporu, zostaną one jedynie wykazane... Do rozstrzygania sporów nie jest upoważniony starosta..
  
Warto też zauważyć, że nawet wójt/burmistrz/prezydent miasta nie jest uprawniony do ustalenia przebegu granic wg spokojnego stanu posiadania w prowadzonej przez siebie procedurze rozgraniczeniowej. Bo tę kompetencję posiada wyłacznie sąd. Tym bardziej spokojny stan posiadania nie może być podstawą do ustalenia przez wkonawcę granic działek ewidencyjnych, gdzie - w przeciwieństwie do rozgraniczenia - w ogóle nie ma mowy o jakimkolwiek określaniu zasięgu prawa własności.
  
 2 
należy również zauważyć że przepis niższego rzędu (Rozporządzenie) nie może być sprzeczny z przepisem wyższego rzędu (Ustawa, m.in. Kodeks Cywilny). Nie jest dobrze, że Urzędnicy i Wykonawcy często wybierają jakiś paragraf Rozporządzenia i dorabiają do niego całą teorię, taką, która im najczęściej pasuje. Każde Rozporządzenie ma swoje źródło w Ustawie i takie dwa akty prawne trzeba czytać razem - nigdy rozdzielnie. A takie rozdzielne czytanie obserwuję w pracy zawodowej często. Długie wywody na podstawie paragrafu Rozporządzenia bez powiązania ich z artykułami ustawy.I udowadnianie swoich racji na podstawie wyrwanego paragrafu.
  
 2 
Do geodety-urzędnika, który napisał: "Dokumentacja wykazująca przebieg granic wg spokojnego stanu posiadania (nie zawsze da się ustalić w przypadku sporu) nie stanowi podstawy do wprowadzenia zmian w EGiB. podstawę stanowi § 36 rozporządzenia." Pozwolę sobie nie zgodzić się z tą tezą. Dlatego, że kolejny przepis (§37) stanowi, że w przypadku braku dokumentów, o których mowa w §36, ich niewiarydodności, lub gdy nie spełniają standardów, przebieg granic działek ewidencyjnych winien zostać ustalony. Nie jest to zatem tak, że podstawa wykazania granic w egib wynika wyłacznie z §36. Przeciwnie, podstawą do wprowadzenia zmiany jest §46 ust.2 rozporządzenia, tj. na podstawie dokumentacji geodezyjnej przyjętej do pzgik. A takie ustalenie granic w tym trybie jest jak najbardzej dopuszczalne. Akurat tę kwestię GGK poprawnie wyjaśnił w swoim "stanowisku".
  
urzędniku... Dziad swoje i baba swoje. Urzędniku kreska na mapie to nie jest granica, to tylko jej obraz. Właściwy,pierwszy raz wykonany prawidłowo pomiar tej granicy, nie jest wcale jej zmianą. Wyjdź zza biurka i rozejrzyj się po terenie... Może zrozumiesz...
    1 
 2 
rozbieżności A ja jestem urzędnikiem. Wzajemne plucie koleżanek i kolegów nie rozwiąże żadnych problemów. Najważniejsza jest wzajemna współpraca i zrozumienie (zawsze są prawa i obowiązki). W przypadku gdy dane dotyczące punktów granicznych nie spełniają wymogów dokładnościowych i technicznych (§86 ust.2), wykonawca ustala protokolarnie przebieg granic, co bez decyzji w ramach czynności materialno-technicznych wprowadza się do EGiB nie wstrzymując następnych etapów prac. W razie zmian w położeniu nowych granic nie kwalifikujących się do w/w przypadku przeprowadza się postępowanie administracyjne. Spór graniczny nie wstrzymuje wykonania projektu podziału, do opracowania projektu przyjmuje się granice wykazane w PZGiK z oznaczeniem granicy spornej. Dokumentacja wykazująca przebieg granic wg spokojnego stanu posiadania (nie zawsze da się ustalić w przypadku sporu) nie stanowi podstawy do wprowadzenia zmian w EGiB. podstawę stanowi § 36 rozporządzenia.
  
 2 
Z §39 rozporządzenia ws. egib wynika, a na te przepisy przywołuje GGK, że przebieg spornych granic działek ewidencyjnych wykazuje się na podstawie danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego lub wyników pomiaru stanu posiadania na gruncie. GGK natomiast w swoim stanowisku "dośpiewał" sobie, że ma to być "spokojny" stan posiadania. A to duża różnica. No i całkowicie pominął ponadto, że to do wykonawcy należy decyzja, czy w opracowaniu z ustalenia granic działek ewidencyjnych - w przypadku gdy ma zastosowanie ten przepis - przebieg granicy ma być wykazany po stanie posiadania, czy wg danych z pzgik. Zabrakło także stwierdzenia, że wykazanie przebiegu granic wg przepisu §39 oznacza, że granica nie została ustalona, a w egib "wykazuje" się wóczas jej przebieg (opis) wg tego przepisu. Przy czym w żadnym razie to nie skutkuje, że prace geodezyjną należy jakoby zawieszać...
    3 
 1 
stan spokojnego posiadania Art. 153 KC - ""Jeżeli granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania"". Jak zdecydował Ustawodawca przy spornej granicy ustala się ją w przypadku niemożliwości stwierdzenia stanu prawnego, według stanu spokojnego posiadania. Chociaż pewnie i tak wszyscy to wiemy i robimy jak stanowi Kodeks Cywilny. Stan spokojnego posiadania powinien być w naszych przepisach ujęty w szerszym kontekście. Bo warto, mając na uwadze w wielu przypadkach jakość dokumentacji geodezyjnej.
    1 
 3 
stan spokojnego posiadania Uważam, że w piśmie GGK jest dużo dobrych elementów porządkujących pewne sprawy. Ponadto moim zdaniem my, geodeci za mało zwracamy uwagę na stan spokojnego posiadania i często swoimi nieodpowiedzialnymi działaniami doprowadzamy do sporów granicznych. Znam wiele takich sytuacji. A nasza dokumentacja geodezyjna świętością być nie może, bo nie mało w niej błędów zrobionych przez nas geodetów. A stan spokojnego posiadania, co prawda w aspekcie rozgraniczenia, znajduje się w art. 153 Ustawy KC.
    1 
 3 
Moim zdaniem GGK w sposób całkowicie błędny "wyjaśnił" problematykę przyjęcia granic nieruchomości do podziału. Centralny organ administracji gik nie powinien popełniac takich merytorycznych błędów, a tym samym wprowadzać w błąd odbiorców swojego pisma. Na pochwałę zasługuje natomiast druga część "stanowiska", w której wreszcie otwarcie wyartykułowane zostały wydawałoby się że oczywiste zasady sporzadzania opracowań geodezyjnych. Jakkolwiek jest tam kilka zapisów kontrowersyjnych (np. wykazywanie "spokojnego" stanu posiadania, podczas gdy nie wynika to z żadnych przepisów), to wg mnie nie rzutują one na wartość postawionych tam tez.
    1 
 4 
do zaniepokojonego W ewidencji gruntów nie ma granic. Granice są na gruncie. W ewidencji są tylko informacje o granicach, często błędne, a niekiety tych informacji najzwyczajniej brak. Nie znasz też prawdopodobnie rozporządzenia w sprawie egib,bo gdybyś znał, nie wypisywałbyś takich bzdur. Strażnik śmieci ewidencyjnych się znalazł, a może urzędnik, który w wyniku tego stanowiska- moim zdaniem bardzo sensownego- poczuł się mało potrzebny i runął mu " światopogląd".
    3 
 4 
granice proszę o komentarz, jak można przyjąć do opracowania granice z ostatniego spokojnego posiadania w przypadku sporu granicznego. Tak samo możemy przyjąć granicę wskazaną przez jedną czy drugą stronę ? Przecież jedyną dotychczas obowiązującą granicą (właściwą czy nie)jest granica z ewidencji gruntów i ona powinna być wykazana na mapie podziału z informacją o sporze. Cytat "alternatywnym rozwiązaniem jest przekazanie przez wykonawcę do PZGiK operatu technicznego zawierającego odpowiednie dokumenty dotyczace spornych odcinków granic do czasu wprowadzenia przez starostę stosownych zmian". Jakich zmian skoro występuje spór i nie można ustalić właściwej granicy, chyba tylko do oznaczenia na mapach granicy spornej. Dobrze że nie są to wiążące interpretacje.
    4 
 4 
chyba muszę zdać świadectwo uprawnień do brakowania. Bo dotąd myślałem, że dokumenty określąjące stan prawny to te np. powołane w księdze decyzje, akty notarialne, AWZ-y czy orzeczenia sądów o zasiedzeniu, dziale spadku itp. Należy je badać łącznie z księgą. Dalej w rozporządzeniu jest mowa nie o braku samej księgi, tylko tych dokumentów. Natomiast dane o przebiegu granic, numeracja działek, powierzchnie działek, informacje o władających i samoistnych posiadaczach - to sa dane z katastru nieruchomości, które mogą ale nie muszą spełniać wymagań rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów oraz standardów technicznych, o czym w razie czego starosta informuje na wydawanych przez siebie materiałach z zasobu. Dane te, choć stanowią podstawę oznaczenia nieruchomości w KW, wcale nie są objęte rękojmią KW. Ustawa o gospodarce w związku z tym w ogóle nie zajmuje się standardami i wiarygodnością tych danych, bo ona dotyczy podziałow nieruchomości a nie rekonfigurowania numerycznych opisów granic i numerów działek ewidencyjnych.
    3 
 5 



zobacz też:

GIG prosi GGK o stanowisko ws. podziałów

Geodezyjna Izba Gospodarcza zwróciła się do głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego z prośbą o...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1837 r. w Królestwie Pruskim wprowadzono podatki bezpośrednie, w tym podatek gruntowy (Grundsteuer)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873)

Paweł Edmund  Strzelecki  (1797-1873)
Geolog, podróżnik, odkrywca, który zdobył najwyższy szczyt Australii i nazwał go Górą Kościuszki. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie (dziś w granicach Poznania) w rodzinie szlacheckiej herbu Oksza. Przez kilka lat zarządzał włościami księcia...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1870
Szwajcar, Daniel Bernoulli (1700-82), opisał koncepcję łącznego wyznaczenia czasu, szerokości geograficznej i azymutu punktu ziemskiego z przejść par gwiazd przez dwa wertykały.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama